köklüce kanyonu

Ardıl Köklüce Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? Yapılacak Aktiviteler

Gaziantep‘i tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle tanımaya devam ederken bu yazıda sizleri yine Gaziantep ilinin sınırları içerisinde bulunan bir doğa yapıtına Ardıl ( Köklüce) Kanyonuna götürüyoruz. Gaziantep merkeze yaklaşık 55 km uzaklıkta bulunan Köklüce Kanyonu macera severler için de mutlaka gidilmesi, görülmesi gereken bir kanyon olarak önem arz ediyor. Özellikle dağ sporlarına merak duyan gezginler için ideal bir rota olan Köklüce Kanyonu harika bir tırmanış imkanı sunuyor.

Gaziantep’in Araban ilçesi‘nin Köklüce köyünde yer alan ve Ardıl çayının sularının, yumuşak kireç taşlarından oluşan kayaları oymasıyla oluşmuş doğal bir güzellik olan Ardıl (Köklüce) kanyonu, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti bu bölgeye çekerek dağcılık faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Köklüce Kanyonunun iç kısımlarına arazi aracıyla bile olsa herhangi bir araçla girmenin pek mümkün olmadığını hatırlatmakta fayda var. Eğer Ardıl Köklüce Kanyonunda kamp yapmayı istiyorsanız bütün bunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Köklüce Kanyonunda piknik veya kamp yapmayı isteyenler Ardıl kanyonuna geldikten sonra araçlarını yakınındaki Köklüce köyüne bırakıp malzemelerini sırt çantalarına yükleyerek yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşten sonra Köklüce Kanyonundaki piknik ve kamp alanına ulaşabilir. Belediyenin Ardıl çayının kenarlarını piknikçilere açması her ne kadar köklüce kanyonunun sularının eskisi gibi temiz akmamasına sebep olsa da bu doğal güzelliği ziyaret edenlerin elinden geldiğince koruması ve özen göstermesi çocuklarımıza gezebilecekleri doğa alanları bırakmamız açısından önem taşımaktadır.

Ardıl Köklüce Kanyonunda şehirden uzak bir şekilde doğayla baş başa kalarak kendi iç huzurunuzu sağlayabilir ve muhteşem manzarası eşliğinde bu doğa yürüyüşünde benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ardıl Köklüce Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Gaziantep ilinin Araban ilçe sınırları içerisinde bulunan Köklüce Kanyonunun il merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 55 km olup buraya özel araçları ile gelmek isteyenler yol boyunca tabelaları takip ederek Köklüce Köyüne ulaşabilir ve ardından Ardıl Köklüce Kanyonuna gezintiye çıkabilirler.

Gaziantep ilinde gezilebilecek daha fazla yer için bu bağlantıya tıklayınız.

Ardıl Köklüce Kanyonu Harita Üzerindeki Konumu

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir