Aydın Doğanbey Karina Bölgesinde Bulunan Balık Restoranları

Ege’de balık restoranları arasında en iyisi nerededir? Bu soruya cevap verirken Alaçatı, Urla, Karaburun, Ayvalık dediğinizi duyar gibiyim.

Bir balık restoranı hayal edin, restoran değil de adeta dinlenme yeri. Yoruldum hayattan şurada bir kendime geleyim diyebileceğiniz bir yer. Huzuru ekmekle sıyırabileceğiniz bir yer, zamanın bir an için durmasından memnun kalacağınız bir yer.

Doğanbey Köyü Karina Bölgesi Balık Restoranları

Karina Bölgesi Rumlar tarafından inşa edilen bir bölge. Cumhuriyetin ilanından önce Rumlar burayı gümrük olarak kullanırlarmış. Rumlar bölgeden topladıkları tütün, zeytinyağı, hububat, şaraplık üzüm gibi ürünleri buradaki limandan adalara gönderiyorlarmış. Şu anda hizmet veren 4 restoran o zaman gümrük deposu olarak kullanılan binalardanmış. O yüzden giriş kapıları büyük diyor restoran sahibi.

Türkiye ve Yunanistan arasında 1923’de imzalanan protokol ile Selanik’ten, Bulgaristan’dan gelen Türkler bölgeye yerleşmiş ve bu binalar bizim devletimiz tarafından da 25-30 sene işletilmiş daha sonra ise balık restoranlarına dönüştürülmüş ve bölge SİT alanı olduğu için yeni yerler açılamadığından mevcut haliyle kalmış.

Gümrük Restoran

Aydın ilinin Söke İlçesi Doğanbey Köyü Karina Mevki’de bulunan Gümrük Balık Restoran, balık restoranları arasında baştan 2. sırada yer alıyor.

Restoranı bir aile işletiyor,  Selanik göçmeni bir aile. Balığa bazen kendileri de çıkıyormuş, sabah 4-5 gibi tutulan balığı getirip aynı gün müşteriye sunuyoruz diyor. Bu yüzden balık menüsü o günkü nasibe göre değişebiliyor. Biz gittiğimizde deniz levrek, deniz çipura ve kültür balıkları vardı. Her balığı tatmak istediğimiz için toplu sipariş verdik. Bütün balıkları alacak tabak olmadığı için tepsi ile geldi lütfen balıklara odaklanalım. Denildiği gibi küçük çipuralar, büyüklerden daha lezzetli.

Kalamar da kendi geliştirdiğimiz tarifi gizli bir sos kullanıyoruz diyor. Deneye deneye bulduk diyor, ben bayağı iyi buldum. Mezeler arasında ise bence en iyisi deniz börülcesi.


Gümrük restorana balık yemek için uzaktan gelen insanlar bulunuyor ve Restoran Kuşadası’na 60 km, Didim’e 44 km mesafede. Bu bölgenin kıyısından köşesinden geçiyorsanız, mutlaka uğrayın, yaşadığınızı fark edin.

Fiyatlara gelince ortam kadar  cazip diyebilirim. 2020 yılı için kültür çuprası, salata, 4 çeşit meze, alkolsüz içecek ve helvadan oluşan menü 45 TL. Biz kalabalığız kilo ile balık yemek istiyoruz derseniz kültür çuprası kilogram 65 TL (2 kişiye 1 kilo balık yetiyor), kültür levreği kilogram 75 TL. Bir daha mı geleceğiz dünyaya, buraya kadar da gelmişiz deniz balığı yiyelim derseniz ki tavsiye ederim deniz levreği kilogram 95 TL, deniz çuprası kilogram 90-95 TL. Mezelerden sadece atom 15 TL, diğer tüm mezeler 12 TL. Kalamar yada jumbo karides isterseniz tabağı 40 TL.  Gitmeden 1-2 gün önce arayıp rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Karina Palmiye Restaurant

Karina Bölgesinde bulunan diğer balık restoranlarından bir diğeri ise Karina Palmiye Restorandır. Denize sıfır bir alanda bulunan bu balık restoranında ise gelen ziyaretçiler fiyatların biraz yüksek olduğunu düşünüyor.

Karina Balık Restaurant

Dilek yarımadasının güney kısmında Doğanbeyi geçip biraz virajlı yollardan sonra ulaştığımız, bu bölgede bulunan bir diğer balık restoranı Karina Balık Restauranttır. Karina Balık Restaurant, Gümrük restorandan sonra en sonda yer almaktadır, restoranın bulunduğu yerde deniz sığ olduğu için çocuklar açısından daha uygun olmaktadır. Karina Balık Restaurantta fiyatlar çok yüksek olmamakla birlikte buraya gelenler sivrisineklerin rahatsız ettiğinden çokça bahsetmektedir. Bu yönden tedbirli olmanızda fayda var.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*