Ayurvedik Tıp Sistemi

Ayurveda tıbbı, kökleri Vedik Kültüre dayanan bütünsel bir tıp yaklaşımına dayanan, 5.000 yıldan daha eski çok kapsamlı bir tıp sistemidir. Ayurveda kelimesinin içinde bilgi anlamına gelen “veda” kelimesini göreceksiniz, bunun antik Hinduizm’deki önemli rolünü bize anlatmaktadır. Charaka Samhita ve Sushruta Samhita, Ayurveda’nın iki erken metnidir. Ayurveda ile ilişkili bir ameliyat geleneği vardır.

Ayurvedik tedavilerin çoğu bitkisel bileşiklerdir. Bu, daha çok eski kökleri nedeniyledir. Daha sonraki zamanlarda simyasal preparatlar ayurvedik farmakopiye girmeye başlar. Ayurveda ayrıca farklı bitkisel ve hayvansal toksinleri tedavi etmek için terapiler sağlar. Bunun örnekleri yılan, örümcek ve akrep zehri gibi şeylerdir. Aslında Ayurvedik tıbbın toksikoloji bilimi ile ilgilenen bütün bir dalı vardır.

Ayurveda’nın arkasındaki ana fikir, bir organizmanın yiyeceğe ve çevreye uyum sağlamasıdır. O zaman küçük miktarlarda yiyecek ve/veya ilaç vererek, organizma buna uyum sağlayabilir ve ona direnmeyi öğrenebilir. Bu oldukça temel bir ilkedir ve bağışıklık sisteminin ve bir bütün olarak vücudun karmaşıklığını gösterir.

Yukarıda verilen bilgiler ilaca ve bazı niteliklerine ve fikirlerine sadece kısa bir bakıştır. Ayurveda son derece ilginç bir tıp şeklidir; son 5000 yılda neden bizimle kaldığını görmek çok kolay!