Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İstanbul » Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

İstanbul çevresine inanılmaz yerler görmek isteyenlerin yegane duraklarından birisidir Atatürk Arboretumu. İnsan eliyle yapay bir şekilde yapılan doğal müzenin https://turistrail.com/ gezi rehberi ile birlikte öğrenmiştik. Şimdi ise gezilecek bu gizli cennete gidip sizler için ne kadar güzel olduğunu tekrardan yazıyoruz.

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

“Arboretum” denen şeyin bir müze olduğunu öncelikle bilmelisiniz. Çünkü burada mangal yapmaya çalışmak, olur olmaz yerlerde yemek yemek yada herhangi bir etkinliği insanları rahatsız edici şekilde yapmak kesinlikle yasak. Doğal bir alan gibi gözükse’de aslında içindeki bitki örtüsü ve hayvanlar buraya yapay olarak yerleştirilmiş. Bu sebepten dolayı Atatürk Arboretumu tamamen kusursuz bir görünüme sahiptir. İçerisinde normal bir doğada olabilecek her türlü canlının ve bitki çeşidinin olduğunu göz önünde bulundurursak bence doğal görünmesi çok normal. İstanbul belediyesi burayı 30 yılda büyütüp gezilecek bir yer haline getirmiş. Atatürk Arboretumunda yapacağınız herhangi bir yanlış müzenin içinde kurulan doğal dengeyi bozabilecek bir etki yapabilir.

Atatürk Arboretumu Nerede ?

Ulaşımın ve her türlü Karayolunun İstanbul sınırları içindeki özel semti olan Sarıyer’de konumlanıyor. İstanbul’un her yerinde adını duyuran Sarıyer, eğer ki buraya turist olarak geldiyseniz zaten mutlaka ayak basacağınız bir ilçedir. Atatürk Arboretumu gidiş süresi karşıdan geliyorsanız (Üsküdar tarafından) dahi gelseniz maksimum 2 saat sürüyor. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde Anadolu yakasından 3 saatte bile varabilirsiniz. Bu yüzden eğer yol ceremesini çekerken sabretmek size göre değilse hafta içi erken saatlerde destinasyon edinebilirsiniz.

OKUMALISIN  Nişantaşı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ne Yenir?-Konaklama-Nişantaşı Mekanları

Aktiviteler Neler ?

Atatürk Arboretumunda yapabileceğiniz aktiviteler çok fazla sınırlıdır. Neredeyse yürümekten, oturmaktan ve fotoğraf çekilmekten başka hiçbir şey yapamıyorsunuz.

Arboretum Nedir ?

Arboretum dediğimiz şey doğal gözükse’de tamamen yapay olarak oluşturulan bir doğa’dır.Kısaca böyle özetleyebiliriz.Biraz daha detayına inecek olursak, doğa’da yeryüzünde özenle ve arkeolojik olarak önemle seçtikleri bir alanda tamamen kendi istekleri doğrultusunda kendi istedikleri bitki örtüsünü düzenli bir görsel oluşturacak şekilde yapılandırılmış alana denir.Bitkileri alıyorlar, istedikleri bir alanda mükemmel ve kusursuz bir görsel oluşturacak şekilde ekip büyütüyorlar, hayvanlarda buna dahildir.Böylelikle mükemmel bir doğa görünümü, turistik bir alan elde ediyorlar.

Kaynak: https://turistrail.com/ataturk-arboretumu-nerede-nasil-gidilir/

Haftasonu rahatlıkla gidebileceğiniz bu yerde trafikten çekiniyorsanız hafta içi gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda Atatürk Arboretumu, toprağa verilen her tohumu hesaplanarak ekildiği için kusursuz bir görünümdedir. İnsanların görsel zevkine en iyi şekilde hitap edecek ölçülerde ve tasarımlarda planlanarak kurulmuştur. Herkese bol keyifli günler dileriz.

Check Also

Erdek Küçükova Koyu Nerede? Kamp Yapma

Erdek Küçükova Koyu gerek yeri, gerekse doğal güzelliği ile günübirlik gezi ve kamp yapmak isteyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir