Atatürk Orman Çiftliği-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri

Atatürk orman çiftliği Ankara’nın batısında olup Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine hediye edilmiş bir arazi üzerine kendisinin isteği üzerine 1925 yılında kurulmuş bir çiftliktir. Daha sonraları çiftliğin kurulmasından birkaç yıl sonra 1937 senesinde Atatürk’ün isteği üzerin Orman çiftliği hazineye devredilmiştir. Orman çiftliği şimdilerde Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı bünyesinde hizmet vermektedir. Orman çiftliğinin içerisinde çeşitli yapılar var bunlardan bazıları şu şekilde: Atatük’ün doğduğu evin aynısı, bir havuz, Büyük bir hayvanat bahçesi  ve devlet mezarlığı da orman çiftliğinin içerisinde yer almaktadır. Çiftliğin genel bilgilerine değinecek olursak toplamda 100 bin hektarın üzerinde kuruludur. Çiftliğin birde yönetim binası vardır. Çiftliğin çeşitli bölümleri sit alanı olarak tescillenmiştir.  Orman çiftliğinde güzel bir hafta sonu geçirebilir sevdikleriniz ile doğanın içerisinde güzel bir havada piknik keyfi yapabilirsiniz. Orman çiftliği ziyaret saatleri: Orman çiftliğinin ziyaret saatleri şu şekildedir, kış aylarında 08:30- 17:00 saatlerinde, yaz aylarında 08:30-18:00 hafta içleri, Hafta sonları da 08:30-19:00 da ziyarete açıktır. Herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Atatürk Orman Çiftliğine Nasıl Gidilir?

Atatürk orman çiftliğine ulaşım oldukça kolaydır sizlere hem toplu taşıma hem de özel araç ile ulaşım şekillerini aşağıda sıraladım.

Atatürk Orman Çiftliğine Toplu Taşıma Araçları ile Gitmek İsteyenler: Ankara büyükşehir belediyesinin çiftliğe giden otobüsleri şu şekildedir. EGO B1, EGO B2, EGO 519, 542, 220, 221 hat numaralı otobüsleri kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağıda bu hat numaralarının kalkış saatleri vardır. Bunun yanında birde tren kullanarak ulaşabilirsiniz. Oda şu şekilde; Sincan trenine bindikten sonra gazi istasyonundan  inmeniz gerekmektedir. Buradan yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar yürüdükten sonra kolayca ulaşabilirsiniz.  Dolmuşla gideceklerin Üçerinde çiftlik yazan veya çiftliği kavşağı yazan tüm dolmuşlara binebilirsiniz.

Özel araç ile gidecekler için: Yeni mahalle ilçesi tabelalarını takip etmeleri gerekmektedir. Yeni mahalleye girdikten sonra Emniyet mahallesine doğru gitmeleri gerekmektedir. Bunun yanında birde aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden  direk olarak yol tarifi isteyebilir bulunduğunuz noktayı görebilirsiniz.

Otobüs saatleri: 542- 06:20- 22:00 saatleri arasında. 220- 06:28-22:45 hafta içi olmak üzere. Cumartesi 06:28-22:30 Pazar –06:28-22:20 saatleri arasında. 221 hat nolu 06:35-22:30 a kadar hafta içi ve cumartesi günleri, Pazar günleri ise 07:00- 22:40 saatleri arasında çalışmaktadır. Diğer otobüs saatleri için belediye web sitesini ziyaret ediniz. Ankara ve diğer şehirler hakkında gezilip görülecek yerleri öğrenebilmek için bizi takip ediniz.

Atatürk Orman Çiftliği Videosu ve Ulaşımı

Check Also

yaşayan müze nerede

Beypazarı Yaşayan Müze Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Yaşayan Müze, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz mekanlardan biridir. Bugün müze olarak kullanılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir