Crohn Hastalığının Mevcut Tedavileri

Kron hastalığı, bağırsak sisteminin iltihaplandığı ve bunun sonucunda sıklıkla hasarın meydana geldiği bir hastalıktır. Nedeni tam olarak belli değil, ancak vücudun bağışıklık sistemi, sindirim sisteminin aslında oldukça sağlıklı olan bir kısmına bol miktarda tepki veriyor gibi görünüyor. Bölge, var olmayan bir düşmanla savaşmaya hazırlık olarak beyaz kan hücreleriyle pompalandığından iltihaplanır. Bu iltihaplanma, dışkı sindirim sisteminden geçerken dokunun hasar görmesine izin verir.

Kron hastalığı için tipik olarak iki kategoriden birine giren birkaç tedavi yöntemi vardır: ilaç tedavisi veya cerrahi. Tabii ki, ameliyat kendiliğinden açıklayıcıdır – bir bölge aşırı derecede hasar gördüğünde, bir tıkanıklığı önlemek veya mevcut bir tıkanıklığı gidermek için bağırsak kısmının çıkarılması gerekebilir. Ancak ilaç tedavisi çok daha fazla kullanılmaktadır.

Anti-inflamatuar ilaçlar genellikle sindirim sistemindeki dokunun şişmesini azaltmak için kullanılır. Ne yazık ki, bunların çoğunun kusma ve şiddetli baş ağrıları gibi korkunç yan etkileri vardır. Sülfasalazin, Mesalamin ve Kortikosteroidler, bağırsaklardaki iltihabı kontrol etmek için sıklıkla kullanılan ilaç örnekleridir.

Bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi, bağırsak duvarlarının iltihaplanmasının nedenidir. Bu nedenle, bazı doktorlar, sorunu başlamadan önce durdurmak için bağışıklık sistemini baskılamayı içeren bir tedavi yöntemi kullanacaktır. Ancak, bu yan etkiler olmadan gelmez. Bağışıklık sistemini ne zaman bastırırsanız, saldırıya uğramak için vücudunuzu açarsınız. Soğuk algınlığı bile, onunla savaşacak bir bağışıklık sistemi olmayan bir sorun olabilir. Bu ilaçlardan bazıları ayrıca yüksek tansiyon, karaciğer hasarı ve diğer komplikasyonlara neden olur.

Diğer bir seçenek ise antibiyotik kullanımıdır. Bunlar iltihabı azaltmak ve ortaya çıkan herhangi bir enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kullanılır. Kron hastalığının semptomlarını basitçe tedavi eden ilaçlar da yaygındır. Müshil ilaçlar veya ishal önleyici ilaçlar genellikle biraz rahatlama sağlamak için kullanılır. Benzer şekilde, ağrı kesiciler bazen mide kramplarını kontrol etmede etkilidir. Kron hastalığı hastaları genellikle yiyecekleri uygun şekilde emememekten kaynaklanan beslenme eksikliklerine sahip olduklarından, vitaminlere ve diğer takviyelere de ihtiyaç duyabilirler.

Kron hastalığı için bazı tedaviler komplikasyonlar ve yan etkilerle birlikte gelse de, birçok hasta, bozukluğun hayatlarını alt üst etmesine karşı, bu sonuçlarla yaşamayı tercih ediyor. Önemli olan hastaların tedavisinin mevcut olduğunu ve sonsuza kadar acı çekmeleri gerekmediğini hatırlamalarıdır.