Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

Bellapais Manastırı, Kuzey Kıbrıs’ın Beylerbeyi köyünde yer alan tarihi bir manastırdır. Girne’de bulunan Bellapais Manastırı 1158 ve 1205 yılları arasında Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Manastırın kuzey sahillerine hakim görüş olanağı vardır. Girne şehir merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Konum olarak Girne Dağları’nın başlangıcında yer almaktadır.

Manastırın bugünkü adı Fransızca’da Barış Manastırı anlamına gelen “Abbaye de la Paix”den türemiştir. Bellapais Manastırı, gotik sanat alanında bir şaheser kabul edilmekte, Yakın Doğu’daki en güzel örneği olarak kabul edilmektedir.

Bellapais’e ilk yerleşenler, Selahaddin Eyyubi’nin 1187 yılında Kudüs’ü ele geçirmesiyle Kıbrıs’a göç eden Augustinian mezhebi rahipleridir. Manastır ilk haliyle inşa edildikten sonra , günümüzde ayakta kalan yapının büyük bir kısmını Fransa Kralı III.Hugh yaptırmıştır. Manastırın ortasındaki avlunun dört yanını çevreleyen revaklar ve yemekhane Kral IV. Hugh yapılmıştır. Kıbrıs, Osmanlılar tarafından fethedilince manastır Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ne verilmiştir. Kilise üzerinde bazı geliştirmeler yapılarak, Rum Ortodoks’ların manastırın sadece kilise bölümünü kullanması sağlanmıştır. 1974 Barış Harekatı sonucu Rumlar adanın güney kesimine göç etmiştir. Ardından Bellapais Manastırı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin himayesine alınmıştır.

Bellapais Manastırı, tarihi ve görkemli bir yer olmasının yanı sıra Girne’yi gözler önüne seren bir manzaraya sahiptir. Manastır çevresinde yeme-içme ihtiyaçlarının giderilmesi açısından pek çok kafe bulunmaktadır. Ayrıca manastırda yazın çeşitli konserler verilmektedir. Kıbrıs’a uğrayan ziyaretçilerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden biridir.

Bellapais Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Manastıra ulaşmak için araçla geleceklerin önce Doğanköy(Girne)’den itibaren tabelalarda yer alan Beylerbeyi yazısını takip etmesi gereklidir. Manastırın açık adresi ‘Beylerbeyi Köyü – Girne’ şeklindedir.

Bellapais Manastırı Ziyaret Saatleri- Giriş Ücreti

Ziyaretçilerin manastıra giriş için belli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Giriş ücreti yetişkinler için 3,5 TL; öğrenciler için 2 TL’dir. Manastır çevresinde araçlar için bulunan otopark ücretsizdir.

Ziyaret saatleri mevsime bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bellapais Manastırı, kış döneminde(Kasım-Mart) haftanın her günü 08:00-15:30 arasında faaliyet göstermektedir. Yaz döneminde(Nisan-Ekim) ise haftanın her günü 08:00-18:00 arasında faaliyet göstermektedir.

Manastırı gezmek için ayırılan ortalama süre yarım saattir.

Bellapis Manastırı Fotoğrafları

Check Also

İskele Belediyesi Makenzi Halk Plajı Nerede? İskele Plajı Hakkında Bilgi

Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan ve İskele Belediyesine bağlı olarak hizmet veren İskele Makenzi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir