Atatürk Arboretumu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Fotoğraf Çekim Ücreti

ataturk-arboretumu-nasil-gidilir

İstanbul da bulunan değerlerden önemlilerinden birisi olan arboretum belkide ilk olarak gezilmesi gereken yerlerden birsidir. Arboretum milyonlarca misafir tarafından ziyaret edilmektedir. Hem yerli hem de yabancı olmak üzere ciddi bir şekilde ziyaretçi almaktadır. Arboretumda huzur dolu vakit geçirebilir arkadaşlarınız ile doğanın derinliklerin de hoş sohbetler yapabilirsiniz. İçeride bir çok daha faklı etkinlikler yapabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılıkla uğraşanlar burayı farklı açılardan resme dökmek istemesinden dolayı her on metrede bir fotoğrafçıya rastlamanız mümkündür. Bazı çiftler düğün ve nişan fotoğraflarını da bu özel mekan da çekmektedir.  Doğa ve bitkiler ile uğraşanların uğrak yeri olan Atatürk Arboretumu, geniş bir araziye kurulmuştur. Yaklaşık 345 Hektarlık bir arazi üzerine kurulan bu doğal Arboretum, Belgrad ormanında yer almakta. İstanbul’da Sarıyer bölgesinde kurulan Atatürk Anma Parkı, içerisinde yer alan büyük bir göl, içerisinde Minyatür eve benzeyen güzel yapılı bir ev ve etrafında doğal ağaçlıklar. Hepsi bir birinden güzel, doğal yürüyüş alanları, öğrencilerin bilgi toplaması için çok muazzam bir yer. Böyle bir doğa harikası bizlerin yanı  başındayken değerini bilmemiz gerekmektedir. Dünyada eşi benzeri olmayan güzelliklere sahip bir milletiz fakat bazen onların kıymetini bilemiyoruz ne yazık ki sizlere bir öneride bulunmak isterim burada arkadaşlarınız veya sevdikleriniz ile yapacağınız ziyarette çevreye ve orada bulunan bitkilere çok özenli bir şekilde yaklaşmanız dır.  Değerli tatilciler şimdi sizlere arboretuma ulaşım ve diğer önemli bilgileri açıklayayım.

 

Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın ve İstanbul’un en gözde yerlerinden birisi olan doğal güzelliklerin ve huzurun en derinliklerine inebileceğiniz adeta bir yaşam biçimi olan Atatürk arboretumuna en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Eğer arboretuma toplu taşıma araçları ile gitmek isterseniz sizler için seçtiğimiz en kolay ulaşım şekli metro ve oradan da otobüs ile devam etmeniz yönündedir. Metroya binip Hacıosman durağından indikten sonra  42HM hat numaralı otobüslere binerek Bahçeköy’e gidiniz. Oradan da yürüyerek arboretuma kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma için en kolay yöntem bu şekildedir.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracı ile gidecek olanların ise ilk olarak Sarıyer’e doğru gitmeleri gerekmektedir. Daha sonra oradan Bahçeköy yoluna doğru ilerleyiniz. İstanbul üniversitesinin spor salonu karşınıza gelene kadar ilerlemeye devam ediniz. Daha sonra salonun karşısında ve Kemerburgaz yolunun sol tarafından 500 metre kadar ilerledikten sonra arboretum karşınıza çıkacaktır. Ayrıca tabelaları da takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında aşağıda eklediğim harita üzerinden de direk olarak araç ile veya yaya olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Fotoğraf Çekim Ücretleri

2018 Ücret Tarifesi:

Hafta içi öğrenci 2,5 tl yetişkin 7,5 tl.
Haftasonu öğrenci 7,5 tl yetişkin 20 tl. Düğün fotoğraf çekimi 472 tl. Film, reklam çekimi 8850 tl. Katalog çekimi 5310 tl. Sünnet çocuğu, hamile, mezuniyet çekimlerine izin vermiyoruz. Sadece düğün, nişan, film ve katalog. Kış – yaz saati uygulaması yok her zaman giriş 8.30-17.00 saatleri arasında gün batımına kadar da içeride kalabiliyorlar. Sevgiler..

Arboretuma giriş ücretlerini açıklayacak olursak detaylı giriş ücretleri: Öğrenci Hafta İçin: 2 Tl-Normal 4 Tl, Hafta Sonu: ÖĞRENCİ 5 TL- NORMAL 10 TL. 

Arboretum hakkında en kolay merak edilenlerden birisi olan ziyaret saatleri: Mevsimlik bir şekilde değişiklik gösteren ziyaret saatleri yaz aylarında sabah saat 08:30 ile akşam 20:00 saatleri arasında. Kış ayları ziyaret saatleri ise sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:00 saatleri arasındadır. Önemli bir hatırlatma Arboretum pazartesi günleri bakım ve temizlik nedeni ile ziyarete kapalıdır.

Atatürk arboretumun da fotoğraf çekim ücretleri: En çok merak edilenlerden birisi olan gençlerin hayali : gelin, nişan, Sünnet Çocuğu gibi önemli gün fotoğrafları için  ise 350 TL ve artı KDV belirlenen ücreti ödemeniz gerekmektedir.Arboretum da  fotoğraf, katalog ve buna benzer yine reklam içerikli  profesyonel fotoğraf çekimler için ise 3000 TL ve artı KDV olarak belirlenen fiyatı ödemeniz gerekmektedir. Arboretum içerisinde film ve reklam gibi benzeri ve her türlü video içerikli çekim yapmak isteyenlerin  ücret olarak 5000 TL ve artı olarak KDV olarak çekim bedelini ödemesi gerekiyor.Not: Birde arboretum da çeşitli organizasyon ve düğün , nişan çekimleri için özellikle hafta sonları yapılacak  çekimler için 0212 226 19 29 numaralı  telefondan randevu alınız.Bu fiyatlar yönetim tarafından duyurulmuştur. Değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Atatürk Arboretumu İçerisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Atatürk Arboretumu içerisinde doğayı ve bitki türlerini korumak amaçlı olarak  bazı kurallar uygulanmaya başlandı.Bunlar şu şekildedir.

Fotoğraf malzemeleri: Profesyonel fotoğraf çekimi yapılabilecek her türlü ekipmanın ve kostümün içeriye alınması yasaklandı.

Yeme içme ürünleri: Ayrıca her türlü yiyecek bebek mamaları  hariç olmak üzere alkollü ve alkolsüz içecek yine  su hariç olma koşuluyla yasaklanmıştır.

Yanınızda getirmemeniz gerekenler: Tripot, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti bisiklet, motor ve diğer açık alanlarda oynanabilen çeşitli  oyun ve ve eğlence malzemelerin ve evcil canlıların içeriye alınması yasaklandı.

Not: Bu alınana kuralların artan ziyaretçi sayısı ile birlikte çevreye verilen zararlar nedeniyle alındığı yönetim tarafından açıklanmıştır.

Evet değerli İstanbul severler İstanbul da en güzel gezilecek yerlerden birisi olan arboretumu sizlere tanıtmaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda arboretum ile ilgili görselleri ve yol haritasını bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz yorumlar üzerinden soru ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. İstanbul hakkında ve gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler için bizi takip etmeye devam ediniz. Herkese bol eğlenceli tatiller dilerim.

 Atatürk Arboretumu Resimleri

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*