Çillerle Mücadele

Çiller, vücudunuzda bulunan ve küçük boyutlarda olan küçük kırmızı lekelerdir. Güneşe aşırı maruz kalma nedeniyle bu küçük lekeler oluşur. Daha açık tenli insanlar bu duruma daha yatkındır. Kırmızı, sarı, kahverengi, açık kahverengi veya siyah gibi farklı renklerde gelirler. Vücudunuzdaki artan melanin miktarı size bronzlaşmış bir görünüm verir. Açık tenli kişilerde daha az melanin bulunur, ancak eşit olmayan dağılım nedeniyle bronzlaşmak yerine çillenirler. Vücudun en çok maruz kalan kısmı olduğu için çoğunlukla yüzünüzde bulunur. Çillerin yatkınlığı genetik bir bozukluktur ve bu tür insanlar cilt kanserine veya güneş yanığına daha yatkındır. Çok nadir görülen bir genetik semptom olarak ifade edilebilirler. Kırmızı veya açık kahverengi renkte bulunan düz lekeler olan iki tür çil efelid vardır. Çoğunlukla yaz aylarında görülür ve kış aylarında kaybolur. Mercimek çilleri çoğunlukla çocuklarda kahverengi, ten rengi veya siyah renkte bulunur ve bunlar kış aylarında kaybolmaz. Belli bir yaştan sonra çiller kaybolur ve yetişkinlerde yaşlılık lekeleri oluşmaya başlar.

Önleyici tedbirler

Güneşe maruz kalmayı azaltın

Ten renginiz ne olursa olsun SPF-15 güneş kremi kullanın. Güneş kremini evden çıkmadan en az 20 dakika önce giyin. Terledikten ve yüzdükten sonra da uygulayın.

Güneşin ultraviyole ışınları 10 ila 4 arasında en güçlüsüdür, bu nedenle bu zamanlarda dışarı çıkmaktan kaçının.

Daha koyu cilt tabakasını çıkarmak için cilt açıcıları ve peelingleri kullanabilirsiniz.

Evinizin dışına çıkarken bir kep veya şapka takın.

Çiller için Ev Çareleri

En doğal peeling ajanlarından biri olan ekşi süt ile yüzünüzü yıkayıp temizleyebilirsiniz. Sütün içinde bulunan laktik asit, peelingin yapılmasına yardımcı olur.

Kaybolması için çilli alanın her yerine limon suyu sürün.

Kayısı, çilek, salatalık ve kuş üzümü gibi meyve ve sebze maskeleri takabilirsiniz.

Ekşi krema maskesi takın. Yağlı cildiniz varsa, maskeyi takmadan önce limon suyu uygulayın. Tüm maskeyi durulamayın, yüz mendili ile silin ve ardından nemlendirici uygulayın.

Eşit miktarda limon suyu, portakal ve frenk üzümü suyu ile karıştırılmış maydanoz suyu uygulayın. Bunun üzerine çillerin yok olmasını sağlayan bir krem ​​sürün.

Narenciye, elma, yeşil soğan, siyah ve kırmızı kuş üzümü ile kuşburnu çayı tüketerek günlük diyetinizdeki C vitaminini artırın.

Her gün taze kesilmiş patlıcanı çillerinize sürmeyi deneyin.

Uyarı: Bu makalenin okuyucusu, bu makaledeki ev ilaçları ile ilgili talimatları izleyerek tüm ihtiyati tedbirleri almalıdır. Alerjiniz varsa bu ürünlerden herhangi birini kullanmaktan kaçının. Sorumluluk siteye veya yazara değil okuyucuya aittir.