Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Kıbrıs » Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

Bellapais Manastırı, Kuzey Kıbrıs’ın Beylerbeyi köyünde yer alan tarihi bir manastırdır. Girne’de bulunan Bellapais Manastırı 1158 ve 1205 yılları arasında Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Manastırın kuzey sahillerine hakim görüş olanağı vardır. Girne şehir merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Konum olarak Girne Dağları’nın başlangıcında yer almaktadır.

Manastırın bugünkü adı Fransızca’da Barış Manastırı anlamına gelen “Abbaye de la Paix”den türemiştir. Bellapais Manastırı, gotik sanat alanında bir şaheser kabul edilmekte, Yakın Doğu’daki en güzel örneği olarak kabul edilmektedir.

Bellapais’e ilk yerleşenler, Selahaddin Eyyubi’nin 1187 yılında Kudüs’ü ele geçirmesiyle Kıbrıs’a göç eden Augustinian mezhebi rahipleridir. Manastır ilk haliyle inşa edildikten sonra , günümüzde ayakta kalan yapının büyük bir kısmını Fransa Kralı III.Hugh yaptırmıştır. Manastırın ortasındaki avlunun dört yanını çevreleyen revaklar ve yemekhane Kral IV. Hugh yapılmıştır. Kıbrıs, Osmanlılar tarafından fethedilince manastır Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ne verilmiştir. Kilise üzerinde bazı geliştirmeler yapılarak, Rum Ortodoks’ların manastırın sadece kilise bölümünü kullanması sağlanmıştır. 1974 Barış Harekatı sonucu Rumlar adanın güney kesimine göç etmiştir. Ardından Bellapais Manastırı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin himayesine alınmıştır.

Bellapais Manastırı, tarihi ve görkemli bir yer olmasının yanı sıra Girne’yi gözler önüne seren bir manzaraya sahiptir. Manastır çevresinde yeme-içme ihtiyaçlarının giderilmesi açısından pek çok kafe bulunmaktadır. Ayrıca manastırda yazın çeşitli konserler verilmektedir. Kıbrıs’a uğrayan ziyaretçilerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden biridir.

Bellapais Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Manastıra ulaşmak için araçla geleceklerin önce Doğanköy(Girne)’den itibaren tabelalarda yer alan Beylerbeyi yazısını takip etmesi gereklidir. Manastırın açık adresi ‘Beylerbeyi Köyü – Girne’ şeklindedir.

Bellapais Manastırı Ziyaret Saatleri- Giriş Ücreti

Ziyaretçilerin manastıra giriş için belli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Giriş ücreti yetişkinler için 3,5 TL; öğrenciler için 2 TL’dir. Manastır çevresinde araçlar için bulunan otopark ücretsizdir.

Ziyaret saatleri mevsime bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bellapais Manastırı, kış döneminde(Kasım-Mart) haftanın her günü 08:00-15:30 arasında faaliyet göstermektedir. Yaz döneminde(Nisan-Ekim) ise haftanın her günü 08:00-18:00 arasında faaliyet göstermektedir.

Manastırı gezmek için ayırılan ortalama süre yarım saattir.

Bellapis Manastırı Fotoğrafları

Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----