Pamukçuk’a Karşı En İyi Ev İlaçları

Candida Albicans mantarlarının aşırı büyümesi, Maya Enfeksiyonu veya Kandidiyaz olarak da bilinen Pamukçuk’un başlamasından sorumludur. Pamukçuk ciddi bir hastalık değildir ancak hastasına büyük rahatsızlık verebilir. Pamukçuk olduğunu düşündüğünüzde yapabileceğiniz en iyi şey hemen bir doktora görünmektir. Pamukçuk tedavisinde etkili olan birçok reçetesiz ilaç da vardır.

Ancak doktora görünmek ve reçetesiz satılan ilaçları kullanmak dışında, evde pamukçuk tedavisi için yapabileceğiniz birçok şey var.

1. Pamukçuk başlangıcında yapmanız gereken ilk şey, etkilenen bölgeyi sade su ile yıkayarak temizlemektir. Sabun, duş jeli ve banyo jeli kullanılması tavsiye edilmez çünkü bu ürünler enfeksiyonu kötüleştirebilir. Etkilenen bölgenin her zaman temiz, serin ve kuru olduğundan emin olun.

2. Pamukçukunuz olduğunda kayganlaştırıcı ve sperm öldürücü kremler kullanmaktan kaçının. Bu ürünler durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Lateks prezervatiflerden de kaçınmalısınız çünkü lateks veya kauçuk tahrişe neden olabilir.

3. Daha fazla tahrişe neden olabileceğinden, sentetik elyafların veya malzemelerin etkilenen bölgeye temas etmesine izin vermeyin. Tahrişi en aza indirmek için doğal liflerden yapılmış giysiler veya iç çamaşırlar giymelisiniz.

4. Stres pamukçuku tetikleyebilir, bu yüzden rahatlamayı ve stresle savaşmayı öğrenmelisiniz. Kendinizi mümkün olduğunca stresli durumlara sokmayın ve farklı stres azaltıcı teknikler öğrenmeye çalışın.

5. Seks yapmadan önce partnerinizde pamukçuk olmadığından emin olun.

6. Melaleuca Yağı, pamukçuk için etkili bir çaredir. Melaleuca Yağını alternatif tıp ve bitki mağazalarından satın alabilirsiniz.

7. Melaleuca Yağı dışında pamukçuk için bir başka etkili doğal ilaç da alternatif tıp ve bitki mağazalarından satın alınabilen Aloe Vera jelidir. Aloe Vera jelini etkilenen bölgeye uygulayın.

8. Pamukçuk hastalığına yatkın olduğunuzu düşündüğünüzde oral kontraseptiflerden ve geniş spektrumlu antibiyotiklerden kaçının.

9. Demir eksikliği anemisi ve diyabeti olan kişiler, bu hastalıklardan muzdarip olmayanlara göre pamukçuk hastalığına daha yatkındır. Bu nedenle, bu hastalıklardan muzdaripseniz, pamukçuktan kaçınmak için iki kat dikkatli olmalısınız.

10. Pamukçuk hastalığına yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız alkol, steroid ve çok fazla şekerden kaçının. Bu maddeler Candida Albicans’ın büyümesini engelleyebilir.

11. Tahrişi en aza indirmek için pamukçuktan etkilenen bölgelere doğal yoğurt da koyabilirsiniz. Yoğurtlar, iltihapla mücadele edebilecek bileşenlere sahiptir.

12. Gıda, pamukçukun ana tetikleyicilerinden biridir. Kuru meyveler, süt ürünleri, mayalı ürünler, mantarlar, salamura sebze ve meyveler, monosodyum glutamat ve tütsülenmiş balık ve etlerden kaçının çünkü bunlar pamukçuku tetikleyebilir. Ayrıca en az bir ay boyunca kısıtlı bir diyet izlemeyi deneyebilirsiniz. Kısıtlı diyet, pamukçuku tetikleyen belirli yiyecekleri belirlemenize yardımcı olabilir. Daha sonra pamukçuk oluşmasını önlemek için bu yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

13. Asidofilus gibi bağırsaktaki dost mantarları destekleyen probiyotik takviyelerin de pamukçuk tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

14. Pamukçuk ısrarcıysa ve evde uygulanan ilaçlara yanıt vermiyorsa, o zaman bir doktora görünmeye başlamalısınız. Kalıcı bir pamukçuk enfeksiyonunu asla göz ardı etmemelisiniz. Yoksa çok daha kötü bir duruma yol açabilir.

Not: Bu makale, bu makalenin altındaki YAZARIN kaynak kutusu eklendiği ve tüm linklerin sözdizimi değişikliği olmadan Etkin/Bağlanabilir olması koşuluyla serbestçe çoğaltılabilir.