Barbarlık Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Şuraya Atla

Barbarlık Müzesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefkoşa ilçesinde bulunan bir müzedir. 4 Aralık 1963’te başlayan olayları izleyen, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda görevli Binbaşı Nihat İlhan’ın evinin Kıbrıs Rumları’nın Kıbrıs’ta kurduğu silahlı bir örgüt olan EOKA’ya bağlı olarak Rum çetecileri tarafından basılmasıyla gerçekleşen olaydan sonra müzeleştirildi. 1 Ocak 1966’da da ziyarete açılmıştır. 1975 yılında restore edilmiş, 1980 yılında Bakanlar Kurulu’nun kararıyla kamulaştırılmıştır.

25-26 Aralık 1963’te Lefkoşa’da geçen olaylarda, Binbaşı Nihat İlhan’ın bir süre önce yanına aldırdığı ailesinin içinde bulunduğu ev EOKA’ya bağlı çeteciler tarafından basılmış ve Binbaşı İlhan’ın ailesi burada kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Sonradan yapılan incelemelerde, şehitlerin vücutlarındaki yaralardan ve duvarlarda halen yeri belli olan kurşun izlerinden toplamda 33 el ateş edildiği anlaşılmaktadır. Eşinin ve çocuklarının şehit edildiğini Binbaşı Nihat İlhan ise ancak 4 gün sonra öğrenmiştir. Kıbrıs’ta Türkler üzerinde sıkı bir soykırım politikası uygulamıştır. Barbarlık Müzesi de 44 yıl önceki bu soykırımın kanıtıdır.

Barbarlık Müzesine Nasıl Gidilir?

Müzeye Girne tarafından girerek, Golden Tulip isimli otele doğru sağ tarafa döndüğünüzde Dereboyu Caddesi’nde solda yer alan ufak bir evdir. Barbarlık Müzesi, Lefkoşa’da Kumsal Bölgesi’nde Şehit M. İlhan Sokak’tadır.

Barbarlık Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Barbarlık Müzesi’ne giriş ücretsizdir. Ziyaret Saatleri ise yaz ve kış dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Barbarlar Müzesi yaz döneminde, Perşembe günleri hariç 08:00-15:30 arasında; Perşembe günü 08:00-13:00 / 14:00-18:00 arasında faaliyet göstermektedir. Barbarlar Müzesi kış döneminde, Perşembe günleri hariç 08:00-15:30 arasında; Perşembe günü 08:00-13:00 / 14:00-17:00 arasında faaliyet göstermektedir.

Dışardan bakıldığında sıradan bir ev gibi gözükse de içerisine girildiğinde kalpleri kasıp kavuran bir müze niteliğindedir. Ev içerisinde pek çok kurşun izi, yaşananları hatırlatmak adına sadece bir başlangıç oluyor. Evin içerisinde banyoya ulaşıldığında camla çevrili üç adet kanlı bornoz gözler önüne seriliyor. Kısacası Barbarlık Müzesi’nde Kıbrıslı vatandaşlarımızın şehit edilişleri, bu kadar insanın hayatlarının yok edilmesi nefesinizi kesecek, o gece yaşananları hissederek gözyaşlarınızı  tutmayacaksınız. Tarihimizi öğrenmek adına mutlaka görülmesi gereken bir müze.

Barbarlık Müzesi Fotoğrafları

Check Also

İskele Belediyesi Makenzi Halk Plajı Nerede? İskele Plajı Hakkında Bilgi

Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan ve İskele Belediyesine bağlı olarak hizmet veren İskele Makenzi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir