Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Alanya’nın sıcağından kaçıp ferahlamak, serinlemek isteyenler için ideal bir yer olan Dim Çayı ve Dim Mağarası Alanya merkeze 6 km uzaklıkta bulunmakta olup özellikle Temmuz veya Ağustos aylarında mutlaka gidilmesi gereken bir yer olmaktadır.

Dim Çayı üzerinde su sesi eşliğinde yemek yiyebileceğiniz ve çay içebileceğiniz çok sayıda tesis bulunmaktadır ve fiyatlar ortalama düzeydedir. Eğer çocuklarınızla birlikte gidiyorsanız maddi yönden fazla açılmamak için biraz atıştırabilecekleri aparat ayarlamanızda fayda var.

Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?

Antalya‘nın Alanya ilçesine 10-15 km uzaklıkta bulunan Dim Çayı toroslardan doğarak 60 kilometrelik bir yol izledikten sonra Alanya’nın doğusundan Akdeniz’e dökülmektedir. Aracınız yoksa Cuma Pazarı’ndan Dim Çayı’na yarım saatte bir kalkan otobüsler vasıtasıyla ulaşmanız mümkün olmaktadır. Dim çayına giden yolların dar ve bakımsız olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim Mağarası

Dim Çayı üzerinde yaklaşık 3 km’lik bir restoran zinciri bulunuyor. Bu tesislerin hemen üzerinde de Dim Barajı yer alıyor. Su baraj dibinden geldiği için çok soğuk, bu yüzden baraja uzak olan Alanya’ya yakın tesislerde suyun 1- 2 derece daha sıcak olduğu söylenmektedir. Eğer baraj suyuna girmeyi düşünüyorsanız, suyun 4-6 °C olduğu söyleniyor.

Doğa severler tesislerin yanından geçip Dim Barajı’nı gezdikten sonra restoranlarda yemek yeme imkanına sahip olmaktadır.

Dim Çayı‘nın orta kesminde olta ile balık tutmanıza izin veren restoranlar da bulunmaktadır.Tuttuğunuz balığı pişirip getirmekteler. Çay kenarına gittiğinizde ilanları görebilirsiniz.

Özellikle kalabalık gidiyorsanız menü fiyatı üzerinden pazarlık da edebilirsiniz. %10 ile 20 arasında indirim de talep edebilirsiniz. Döneme göre akşamları tahmin ettiğinizden soğuk olabilir bu yüzden hırka götürmekte fayda var. Acenteler bu bölgeye tur da düzenlemektedir. Turla gelindiğinde yemek fiyatlarının daha düşük olduğu söyleniyor.

Meraklısı bölgede jeep ve motorsiklet ile safari yapabilmektedir. Bölge de dinlenme ve piknik alanları da bulunmaktadır. Piknik alanında sadece masa ücreti vererek mangalınızı da yapabilirsiniz.

Dim Çayı’nın baraj üstünde kalan bölümünde rafting de yapılmaktadır. Bölgede düşük yatak kapasiteli pansiyonlar da bulunmaktadır.

Sıcaktan bunaldım, biraz serinleyim, doğanın güzelliğini seyredeyim, huzur bulayım diyorsanız mutlaka Dim Çayı‘na gidin, gitmediğiniz zamanlar için pişman olabilirsiniz.

Dim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020

Dim Çayı kenarında diğer bir güzellik ise Dim Mağarası. Alanya’dan Alanya İşletme Fakültesi yolu ile Kestel Beldesi, Dim Çayı vadisi ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla Dim Mağarası’na ulaşılmakta.

Alanya şehir merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile de Dim Mağarası‘na gidilebilmektedir. Dim Mağarası tesislerinde cafe ve restoran da bulunmaktadır. Dim Mağarası 1988’de Türkiye’de özel teşebbüs eli ile turizme açılan ilk mağaraymış. Dim Mağarası‘nın toplam uzunluğu 410 metre olup mağaranın tavanından  su damlalarının akması ile zamanla sarkıtlar oluşmuş. Mağara 4 ana salon ve geçitlerden oluşmaktadır. Dim Mağarası’nın içi elektrikle aydınlatılmıştır. Dim Mağarası içerisinde küçük havuz ve 200 metrekare yüzeye sahip göl bulunmaktadır. Dim Mağara’sına giriş ücreti 2020 yılı için 20 TL, kamu, SGK, Bağkur’luya 15 TL, öğrenci  10 TL, 10 yaş altı ücretsiz, otomobil otoparkı 5 TL’dir. Özel işletme olduğu için Müzekart geçmemektedir. Mağaraya en az 1 saat ayırmakta fayda var. Haftanın 7 günü 09:00’da açılıyor, 18.30’da en geç mağaraya giriş yapılabiliyor.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*