Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İstanbul » Aydos Tepesi-Nerede?-Nasıl Gidilir? -Piknik-Restaurant-Kahvaltı
aydos tepesi resimleri
Aydos

Aydos Tepesi-Nerede?-Nasıl Gidilir? -Piknik-Restaurant-Kahvaltı

Şuraya Atla

İstanbul’a yakın en güzel tepelerden birisi olan Aydos tepesi fırsat bulunca mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir. İstanbul da böyle doğal alanları bulmak neredeyse imkansız hale gelecek son zamanlarda yeşillendirme çalışmaları doğrultusunda yapay ormanlar oluşturulsada doğal orman ve mersiye alanlarının yerini tutmamaktadır. Böyle tamamen doğal güzelliklere sahip ormanlarımızın piknik alanlarımızın ne yazık ki değerini bilmiyoruz çevreyi kirleterek yaşam alanlarımıza ve doğanın geleceğine bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde zarar veriyoruz. Şimdi sizlere İstanbul da tamamen doğal ve huzur dolu bir ortamdan bahsedeceğim buraya geldiğinizde tamamen stresinizi atmış olarak işinize dönebilirsiniz. İstanbul’un fazla bilinmeyen tepe noktalarından olan “Aydos Tepesi,” Bizans dönemlerinden kalmış bir yer. Yaklaşık Tepe yüksekliği 537 Metredir. Ayrıca Roma dönemlerinde buralarda yaşantı vardı. “Sultanbeyli” yakınlarında yer aldığı içini, adını da buradan almış. Aydos Tepesinin etrafı yeşillik alanlarla çevrili. Ayrıca Ağaç ve Yeşil ormanların yer alması da buraya doğal bir görüntü katmış. Aydos Tepesi Pendik yakınlarından kuş bakımı 9 km Kuzeyde kalır. Güney Yamaçları Marmara bölgesine yağmur taşırken, Kuzey yamacı da Karadeniz kıyılarına Yağmuru taşır. Bu özelliği sayesinde de, iki bölge arasında adeta bir köprü görevi üstlenmekte. Bu tepeye kar yağışı da ilk dönemlerde hemen düşer. İlk kar düşüş noktası “ Aydos Tepesi” olarak dikkat çeker. Manzarası ise harikadır. Tepeden bakıldığı zaman Sultanbeyli, Pendik bölgesi ayaklar altına kalır. Evet değerli doğa severler sizlere burası hakkında ulaşım ve diğer önemli bilgileri vereyim.

Aydos Tepesine Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en temiz doğasına ve harika güzelliklerine sahip olan huzur ve sakinlik dolu Aydos Tepesine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma ile ulaşım şekilleri: Toplu taşıma raçları ile gitmek isteyenlerin ilk olarak Kadıköy’e gitmeleri gerekmektedir. Oradan 21U hat numaralı otobüslere binerek çamlıktan ininiz. Bu şekilde ulaşmış olacaksınız.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gelecek olanların ilk olarak Sultanbeyli, Kartal- Yakacık  yönüne doğru gelmeleri gerekmektedir. Buradan tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında aşağıda eklediğim harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Aydos Tepesi Restaurant ve KAhvaltı

Aydos tepesi tamamen doğal olduğundan dolayı herhangi bir yapılaşma yoktur bu nedenle Aydos tepesinde herhangi bir restaurant da yoktur bu durumda kendi getirdiğiniz. Yiyecekleri orada piknik alanlarını kullanarak tüketebilirsiniz. Yine Kahvaltı durumu da aynı şekilde kendi hazırladığınız kahvaltılar ile burada güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Evet değerli tatilciler sizlere İstanbul’un en güzel ve en sakin noktalarından birisi olan Aydos tepesini tanıtmaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda aydos tepesi ile ilgili görselleri bulabilirsiniz. Yorumlar üzerinden soru ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Aydos Tepesi Resimleri

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

Şuraya Atla Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti?Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol TarifiKemerburgaz Kent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir