beylerbeyi-sarayi-ziyaret-saatleri

Beylerbeyi Sarayı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı-Düğün

Osmanlının İstanbul’a emanet ettiği en önemli tarihi eserlerden birisi olan Beylerbeyi sarayı hakkında önemli bilgiler ve merak edilenler için okuyunuz. 

Osmanlı saraylarının en değerlilerinden birisi olan Beylerbeyi Saray’ın sultan Abdülaziz tarafından dört yılda yaptırılan ve İstanbul’un Üsküdar ilçesinde adını aldığı Beylerbeyi semtinde bulunmaktadır Salı sarayın bulunduğu yer tarihi bir yerdir Bizans döneminden beri Beylerbeyi semti yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Bizans döneminde bu alan içerisinde bir koru bulunmaktaydı Osmanlı devleti İstanbul’u fethettikten sonra yaptırdığı saraylardan birisi olan Beylerbeyi Saray’ın günümüzde en önemli tarihi eserlerin arasında dır. Cumhuriyetin ilanından sonra Beylerbeyi Saray’ın kültürüyle kültürel miras sana saygısından dolayı ülkemizin son derece ciddi bir şekilde koruma altına alınmış ve günümüze kadar eksiksiz bir şekilde onarımlar yapılmış bizlere tarihi bir miras olarak emanet edilmiştir Türkiye cumhuriyeti son yıllarda turizmin Çok fazla değer kazanmasından dolayı ve ülkemizde çok sayıda tarihi eser bulunmasından dolayı bu alanda yatırımlarını oldukça arttırmış ve turizmi kolaylaştırmak açısından bir çok ülke ile karşılıklı olarak vizeleri ne kaldırmıştır.Beylerbeyi sarayını mimari olarak inceleyecek olursak klasik Osmanlı saray mimarisini görmekteyiz sarayın içi ahşap oymacılığı sanatı ile oldukça fazla donatılmıştır altın nakış işçiliği gibi ince detaylarda kullanılmıştır. Sultan Abdülaziz’in denize düşkünlüğünü tavanlarda kullandığı gemi ve deniz motiflerinden kolayca anlamamız mümkündür şimdilerde beylerbeyi Sarayı turistlerin ziyaretine açıktır yerli veya yabancı olarak yılda 10 milyondan fazla turist beylerbeyi sarayını ziyaret etmektedir. İstanbul hem tarihi açıdan hem kültürel olarak turizmi tam olarak karşılamaktadır. İşte tam bu nokta da tarihi bir dokumuz olan Beylerbeyi sarayını ziyaret etmenizi sizlere şiddetle öneriyorum. Lafı çok fazla uzatmadan Beylerbeyi sarayına ulaşım , ziyaret saatleri gibi diğer önemli bilgileri size aktarayım.

Beylerbeyi Sarayına Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri:Avrupa Yakasından gelecek olan ziyaretçilerin ilk olarak  metrobüse binerek metrobüsten Boğaziçi Köprüsü durağından inerek buradan isterseniz yürüyerek ya da Üsküdar’a giden otobüs ve dolmuşlara binerek kolayca  saraya gidebilirsiniz.

Üsküdar İlçesi sınırlarında bulunan Beylerbeyi sarayı rıhtımdan yaklaşık olarak 3,5 kilometre kadar uzaklıktadır. Saraya sahil yolundan en kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından otobüsle gitmek  isterseniz Beykoz yönüne giden bütün otobüs hatları Beylerbeyi Sarayının önünden geçiyor Beylerbeyi durağında inerek kısa bir yürüyüş yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Otoban yada D-100 kara yolu fark etmeden eğer Avrupa yakasından gidecekseniz köprüyü geçer geçmez Anadolu yakasından gidecekseniz de Üsküdar tabelasını görene kadar ilerleyin Üsküdar tabelasından ayrılarak Beylerbeyine doğru ilerleyin yol üzerindeki tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Kahvaltı ve Düğün

Beylerbeyi sarayı giriş ücreti: Tam ücret 20 TL indirimli 10 TL. Ziyaret saatleri ise tüm aylar olmak üzere Pazartesi ve Perşembe günleri tatil diğer günler 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır. Beylerbeyi düğün sarayının kafeterya bölümünde oldukça keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. DÜğün organizasyonları konusunda bazı firmalar düğün organizasyonları yapmaktadır. Daha sonra detaylı bir şekilde bilgiler eklenecektir.

Evet değerli arkadaşlar sizlere İstanbul’un en gözde mekanlarından olan Beylerbeyi sarayı hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili merak ettiklerinizi bizi takip ederek öğrenebilirsiniz. Aşağıda Beylerbeyi için çeşitli görseller bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere sorabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Beylerbeyi Sarayı Resimleri

Beylerbeyi Sarayı Videosu

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir