Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Ankara » Ankara Altındağ Hamamönü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Gezi Rehberi

Ankara Altındağ Hamamönü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Gezi Rehberi

Tamamıyla tarih kokan Hamamönü, Ankara ilinin Altındağ ilçesinin bir semtidir. Evleri, kahveleri, camileri  ve konaklarıyla geçmişe bir perde aralamamızı sağlayan Hamamönü şehrin en eski yerleşim yerlerinden biridir. 19. yüzyıla ait tüm motifler semti gezdiğinizde gözünüzü önüne serilir. Ankara’nın semtleri arasında kendinizi nostaljiye bıraktığınız Hamamönü semtinde Osmanlıya ait çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. O dönemlerde sokaklarda satılıcılık yapan seyyarlara kadar burada görmeniz mümkün. Osmanlı döneminin Ankara’sını yaşamanıza olanak veren bu semt renkli görüntüleri ve eğlenceleriyle misafirlerine görebilecekleri bir şölen oluşturuyor.

Ankara Altındağ Hamamönü’nde kahvaltı yapabilir, kahvehanelerde Osmanlı şerbetiyle birlikte kahvenizi yudumlayabilir, sokak müzikleri eşliğinizde yürüyüşünüzü sürdürebilirsiniz. Sokakta Osmanlı macunu, mısır satan seyyir satıcılara rastlayabilirsiniz. Ankara Altındağ Hamamönü tarihi bakımdan önemli bir yerdir. Adını Oğuzların Bayındır boyu beylerinden olan Karacabey’in o dönemde yaptırmış olduğu çifte hamamdan alan Hamamönü tarihsel öneme sahip Karacabey Hamamı’nı da sınırlarında barındırır. Daha neler var neler. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi de buradadır. Bu müze Mehmet Akif Ersoy parkında yer alıyor. Şimdilerde müze olan ve aslında Mehmet Akif Ersoy’un evi olduğu bilinen bu evin önemi ise şairimizin İstiklal Marşı’mızı yazdığı yer olmasıdır.

Semtin önemli camileri arasında Hacı İlyas Camii, Taceddin Sultan Camii, Mehmet Çelebi Camii, Hacı Musa Camiİ ve Sarıkadı Camii bulunuyor. Şehrin önemli tarihi konaklarıysa Kamil Paşa Konağı, Kabakçı Konağı ve Beynamlızade Konağı’dır. Tüm bunlar tarihe ışık tutan adeta 150 yıl öncesine gitmenizi sağlayan eserlerdir. Hamamönünü değerli kılan mimarilerdir. Başkentimiz Ankara’nın gözde semti Hamamönü adeta şehrin içinde gizlenen ve korunan bir yerdir. Binaların restore edildiği ancak modern yapılaşmadan çok tarihin ön planda tutularak korunduğu yerdir. Bu evler tamamen aslına uygun restore edilmiştir. Hamamönü’nde neler yapılabilir, Ankara Altındağ Hamamönü’ne nasıl gidilir? tüm bu sorularınıza yanıtlar verelim.

Ankara Altındağ Hamamönü’ne Nasıl Gidilir?

Ankara Altındağ Hamamönü’ne özel araçla ulaşım İstanbul yolu-Hidopdum caddesi takip edilerek ya da Eskişehir yolu-Konya yolu-Hipodrum caddesi takip edildiğinde ulaşmak oldukça kolay olacaktır.

Ankara Altındağ Hamamönü’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaşım da oldukça kolaydır. Yapmanız gereken Cebeci/Kurtuluş tarafından Ankaray metrosuna binmektir. Kurtuluş metro durağına geldiğinizde metrodan inmeli ve yaklaşık 5 dakika yürüdüğünüzde tarihi Hamamönü sokaklarına varmış olacaksınız. Hacettepe Sıhhiye Yerleşkesi’nin arka tarafında kalmaktadır.

Ankara Altındağ Hamamönü Tarihi

Sultan II. Murad’ın kadı askeri olan Celalettin Karacabey tarafından Hamamönü’nde bir külliye yaptırır. O zamanlar tarih 1427 yılını göstermektedir. Külliyenin içerisinde camii, hamam, at ahırları, saman deposu gibi çeşitli yerler bulunur. O dönemlerde burası önemli bir yerleşim yeridir. Bu nedenledir ki günümüzden geçmişe doğru baktığımızda Hamamönü Ankara şehrinin en eski tarihi eserlerini barındıran yer olma özelliğini taşıyor. Burada bulunan yapılar kubbeli ve kubbesinden ışık veren alanlar yapılmış. O zamanlar yapılan bu ışıklandırma yapı için hala işlevini koruyor ve başka bir ışıklandırmaya gerek olmadan yapının içini bu aydınlatmayla görebiliyorsunuz. Düşünülen önemli bir ayrıntı nemlenmeyi önleyecek bir hava akımı yapılmış olmasıdır. Bu külliye için kullanılan mermerler Elazığ, Afyon ve Sivrihisardan getirtilmiştir. Külliyenin bir çok tüneli olduğu da biliniyor. İsmini ise bu külliyedeki hamamdan almaktadır.

