Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Batık Gemi Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Kıbrıs » Batık Gemi Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Girne Kalesi’nde sergilenen, günümüze dek ele geçirilen batık gemiler arasında en eskisi olarak bilinen batık gemidir. Geminin Akdeniz’de İskender’in vefatının ardından kurulan Helenistik Krallıklara ait donanma gemilerinin olduğu dönemlere ait bir ticaret gemisi olduğu söylenebilir. İlk olarak Girne kıyılarından 1,5 kilometre açıkta, suyun 3 metre derinliğinde bir balıkçı tarafından farkedilmiştir. Denizden çıkarılan bu batık bugün müzede ziyarete açık olarak sergilenmektedir.

Batık Gemi Müzesi’nin bulunduğu Girne Kalesi ise 7. Yüzyılda kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış kaledir. Kale, daha sonra Venedikliler ve son olarak Osmanlılar’ın yönetimine geçmiştir.

Gemide yapılan incelemelere göre, gemi dört kişiliktir. Milattan önce 389 yılına ait olduğu düşünülmektedir. Gemide 400 civarı şaraf anforası, 9000 tane badem, 29 tane değirmen taşı, 4 kaşık, 4 içki kadehi bulunmaktadır. Bunlar da müzede sergilenmektedir.

Batık Gemi Müzesi, aynı zamanda çağdaş müzeciğin bir örneği olarak kabul edilmektedir. Zira kaleye girdikten müzeye kadar fonda müzik ezgileri çalmaktadır. Girne Kalesi’ne girerken her bölmede tarihe ait pek çok eser sergileniyor. Ayrıca müzede batıktan çıkarılan eserler sergilenirken, geçmişi çağrıştırması açısından başarılı maketler göze çarpmaktadır. Batık Gemi Müzesi, yıl boyunca bir çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

Batık Gemi Müzesine Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa ve Gazimagusa’dan kalkan servisler bulunmaktadır. Bu servislerin fiyatları da uygundur. Bu şekilde Girne’ye vardıktan sonra Girne Kalesi kolaylıkla bulunabilir. Araçlarıyla seyahat edenler için müzenin açık adresi, ‘Girne Kalesi, Küpdemir Sokak’ şeklindedir. Aynı zamanda yollardaki tabelaları gözlemlemek yeterli olacaktır.

Batık Gemi Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müzeye girmek için belli bir giriş ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu giriş ücreti, 2-10 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Batık Gemi Müzesi’nin yaz ve kış dönemleri için ziyaret saatleri farklıdır. Batık Gemi Müzesi kış döneminde haftanın her günü 09:00-13:00/14:00-16:45 arasında faaliyet göstermektedir. Yaz döneminde ise haftanın her günü 09:00-14:00 / 17:00-19:00 arasında faaliyet göstermektedir.

Hatırlatma fayda var: Batık Gemi Müzesi, resmi tatillerde kapalıdır.

Batık Gemi Müzesi Resimleri

Batık Gemi Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----