Ayvaini Mağarası – Nasıl gidilir? Nerede? Konaklama- Bursa –Nilüfer

ayvaini
ayvaini

Bursa ilimizin nilüfer ilçesinde Ulu abat gölü etrafında bulunan Ayva köyündeki ayva ini mağarası Türkiye’de bulunan 6. En uzun mağara olma özelliğini taşımaktadır.  Ayva ini mağarası toplamda iki girişli olup iki giriş arasındaki mesafe ortalama 5.5 km kadardır. Girişlerin birisi Ayva köyünde diğeri ise Doğan alan köyünde bulunmaktadır. Yöredekilere göre mağaraya giriş için tercih edilmesi gereken giriş yeri Ayva köyünde bulunan giriştir. Daha Mağaraya gitmeden çevre güzellikleri ile karışılacaksınız mağara girmeden fotoğraf makinenizi hazır bulundurmanızı hatta yola çıktığınızdan itibaren etrafınızdaki güzellikleri kayıt altına almanızı sizlere öneriyorum. Ayva ini mağarasını çok şaşıracaksınız ama 1970 yılında 3 İspanyol  keşfetmiştir. Sizlere biraz mağarada neler ile karşılaşacağınızdan bahsedeyim. Mağarada bulunan sarkıtlar, dikitler duvar damlataşları ve travertenler ile karşılaşacaksınız bunların uzunlukları kimi zaman 4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Birde mağaranın eşsiz güzelliklerinin yanında mağaranın içerisinde sizlere mağarada ilkbahar aylarında karların erimesi ile oluşan bazı su birikintileri eşlik edecek. Ayva ini mağarası turizme kapalı bir mağaradır sadece maceracı arkadaşların girdiği bir mağaradır. Fakat sizlere bir hatırlatma bulunmak isterim mağaraya girmek isteyenlerin mutlaka köy muhtarlığına bilgi verdikten sonra girmeleri öngörülmektedir.

Ayvaini Mağarasına Nasıl Gidilir?

İzmir ve İstanbul tarafından gelecek olanlar için: Bursa istikametine doğru yola çıktıktan sonra susurluk Mustafa kemal ve Karacabey ilçelerini direk olarak geçiniz. Bursa Karacabey köyünün 30. Kmsine ulaştıktan sonra  Baş köy yoluna doğru yoldan ayrılınız. Daha sonra Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü gelecektir. Bu köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km daha gidip tekrar sola döndükten sonra eğimli bir yer gelir. Bu eğimli böle Ayva Köyü’dür. Ayva Köyü’ne geldiğinize göre artık Ayva ini Mağarası’nı bulabilirsiniz. Bursa’dan  mağaranın uzaklığı 47 km kadardır

Ankara tarafından gelenler için: Eskişehir Bursa karayoluna çıkıp Bozüyük mevkiinden otoyola çıktıktan sonra Karacabey’e doğru 20 km kadar ilerleyiniz. 20 km kadar sonra Baş köy yoluna doğru ayrılınız Fadıllı ve Akçalar köyünü geçtikten sonra köprü üzerinden geçtikten hemen sonra sola doğru yoldan ayrılınız 5 km kadar ilerledikten sonra tekrar sola doğru ayrılınız. Daha sonra ayva köyü karşınıza çıkacak.

Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Ayva ini Mağarası Konaklama Ve Yeme İçme

Mağara çevresinde bir otel ve pansiyon bulunmamaktadır. Fakat buraya gelenler genel olarak gurup halinde kamp yapıyorlar yada bireysel olarak çadır kuruyorlar böyle olanakları değerlendire bilirsiniz. Yada en yakın ilçedeki otel ve pansiyonları değerlendirmeniz gerekmektedir.

Yeme içme olarak yol boyunca gördüğünüz yöresel yemek yerlerine uğramanızı buralarda çeşitli yöresel yemekleri tatmanızı sizlere öneriyorum Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Ayvaini Mağarası Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*