Bu tarihi güzelliklerle dolu semtteki yapılar Hacettepe Üniversitesi ve Belediye işbirliğiyle restore edilmiştir. Burada çok sayıda restoran ve kafeler bulunuyor. Hamamönü 2011 yılında ise Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu ödülüne layık görülmüştür. Öyle ki bu ödül sayesinde Hamamönü yerli ve yabancı turistler tarafından bilinen bir yer haline gelir olmuştur.

Hamamönü’nde Gezilecek Yerler

Ankara Altındağ Hamamönü evlerinin özellikleri 19 yıldan kalma olmaları, restore edilerek yenilenmiş ve ilk halini korumasıdır. Hamamönü sokaklarında gezerken kendinizi Osmanlı sokaklarında geziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yürümeye başladığınızda karşınıza çok sayıda konak, camii ve sanat evleri çıkacaktır. Ayrıca sanatçılar için tahsis edilen evler de var. Buralarda el sanatlarıyla uğraşan sanatçılar kullandıkları evlerin bazı bölümlerini galeri bazılarınıysa atölye olarak kullanıyor.

Belediye Kültür Sanat Evi bahçesinde bulunan yazlık sinema bölümünde akşamları sinema izleyebilirsiniz. Gösterilen filimler eski Türk filmleridir. Gündüz saatlerinde ziyaret ettiğinizde bahçesinde çay içebilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Tacettin Sultan Camii de Hamamönü Belediye Kültür Sanat Evi yakınlarındadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan bu yapının bahçesinde Tacettin Sultan Türbesi de vardır. Camiinin yakınındaysa Mehmet Akif Ersoy Müzesi bulunuyor. Bu müzede cansız mankenler yarımıyla günlük yaşam ürünleri ve çeşitli fotoğraflar sergileniyor. Buradan biraz daha ilerlediğinizde Karacabey Hamamı’na ulaşmış olacaksınız. Tüm tarih kokan yerleri gezdikten sonra kafe ve restoranlarda sessiz ve sakin ortam eşliğinde yemek yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz. Saat kulesi ise Mehmet Akif Ersoy Meydanı’ndadır.

Hamamönü Yemek Yenecek Yerler

Yeşilçam Turkuaz Bahçe: Hamamönü’nün girişinde bulunmaktadır. Yeşilçam’da boy göstermiş önemli isimlerin posterleriyle süslenmiş bir mekan olan Yeşilçam Turkuaz Bahçe’de Hatay kahvaltısı yapabilirsiniz. Fiyatlarıyla da oldukça uygun olan mekanda serpme köy kahvaltısının fiyatı 30 TL, menemen 8 TL ve ana yemekleri tercih ederseniz 10-15 TL arasında değişken fiyatlarla masadan kalkabilirsiniz.

Nar-ı Keyf: Çeşitli et yemeklerini bulabilceğiniz Nar-ı Keyf küçük ama şirin bir mekan. Cumartesi günleriyse mekanda canlı müzik bulunmaktadır. Yemeklerinin güzel olmasının yanı sıra fiyatlarını yüksek tutan bir mekan.

Hanzade Konağı: Mekanın müşterilerine sunduğu yemek çeşitleri arasında saç kavurma, piliç asma gibi yemek türleri bulunuyor. Güler yüzlü çalışanlarıyla hizmet veren Hanzade Konak’ta saç kavurmanın fiyatı 19 TL, piliç asmanın fiyatı ise 17 TL’dir.

Faralya Cafe Restaurant: Hem kahvaltı yapıp hem de yemek yiyebileceğiniz bir mekan olan Faralya Cafe Restaurant, kumda Türk kahvesiyle de ünlü Hamamönü’nde en çok bilinen yerlerdendir.

Tahtakale Kahvecisi: Bahçeli ve otantik görünümlü mekanda kahvenin yanı sıra tatlı ve atıştırmalık da servis edilmektedir. Kahvaltı da yapabildiğiniz mekanda Hamamönü kahvaltı fiyatları 14 TL’dir. Kumda dibek kahvesi de denenmeye değer lezzetlerindendir.

Ramazan aylarında daha da renklenen Hamamönü sokaklarında çeşitli gösteriler de yapılıyor. Hamamönü’nde çocuklarınızla birlikte Ramazan aylarında güzel vakit geçirebilirsiniz. Ankara’nın 600 yıllık geçmişine tanıklık edebileceğiniz Hamamönü mekanları, restoranları, lokantalarıyla da semti ziyaret edenleri memnun eden Ankara’nın nadide semtlerindendir.

Hamamönü Fotoğrafları

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

Check Also

yaşayan müze nerede

Beypazarı Yaşayan Müze Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Şuraya Atla Beypazarı Yaşayan Müze Nerededir ve Nasıl Gidilir?Yaşayan Müze Giriş Ücreti ve Çalışma SaatleriBeypazarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir