Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi Nerede? Nasıl Gidilir? Akdamar Kilisesi ve Yakın Çevresi Hakkında Bilgi

Van gölü’ndeki 4 adadan en büyüğü olan Akdamar Adası‘nda yer alan Akdamar Kilisesi‘nin kuruluş amacı Kudüs’ten İran’a, İran’dan da Van’a getirilen Hakiki Haç’ın bir parçasını muhafaza etmektir. 

Akdamar Kilisesi, Vaspurakan Hanedanı, Kral I. Gakik tarafından bir çok yerden mimar ve usta getirtilerek MS 915-921’de yaptırılmıştır. Akdamar Kilisesi yapılışından 100 yıl sonra 1021’de Vaspurakan Krallığının yıkılmasıyla 1113’te manastıra dönüştürülmüş ve Ermeni Patrikliği Merkezi olmuştur ve manastır olduktan sonra Ermeni Kutsal Haç Kilisesi adı ile anılmaya başlamıştır.

Akdamar Adasının Hikayesi

Rivayete göre Ermeni baş keşişinin Tamara adındaki kızı bu adada yaşamaktadır. Ada etrafındaki köyde yaşayan genç çoban ile Tamara birbirlerine aşık olurlar ve her gece adada buluşurlar. Tamara bu buluşmalar esnasında adadaki yerini çobana belli etmek için fener yakmaktadır. Çoban da her gece Tamara’yı görmek için adaya kadar yüzmektedir. Baş keşiş kızı Tamara ile çoban arasındaki durumu fark edince, yine buluşmanın olacağı bir gece adada yer değiştirerek sürekli fener yakar. Işığa doğru yüzen çoban gücü tükenerek adaya ulaşamadan Ah Tamara diyerek suların arasında boğulur gider. Sesi duyan Tamara’da çobanın boğulduğunu anlayınca kendini sulara atar. Ada o günden sonra ‘Ah Tamara’ ismi ile anılır ve zamanla ‘Akdamar’ adını alır.

Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir? Akdamar Adası Tekne Ücreti

Akdamar Adası İskelesi, Gevaş İlçesi’ne 7 km, Van’a 43 km mesafede bulunmaktadır. Adaya giden tekneler Nisan Mayıs aylarında seferlere başlayarak Eylül sonuna kadar devam etmektedir. 2020 için kişi başı gidiş dönüş ücreti 20 TL. Akdamar adasına her 20 dakikada 1 tekne kalkmaktadır. Akdamar Adası‘na gittiğinizde tekne dönüş saatlerini takip ederek istediğiniz kadar adada kalabiliyorsunuz.

Akdamar adasına tekne yolculuğu 20 dakika sürüyor. Ancak havanın bozulduğu, yağmur yağdığı/yağacağı zamanlarda tekne seferleri düzenlenmeyebiliyor.

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi merkezi kubbeli ve  dört yapraklı yonca biçiminde yapılmıştır. Dış cephe kırmızı kesme tüf taşından oluşuyor. Tüf taşı yanardağların püskürttüğü lav, kül ve kumdan oluşmuş bir taş. Oradaki insanların söylediğine göre tüf taşı kışın sıcak, yazın serin olması yanı sıra günden güne taşların birbirine kenetlenmesi ile yapının daha da sağlamlaşmasını sağlamaktaymış. Zira yapı sadece taşların birbirine kenetlenmesi ile oluşturulmuş. Ayrıca tüf taşının rengi mevsim ve günün saatine göre sarı, kırmızı veya gri tonlarını almaktaymış. Akdamar Kilisesi’nin cephelerinde figürlü taş kabartmalar, İncil ve Tevrat’tan alınan dini sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana, havariler, peygamberler, Ermeni asilleri, saray yaşantısından kesitler, av sahneleri, günlük hayattan figürler, çeşitli hayvan, meyve ve geometrik motifler tasvir edilmiştir.

Akdamar Kilisesi Giriş Ücreti

Akdamar Kilisesi’ne giriş ücretli ama 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için giriş ücreti alınmıyor. Müzekart veya İş Bankası Maksimum Kart ile giriş ücretsiz. Şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz. Bunların hiçbiri yoksa kiliseye giriş ücreti olarak 2020 yılı için 18 TL alınıyor. Akdamar Kilisesi yakınında çay içebileceğiniz kafe, hediyelik eşya dükkanı, WC bulunmaktadır.

Akdamar Kilisesi‘ni daha güzel bir açıdan görmek istiyorsanız adadaki tepeye tırmanabilirsiniz. Tırmanması zor ama manzaraya değer. Akdamar Adası‘na Nisan sonu Mayıs başı gibi giderseniz adadaki ağaçların çiçek dönemi olduğu için daha bir güzel olmakta ve en güzel görüntüler bu dönemde ortaya çıkmaktadır.

Van İli sınırları içerisinde bulunan Artos Dağı, tüm güzelliği ile Akdamar Kilisesi’nin karşısında selam verir vaziyette durmaktadır. Ayrıca Akdamar Kilisesi’nin etrafı badem ağaçları ile süslenmiş gibidir. Akdamar Kilisesi içerisinde bir de dilek kuyusu bulunuyor.

Gevaş İlçesi’nde fazla bilinmeyen Selçuklular tarafından 700 yıl önce yapılan Halime Hatun Kümbeti ve çevresindeki Selçuklu Mezarlığı da ziyaret edilebilir. Bölgeye gitmişken değerlendirebilirsiniz.

Van Kahvaltı ve Yemek

Vanda bulunan cafe ve restoranlarda kişi başı 20-30 tl ücretlerle kahvaltı yapmanız mümkün oluyor. Yemek olarak ise Kuzu tandır kebab, ayran aşı çorbası gibi seçenekleri değerlendirmenizi ve eğer yolunuz Erciş’e düşerse de tereyağlı ve ızgara alabalık yemenizi tavsiye ederim.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir