Barselona En Ucuz Ulaşım Seçenekleri ve Fiyatları

Barselona, Türkler tarafından ziyaret edilen en büyük turizm şehirlerinin başında gelir. Her gezi ve tatil seçeceğinin en önemli ayağını ulaşım seçenekleri ve fiyatları oluşturur. İnsanlar gidecekleri yerdeki ulaşım sistemini ve fiyatlarını merak eder, araştırır ve en ucuz olan opsiyonları tercih ederler. Bu makalemizde, Barselona şehrini gezi ve tatil için tercih eden ya da ilerleyen zamanlarda planlayanlar için mini bir ulaşım seçenekleri ve fiyatları konusunu işledik.

Barselona, tarih kokan şehri, plajları, gece hayatı, yemekleri ve tabiki spor takımı ile dünyada en çok tercih edilen şehirlerin başında geliyor. Barselonaya yolunuz düştüğünde kiliseleri, gece kulüpleri ve eşsiz kumsalları gibi birçok nedenle oldukça fazla Türk gezgini,  Barselona sokaklarında görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu yazımda genel Barselona gezi rehberi değil de daha cebe dokunan metro hattı, ulaşım seçenekleri, otobüsleri ve seyahat imkanlarından bahsetmek istiyorum.

Kesin tercihimiz: Barsolona Metro Ağı

Barselonaya indiğiniz anda ulaşım olarak seçenekleriniz aşağıdaki gibidir:

 • Araba kiralama
 • Taksi
 • Uber
 • Metro
 • Otobüs
 • Bisiklet, motosiklet, elektrikli bisiklet

Havalanına indiğinizde şehir merkezine taksi ile gitmek 20-30 euro tutuyor. Otobüs tercih ederseniz fiyat 4.5 euro olacaktır. Tabiki şehir merkezine otobüsle gidiyoruz : ) .Barselona, Avrupa’nın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip. Metro ile neredeyse şehrin her yerine ve her terminaline ulaşım şansınız var. Üstelik girişte tek bir ücret ödeyerek tüm ağdan sınırsız şekilde ve aktarma ile yararlanabilirsiniz. Metrolar aşırı kalabalık değil, sefer sayıları fazla ve ağ geniş olduğu için metro, Barselona gezilerinin en tercih edilen ulaşım seçeceği diyebilirim.

Barselona metro bileti nasıl ve nereden alınır?

Metro ile otobüslerde ortak bilet kullanabiliyorsunuz. Metro ve otobüs biletleri için, her metro girişinde bilet makinası var. Kredi kartı ya da nakit euro ile ödeme yaparak ihtiyacınıza göre bilet alabilirsiniz. Havaalanı gidişi, T10, T10 ve tek bilet seçenekleri sizi bekliyor.

 • Tek biniş ile bir sefer metro ağına girebilir ya da otobüse bilebilirsiniz.
 • T10 ile 10 sefer metro ağına girebilir ya da 10 defa otobüse binebilirsiniz.
 • T50 ile 50 defa metro ağına girebilir ya da 50 defa otobüse binebilirsiniz.
 • T70 ile 70 defa sefer yapabilirsiniz.

Turnikelerden geçtiğiniz anda biletinize saat, tarih ve biniş yeri bilgileri işlenir. Bu ne işe yarar? Barselona’da metro gişelerinde güvenlik yok. Bilet basmadan da girebilirsiniz fakat yakalanırsanız 100 euro ceza ödersiniz. Bazen polisler bilet kontrolü yapabiliyorlar. Metroda hangi hatta, hangi durakta olduğunuz ya da gitmeniz gereken yere yönelik hangi opsiyonları tercih edebileceğiniz haritalar ile anlatılıyor. Bu konuda bana en çok yardım eden Google maps oldu. Hedefi belirleyin, seçeneklere metro ve otobüsü koyun, hemen hangi yere hangi hatlar ve aktarmalarla gideceğinizi söylesin : )

Barselona Meto ve Otobüs Bileti Fiyatı Nedir?

Barselona bilet makinasından aldığınız biletleri farklı opsiyonlarla kullanabileceğinizi yukarıda belirtmiştim. Aşağıda bilet fiyatlarını inceleyebilirsiniz:

 • Tek biniş olan biletin fiyatı: 2,20 euro
 • T10 bilet fiyatı: 10.20 euro
 • Havaalanı ulaşım hat fiyatı: 4.5 euro
 • T50 bilet fiyatı: 43.50 euro
 • T70 fiyatı: 61 euro

Barselona’da Araba Kiralama

Barselona’da araba kiralama seçeceğiniz var ve seçenekler çok. Araçlar yeni ve her fiyata araba var. Araba kiralayanlar genelde Zaragoza, Madrid, Cordoba, Valencia, Barselona üçgeninde gezi yapacaklar oluyor. Sadece Barselona merkezde kalacaklar için araba kiralamak bence fuzuli ve gereksiz. tüm gün otopark ücreti 20 euro ile 30 euro arasında değişiyor. Araba kiraları aracın türüne göre 30 euro ile üst sınırsız olarak farklılık gösterebiliyor. Burada önemli olan husus şu; Türk ehliyetleri İspanya’da geçerli. Araç kiralarsanız mutlaka sigorta yaptırın ve park ücretlerine hazırlıklı olun. Otobanlar da oldukça pahalı. 10-20-30 euro gibi fiyatlarla karşılaşırsanız şaşırmayın. Biz 70 euro günlük ücretle 2018 500 km de Mercedes Vito kiralamıştık. Araç kirası oldukça ucuz fakat diğer masraflar pahalı.

Barselona’da Bisiklet Kiralama ve Bisiklet Turları

Ben 10 günlük Barselona tatilimde en keyifli gezintiyi bisikletle yaptım. Barselona şehir bisikleti yarım saat ücretsiz kullanabilirsiniz. Bisikletlerin bulunduğu yerleri google map üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben bunları tavsiye etmiyorum. Bisiklet kiralama merkezleri var. Buralardan şehir bisikleti, elektrikli bisiklet ve motosiklet kiralayabiliyorsunuz. Fiyatları şu şekilde:

 • Bisiklet: 1 günlük 5 euro
 • Elektirkli bisiklet: 1 günlük 20 euro
 • Motosiklet:  1 günlük 30 euro’dan başlıyor

Bu araçları kiralarken 50-100 euro kaparo veriyorsunuz. Bisikleti veya diğer aracı iade ettiğinizde bu kaparoyu geri iade alıyorsunuz. Bisikletle Barselona’yı Barselona yapan tüm hatları bir günde rahatlıkla gezersiniz. tüm tarihi mekanlara ulaşabilirsiniz. İçlerine girerseniz bir gün yetmeyebilir o nedenle iyi bir planlama ile ilerlemelisiniz. Barselona’da bisiklet yolu mevcut. Hemen her sokakta bulunuyor. Gidiş-geliş yolu mantısı da var. Dikkatli şekilde kullanmalısınız.

Soru: Barselona’da Türkiye ehliyeti geçerli mi?

Evet geçerli

Soru: Barselona’da ulaşım için illa araca ihtiyaç var mı?

Hayır yok. La rambla  caddesi-bölgesinde konaklayacak ve oralarda dolaşacaksanız yürüyerekte gezebilirsiniz.

Barselona ve İspanya turları hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*