aya,sofya,cami,müzesi
aya,sofya,cami,müzesi

Aya Sofya Cami-Müzesi- Nasıl Gidilir? Nerededir? Yol Tarifi

Şuraya Atla

Aya sofya camii hakkında sizlere en güncel bilgilerden bahsedeceğim. Aya sofyanın tarihten bugüne uzanan hikayesi ve bugün kü durumunu kısaca sizlere anlatacağım.

İstanbul aya sofya müzesi istanbulun en gözde  mekanlarından birisidir Fatih Sultan Mehmetin istanbulu fethinden sonra kilise olarak kullanılan tarihi aya sofya yı resmen camiye çevirmiş ve ibadete açmıştır yıllar boyunca osmanlının var olduğu sürece aya sofya cami olarak müslümanlara hizmet etmiştir. Aya sofya Cami birinci dünya savaşından sonra cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte dış güçlerin yani gayri müslimlerin ülkemizdeki baskınlığından dolayı aya sofya cami kiliseye çevirilmek istenmiştir buna karşı çıkan istanbul halkı bu oluşumu engellemeyi başarmıştır fakat 1935 yılında cami olarak devam edilmesine izin verilmemiştir. Kilise olarak kullanamayacaklarını anlayan gayrimüslimler hiç olmaz ise müze olsun mantığıyla dış güçlerin baskısıyla aya sofya müzeye çevrilmiştir. Fatih Sultan Mehmetin camiye çevirdikten sonra mozaikler içinde bulunan insan figürlerini sanata ve tarihe olan saygısından dolayı dinimize uygun olmasığından dolayı onları yok etmek yerine üzerlerini bir ince sıva ile kaplatmış ve ibadete öyle açmıştır bu sayede islami kurallara uyulmuş ve mozaikler korunmuştur. Yıllar sonra aya sofya müzeye çevrildikten sonra mozaiklerin kaplamaları sökülmüş ve oradaki insan figürleri adeta ilk günkü gibi kalmıştır.Hiç bir bozulmaya maruz kalmamıştır. Şimdilerde ise aya sofya halen müze olarak devam ediyor fakat halk tarafınfan acil olarak camiye çevrilmesi isteniyor ve yönetime bu konuda çok fazla talep gitmektedir. Devlet tarafından bu konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapılmamıştır.ama halkın beklentisi açık olarak bellidir halk aya sofya önünde namaz kılarak bunu dile getirmektedir.

Aya Sofyaya Nasıl Gidilir?

Aya sofya camine istanbulun her yerinden kolayca ulaşmanız mümkündür. ilk olarak avrupa veya anadolu hangi yakadan gelecek iseniz ona göre hangi toplu taşıma türünü kullanacağınızı belirlemelisiniz daha sonra sultan ahmete doğru seçtiğimiz araç türüne binip sultan ahmet meydanına gelmelisiniz oradan kolayca aya sofya camine ulaşabilirsiniz hangi toplu taşımanın nereden nereye veya bulunduğunuz konumdan gitmek istediğiniz konuma hangi aracın kaç dakika sonra gideceğini kolayca öğrenmek için iett resmi web adresine ve mobil uygulama aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz istanbulda rehbersiz dolaşmanızı sağlayacaktır.

Aya sofya cami-müze resimleri

 

AYASOFYA CAMİ VİDEOSU

 

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir