aydos
aydos

Aydos Ormanı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı-Mangal

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı İstanbul’a nefes aldıran doğal güzelliklerden birisidir. Şehrin stresinden, kalabalığından bunalanların özellikle hafta sonları olmak üzere akın ettiği yerlerdendir. Aydos ormanı ‘nda çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir, çeşitli doğa güzelliklerini fotoğraflayabilirsiniz. Aydos ormanı mevsimsel olarak farklı güzelliklere bürünmektedir. Aydos ormanı içerisinde yürüyüş parkurları, piknik alanları ve çeşitli büfelerde bulunmaktadır. Böyle güzelliklere sahip doğa ile iç içe bir ormanın şehrin içerisinde bulunması da İstanbullular için oldukça iyi bir imkandır. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere Aydos ormanına ulaşım ve diğer önemli bilgileri aktarayım.

Aydos Ormanına Nasıl Gidilir?

İstanbul’un doğa güzelliklerinden olan Aydos ormanına ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Toplu taşıma araçları ile Aydos ormanına gelmek isterseniz ilk olarak Kadıköy’e geliniz daha sonra buradan 21U hat numaralı otobüsleri kullanarak Çamlık durağından inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri:  Sultanbeyli- Yakacık tarafına doğru ilerledikten sonra yol üzerinde bulunan tabelaları takip ederek ve aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Aydos Ormanı Gezilecek Yerler

Aydos Tepesi: İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunan ve 537 metre yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek noktası olma özelliğini taşıyan Aydos tepesi ismini Roma ve Bizans döneminden almıştır. Güneyden Aydos tepesine bakıldığında konik bir tepe görüntüsündedir. Ayrıca Kuzey-Güney doğrultusunda uzanmaktadır. Aydos tepesinin yükseltisi güneyde son bulmakta ve buranın en yüksek noktasıdır.

Aydos Göleti: Ormanın içerisinde yaptığınız gezintide karşılaşabileceğiniz Aydos Göleti, Aydos Tepesi’ne zıt bir bölgede yer almaktadır. Göl oldukça berrak ve çevresi ağaçlarla kaplıdır. İçerisine baktığınızda çevrenizdeki tüm güzelliklerin göle yansıdığını fark etmeniz kısa sürecektir. Bu güzellik karşısında hayran kalacaksınız. Aydos göleti çevresinde piknik yapabilir, bisiklet kiralayarak göl etrafında gezinti yapabilirsiniz.

Aydos Ormanı Giriş Ücreti- Kahvaltı ve Mangal Keyfi

Ormanın içine araç ile girmek isterseniz 5 ile 10 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Fakat ormanın içine kadar girmeyip 8’nolu kapının oradaki otoparka aracınızı ücretsiz bırakabilirsiniz. Oradan kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Aydos ormanı içerisinde ve çevrede bulunan kafeteryalarda kahvaltı yapabilirsiniz. Ortalama olarak 15 TL ile 40 TL arasında kahvaltı ücreti ödersiniz. Aydos ormanı içerisinde piknik alanında mangal keyfi yapabilirsiniz. En güzel yanlarından biriside bu bir çok ormanda ateş yakmak yasak ama burada piknik alanı içerisinde ateş yakmak serbest.

Evet değerli İstanbul severler İstanbul da gezilecek en güzel doğa güzelliklerinden olan Aydos ormanı hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda Aydos ormanı ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler için bizi takip etmeye devam ediniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Aydos Ormanı Resimleri

metre

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir