Ankara Etnografya Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

etnografya
etnografya

Başkentimiz Ankara da müzeler oldukça öneme sahiptir. Deniz ve sahillerin olmayışı müze gibi yerlerin ziyaret sayısını önemli ölçüde arttırmaktadır. Ankara da bulunan en önemli müzelerden birisi olan etnografya müzesi oldukça önemli eserleri barındırmaktadır hatta kurtuluş savaşı döneminden bile eserler bu müzede sergilenmektedir. Etnografya müzesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Müzenin içerisinde yer alan eserler kadar birde mimari yapısı ciddi bir şekilde dikkat çekmektedir. Mimari olarak cumhuriyet dönemi ve Osmanlı döneminin ortak mimarisi gibi düşünebiliriz çünkü kubbe kullanılmıştır. Tek kubbeden oluşan bina taş duvarlar ve oyma mermerler ile inşa edilmiştir. Bina dikdörtgen olarak inşa edilmiştir. Müzeye muazzam bir giriş fırsatı sağlayan toplamda  28 basamaktan oluşan merdivenler ile  çıkılıyor giriş  kapısından  içeri girdiğinizde iç avlu adı verilen ve harika güzellik de ki  sütunlu bölüme giriyorsunuz.Bu bölümün tam ortasında  mermerlerden yapılma bir havuz var  ve  üzeri kapatılmamış yani çatı bölümü açık bırakılmıştır.  Sonraki dönemde bu iç avlu Mustafa Kemal Atatürk için geçici kabir olarak ayrılmış ve havuz bahçeye nakledilerek çatısı örtülmüştür. Evet sizlerinde gördüğü gibi mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Cumhuriyet dönemi mimarlarından olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Müzede sergilenen eserlere değinecek olursak eski türk kültüründen gelen dokuma ürünler, ayakkabılar, giyecekler, kullanılan mutfak ürünleri, gün içinde kullanılan alet ve edevatların yanı sıra kurtuluş savaşı dönemi eseleri sergilenmektedir. Yani Ankara da gezebileceğiniz en güzel müzelerden birisidir. Şimdi sizlere müze ile ilgili ulaşım ve diğer önemli bilgileri anlatayım.

Ankara Etnografya Müzesine Nasıl Gidilir?

Ankara’nın en güzel müzelerinden birisi olan etnografya müzesine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşım araçları ile ulaşım şekilleri: Müzeye toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenlerin Kızılay’a giden minibüs ve otobüsleri kullanarak kolayca gidebilirsiniz. Kızılay meydana ulaştıktan sonra gençlik parkı üzerinden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracı ile gitmek isteyenlerin ilk olarak Kızılay meydana doğru gitmeleri gerekmektedir. Burada bulunan tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında aşağıda bulunan harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ankara da bulunan en önemli müzelerden olan etnografya müzesine giriş ücreti 10 TL dir. Öğrenci giriş indirimi ve müzekart giriş indirimi uygulanmaktadır. Ziyaret saatleri de şu şekildedir: Ziyaret Saatleri: 08.30 – 17.00  25 Ekim – 15 Nisan arası, 08.30 – 17.30 15 Nisan – 25 Ekim arası Ankara etnografya müzesini her gün ziyaret edebilirsiniz haftanın yedi günü de ziyarete açıktır.

Evet değerli tatilciler gezi günlüklerinize yazmanız gereken Ankara gezinizde etnografya müzesi ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda müze ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Ankara gezisi hakkında daha detaylı bilgiler için bizi takip etmeye devam ediniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Ankara Etnografya Müzesi Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*