Pamukkale Travertenleri-Nasıl gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

33.376 views

Dünya tarafından en çok bilinen turistik yerlerden birisi olan Pamukkale travertenleri denizli ilimizde bulunmaktadır. Bu doğa harikası güzellikler sayesinde denizliye milyonlarca turist gelmektedir. Denizli denilince ilk akla gelen yer Pamukkale’dir. Bu güzellikle UNESCO tarafından da tescillenmiştir. Travertenler üzerinde yürüyen insanlar adeta bulutların üzerindeymiş gibi hissediyorlar. Travertenler doğal bir olar sonucu oluşmuştur. Ama Allah’ın bizlere bağışladığı […]Pamukkale Travertenleri-Nasıl gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

Dünya tarafından en çok bilinen turistik yerlerden birisi olan Pamukkale travertenleri denizli ilimizde bulunmaktadır. Bu doğa harikası güzellikler sayesinde denizliye milyonlarca turist gelmektedir. Denizli denilince ilk akla gelen yer Pamukkale’dir. Bu güzellikle UNESCO tarafından da tescillenmiştir. Travertenler üzerinde yürüyen insanlar adeta bulutların üzerindeymiş gibi hissediyorlar. Travertenler doğal bir olar sonucu oluşmuştur. Ama Allah’ın bizlere bağışladığı bu güzellik adeta özenerek yapılmış bir baş yapıt gibi insanların böyle bir oluşumu yapamayacağı aşikar ortadadır. Bu güzelliklerin yanında birde sağlık deposu olan termal su gelince hem gözler doluyor hem de sağlık banyosun yapabiliyorsunuz. Pamukkale de çıkan tüm termal sular farklı sıcaklıklara sahiptir. Termal sular yerin 320 metre altından çıktığı söyleniyor. Bu çıkan suların 100 ile 30 derece arasında olduğu söylenmektedir. Son zamanlarda travertenler üzerinde aşınmalar görülmektedir. Buda termal suların etkisinden dolayı olduğu söylenmektedir. Bunun için travertenler koruma altına alınması ön görülerek çıkan termal suları yönlendirme amaçlı kontrol altına aldılar. Böyle bir güzelliğin ve sağlık kapısının ülkemizde olması bizim ne kadar şanslı insanlar olduğunu göstermektedir. Mutlaka buraya gidip hem görsel olarak hem de sağlık açısından faydalanmalısınız. Denizli de turizm oldukça gelişmiştir. Bu yüzden konaklama yeme içme gibi olanaklar ve imkanları oldukça fazladır. Şehir olarak da gezmeye doyamayacağınız bir şehirdir. Lafı çok fazla uzatmadan Pamukkale travertenlerine ulaşım, ziyaret saatleri ve giriş ücreti gibi önemli bilgileri sizinle paylaşayım.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden ve en sağlıklı termal suların bulunduğu Pamukkale travertenlerine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Pamukkale travertenleri merkeze oldukça yakın bir konumdadır. Denizli şehir merkezinden her yarım saat de bir Pamukkale travertenlerine dolmuş kalkmaktadır. Bu şekilde şehir merkezinden minibüs ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gitmek isteyenlerin ilk olarak şehir merkezinden Ankara bulvarına çıkmaları gerekmektedir. Daha sonra develi güzergahına doğru ilerleyiniz daha sonra yaklaşım 20 km kadar ilerledikten sonra Pamukkale travertenlerine ulaşmış olacaksınız. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri , Giriş Ücretleri ve Konaklama

Pamukkale travertenleri ziyaret saatleri şu şekildedir. Hafta başı olan pazartesi günleri hariç olmak üzere sabah saat 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında sorunsuz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Pamukkale travertenleri giriş ücretlerine değinecek olursak giriş ücretleri kültür bakanlığının müze kriterlerine göre belirlenmektedir. Buda müze kartı olanlar için iyi bir şans demektir ama olmayanlar için giriş ücreti 25 TL’dir. Konaklama imkanları turizmin en yoğun olduğu şehirlerimizden birisi olması nedeniyle oldukça çoktur. Pamukkale travertenlerinin hemen yanında ve şehir merkezinde olmak üzere oldukça lüks ve orta seviyede bir çok otel vardır. Ayrıca bunlara ek olarak köy evleri ve bungalov tarzında konaklayabileceğiniz bir çok yer vardır. Konaklama ücretleri de ortalama olarak 100 TL ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Daha uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilmek için burada bulunan otellere erken rezervasyon yaparak daha uygun fiyatlara konaklama imkanı elde edebilirsiniz. Yada bazı otel firmalarının yaptığı kampanyaları takip ederek daha uygun fiyatlara konaklama imkanını yakalayabilirsiniz.

Evet değerli gezi severler Denizli tatilinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi olan Pamukkale travertenleri hakkında sizlere bazı bilgiler verdim. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Denizli hakkında daha fazla gezilip görülecek yerler ile alakalı bilgiler için bizi takip ediniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz makalenin sonunda Pamukkale travertenleri ile alakalı en güzel görselleri bulabilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Pamukkale Traverten Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Pamukkale Travertenleri-Nasıl gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti (3 Yorum)

  1. Kişi başı 25tl çok fazla çocuklarımıza nasıl kültürel gezi yaptıracağız yabancı turistleri bütün imkanlar sağlanıyor biz kendi guzelklllerumizi görmek için soyuluyoruz yazık çok yazık 😡😡😡

  2. Denizliden pamukkale karahayıt saat kaçta servisler başlıyor bilgisi olan varmı sabah saat 5 bucukta denizlide olacağım o saatte karahayıt servis bulabilirmiyim şimdiden teşekkürler..

Tatil Yerleri- Tatil Fırsatları- Çamlıca Tepesi- İstanbula Yakın Yerler- Şile Saklıgöl- Kız Kulesine Nasıl Gidilir-Darıca Hayvanat Bahçesine Nasıl Gidilir-Fethiye Kelebekler Vadisi-Sülüklü Göl-Abant Gölüne Nasıl Gidilir-Ulu Camiye Nasıl Gidilir