ayasofya-ziyaret-saatleri

Ayasofya Nerede, Nasıl Gidilir? – Ziyaret Saatleri Nedir?- Ayasofya Tanıtım

Tarihi Miras Ayasofya

Ülkemizde hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi olan Ayasofya tarihin bizlere miras bıraktığı en muhteşem yapılardan bir tanesidir. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ile camii olarak kullanılmaya başlayan ve Cumhuriyet tarihine kadar Müslümanların ibadet etmesi için hizmet veren Ayasofya dünyanın en önemli mimarilerinden bir tanesidir. Öyle ki son zamanlarda müze olarak kalması ve camii olarak kullanılması konusu hala tartışma yaratmaktadır. Görkemi ve içindeki objeleri ile turistleri kendisine çeken bu muhteşem yapı, yıl içerisinde binlerce ziyaret kabul etmektedir.

Ayasofya Nerededir, Ayasofya’ya Nasıl Gidilir?

Konumu itibariyle İstanbul’un Avrupa yakasında ve Fatih ilçesinde olan Ayasofya, Sultan Ahmet tramvay durağına oldukça yakın mesafededir. Eğer özel aracınızla gidiyorsanız, yaklaşık 7-8 dakikalık yürüme mesafesinde park yerleri bulabilirsiniz. Ayasofya’ya giden turistler, Ayasofya’nın hemen karşısında olan Sultan Ahmet Cami’sini ziyaret etme fırsatını da kaçırmamalarını tavsiye ederiz. İstanbul’un ve hatta dünyanın en önemli mimari yapılarından olan Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii yıllardır turistleri kendisine hayran bırakan özellikleri ile en gözde tarihi eserler olarak değerini korumaktadır.

Peki, hem İslami çevrelerce hem de siyasilerce tartışma konusu olan Ayasofya’yı yakından tanımaya ne dersiniz?

Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yaptırmış olduğu en büyük kilisesidir. İmparatorlar taçlarını burada takarlardı. İstanbul’da meydana gelen savaşlar ve depremler zamanla Ayasofya’nın deforme olmasına ve yapısal anlamda yıpranmasına neden olsa da 1453 yılında Fatih Han’ın İstanbul’u fethi ile onarılmış ve Mimar Sinan’ın minareleri eklemesi ile güçlendirilmiştir. Böylesine ihtişamlı ve tarihe ev sahipliği yapan bu şahane yapının hem Hıristiyanlarca hem de Müslümanlarca atfettiği anlam oldukça fazladır.

Ayasofya Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ayasofya’ya müze kart ile giriş yapılmaktadır. Fakat kartı olmayanlar da giriş yapabilirler. Ayasofya giriş ücreti 40 TL’dir.  Eğer müze kart satın alırsanız çevredeki Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Eserler Müzesi gibi mekanlara da giriş yapabilirsiniz. Bu nedenle müze kart almanızı öneririz. Fakat Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı Harem Dairesi’ne müze kart ile giriş yapılmaz.

Ayasofya Ziyaret Saatleri            

Ayasofya, yaz sezonu ve kış sezonu olmak üzere iki farklı ziyaret takvimine sahiptir.

Yaz Sezonu (15 Nisan  – 25 Ekim) Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00 (Gişeler 18:00’da kapanır)

Kış Sezonu (25 Ekim – 15 Nisan) Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 (Gişeler 16:00’da kapanır)

Ayasofya İle İlgili Merak Edilenler

1453 yılına kadar kilise olarak kullanılan ve cumhuriyet tarihine kadar camii olarak kullanılmış Ayasofya günümüzde müze olarak varlığını devam ettirmektedir. Peki, Ayasofya’da sergilenen müzede tam anlamıyla neler var hiç merak ettiniz mi? Ziyaretçilerin ellerinde fotoğraf makinesi ile adım adım gezerek tarihi kokladığı yapıda Ayasofya mozaikleri ve İslami figürler yer almaktadır. Neredeyse her açıdan okunabilen geniş çaplı hat levhaları ve yakından bakılınca bir görsel şölen sunan çiniler turistlerin dikkatini en çok çeken ayrıntılardır. Bunun yanı sıra mihrap çevresindeki çiniler de yapıyı zenginleştiren en önemli süslemelerdendir. Ayrıca yerden 55 metre yükseklikte olan kubbesi de Ayasofya’nın kendisine hayran bırakan en önemli yapısıdır. Yukarıda bahsettiğimiz imparatorların taç giydirildiği yer ise farklı renkteki dairelerin bulunduğu özel alandır. Ayasofya’nın içerisinde bu alanı görmek mümkündür.

İstanbul’un sembollerinden birisi olan Ayasofya’nın her bir metrekaresi buram buram tarih kokmaktadır. İslami figürlerle güzelleştirilen ve Müslümanlar içinde kutsal kabul edilen Ayasofya mutlaka gezilip görülmesi gerekli en önemli tarihi eserlerden biridir.

Ayasofya Resimleri:

Ayasofya Yol Tarifi: 

Ayasofya hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki belgelesi izleyebilirsiniz:

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir