Ağız Kokusu Çözümleri

Tıbbi terminolojide Halitoz olarak da bilinen ağız kokusu, nefes alırken ağızdan çıkan hoş olmayan bir kokudur. Bu olay, havadaki rahatsızlıktan muzdarip birçok kişi için hem utanç verici hem de rahatsız edici olabilir. Farklı nedenlerle ortaya çıkan ve bu nedenle farklı tedaviler gerektiren farklı ağız kokusu türleri vardır.

Geçici ağız kokusuna genellikle ağız kuruluğu, kötü ağız hijyeni, belirli yiyecek türleri ve/veya sigara neden olur. Bunların herhangi biri veya bir kombinasyonu ağız kokusuna neden olabilir. Bir başka yaygın geçici ağız kokusu türü sabah nefesi olarak bilinir ve sabahları kişi gözlerini açtığında ilk iş olarak ortaya çıkar. Kronik ağız kokusuna genellikle belirli tıbbi durumlar, ilaçlar ve/veya ağızda oluşan birikme neden olur.

Ağız kokusunun tespiti genellikle bundan muzdarip olan kişi tarafından yapılır. Ağızda kuruluk veya macunsu bir his ve/veya hoş olmayan bir tat ağız kokusunun belirtileridir. Hızlı ve geçici bir rahatlamanın en iyi yolu bir bardak su içmektir. Bu, ağızdaki nemi geri kazandıracak ve bazı hızlı sonuçların sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Ağız kokusu tedavisi, düzenli diş ziyaretleri ve uygun temizlik, günde 2 ila 3 kez veya her yemekten sonra fırçalama, düzenli diş ipi kullanımı, yiyecek tüketiminde ve/veya diyet rejiminde değişiklik içerebilir. Buna ek olarak, birçok ağız kokusu hastası, dilini fırçalamanın daha sonra kötü bir kokuya yol açabilecek bakterilerin ağzından kurtulmasına yardımcı olacağını fark eder. Ne yazık ki, bir hastalık veya gerekli ilaçlar nedeniyle kronik ağız kokusundan muzdarip birçok kişi için, ağız kokusuna karşı tek eylem planı, sorunu olabildiğince etkili bir şekilde maskelemektir. Bir ağız gargarası, sakız veya nefes spreyi ağız kokusunun fark edilebilirliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağız kokusundan muzdarip olan herkes, hızlı bir rahatlama için bir paket sakız, nane şekeri ve/veya nefes spreyi taşımak isteyebilir. Her yemekten sonra fırçalamanın her zaman mümkün olmadığı durumlarda, örneğin iş yerinde veya iş arkadaşlarıyla yemek yerken olduğu gibi, bu maddeler kişi ağzını düzgün bir şekilde temizleyene kadar herhangi bir kokuyu maskelemeye yardımcı olacaktır.

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca referans amacıyla kullanılacaktır. Profesyonel tıbbi tavsiye yerine veya onunla birlikte kullanılmamalıdır. Yukarıdaki yöntemlerle giderilemeyen veya durumu kötüleşen ağız kokusundan şikayetçi olan herkes, doğru teşhis ve/veya tedavi için bir doktora başvurmalıdır.