Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Ankara » ANFA Altınpark

ANFA Altınpark

Şuraya Atla

ANFA Altınpark, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyetlerini yürüten bir kurumdur. Faaliyet alanları ise oldukça geniş olup bunlarında başında fuarların organize edilmesi gelir. Fuarlar dışında özellikle parkların düzenlenmesi ve şehre kazandırılması için pek çok çalışma yürütür. Ankara’nın en bilinen parkları, ANFA tarafından düzenlenmiştir. Parkların haricinde son dönemde çocukların eğlenebileceği noktaları da düzenlemeye başlamıştır. 1991 yılında kurulan ANFA, o tarihten beri faaliyetlerine devam etmekte ve şehre sürekli katkılar sunmaktadır.

ANFA, yılın bazı dönemlerinde kentte fuarlar düzenler. Bu fuarlara olan ilgi çok fazla olur ve bunlardan bazıları geleneksel hale gelmiş durumdadır. Ramazan ayında yapılan fuarlar, geleneksel hale gelenlerden bir tanesidir. Fuarların haricinde inşaat işleri, çevre düzenlemeleri ve park konularıyla da ilgilenmektedir. ANFA kapsamında olan parklar şunlardır:

  • Altınpark
  • Harikalar Diyarı
  • Göksu Parkı
  • Gençlik Parkı
  • Dikmen Vadisi
  • Mogan Park
  • Mavi Göl Parkı
  • Evcil Hayvanlar Parkı
  • Yıl Parkı
  • Gökçek Parkı

ANFA Parkları

ANFA parklarının listesi yukarıda yer almaktadır. Söz konusu parklardan bazıları ANFA’nın kuruluşundan çok önce yapılmış bazıları ise daha sonraki dönemlerde yapılmıştır. Fakat şuanda bu parkların kontrolü tamamen ANFA’dadır. Dolayısıyla buraların düzenlenmesi, işletilmesi gibi konularda yetki ANFA’dadır. Bu parklardan bazıları ile ilgili genel bilgiler şu şekildedir:

Altınpark

Altınpark toplamda 640 bin metrekare alandan oluşmaktadır ve bu alanın yaklaşık %85’i yeşil alan ve göldür. Geriye kalan %15’lik bölümde ise yapılar yer alır. Ankara’nın sembollerinden birisi olan Altınpark’ta farklı aktiviteler yapılabilir.

Altınpark’ın olduğu alan 1977 yılına kadar golf sahası olarak kullanılmıştır. Bu tarihten sonra boş kalan alana yapılması planlanan park için bir proje yarışması yapılmış ve birinci gelen proje 1985 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu projede yapılan çalışmaların önemli kısmı ülkemiz adına ilk olmayı başarmıştır.

ANFA Altınpark fiyatlar

Otopark 5 TL.

Branda 1 TL

Ankara’nın büyük parklarından. Arazi yapısının engebeli olması sebebiyle birbirinden bağımsız gibi hissedilen pek çok bölgeden oluşuyor. Yaz – kış yürüyüş, spor yapanlara rastlamak mümkün. Oturup dinlenebileceğiniz tesisler mevcut. Havuzlar ayrı bir güzellik katıyor. Fuar alanıyla da Ankara’da cazibe merkezi olan güzel bir park.

Harikalar Diyarı

Sincan ilçesinde bulunan harikalar diyarı 2004 yılında yapılmış olup Avrupa’nın en büyük parkı olma özelliğine sahiptir. Toplam alanı 1.320.000 metrekare olan parkın 92 bin metrekaresi suni göletlerden oluşmaktadır. Bu göletlerde su bisikletleri ve kayıklarla gezilebilmektedir. Parkın 650 bin metrekarelik bölümü yeşil alandır ve bu alanda toplam 47.360 ağaç bulunur. 330 bin metre kare sert zeminden oluşurken 41 bin metrekare ise otopark alanı olarak kullanılmaktadır.

Harikalar Diyarı içerisinde model gemi yüzdürme alanı, Go-Kart, model uçak ve araba pisti, kaykay pisti, tiyatro alanı ve oturma yerleri gibi çok farklı bölümler bulunur. Buraya gelenler çok keyifli zamanlar geçirmektedir.

Gençlik Parkı

Ankara’nın en önemli sembollerinden birisi olan Gençlik Parkı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. 275 bin metrekarelik bir alanda bulunan parkın 61 bin metre karesi sert zemindir. Geriye kalan bölümler ise yeşil alan, göl ve oyun bölümlerinden oluşur.

İçerisinde lunapark ve opera salonu gibi farklı bölümlerin de bulunduğu Gençlik Parkı’na halen bir takım eklemeler yapılmakta ve parkın kalitesi arttırılmaya çalışılmaktadır.

Mogan Park

Mogan Gölü’nün olduğu bölgeye kurulan parkın toplam alanı yaklaşık 645 bin metrekaredir. Bu parkın içerisinde çok farklı bölümler yer almaktadır. Tenis kortundan mini futbol sahasına varıncaya kadar insanların keyifle zaman geçirecekleri alanlara olan ilgi çok fazladır. Şehrin stresinden kurtulmak isteyen kişiler de buraya çok sık gelmektedir.

ANFA faaliyetleri genel itibari ile bu şekildedir. Kentin daha yaşanabilir bir yer olması için çalışmalarını devam ettiren ANFA, bu yönüyle Ankara’ya çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir