yaşayan müze nerede

Beypazarı Yaşayan Müze Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Yaşayan Müze, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz mekanlardan biridir. Bugün müze olarak kullanılan bina 19. yüzyılda Beypazarı’nda yaşayan ve yerleşkenin tüccarlarından Abbas Ahmet’in oğlu Abbaszade Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu tarihi bina Osmanlı mimarisinin izlerini tüm ihtişamıyla taşımaktadır.

Müze, iç ve dış mimarisi ile ziyaretçilerini adeta Osmanlı zamanına götürüyor. Ayrıca müzelerde klasikleşmiş kuralın dışında kalarak buradaki eşyalara dokunmak ve fotoğraf çekmek de serbest.

Ebeveynler çocuklarının verimli ve güzel vakit geçirmelerini istediklerinde Beypazarı Yaşayan Müze‘yi ziyaret ediyorlar. Bu tarihi müzede ebeveynlerin küçükken oynadıkları oyunları günümüz çocuklarının da görüp oynaması mümkün.

Çocuklar Yaşayan Müze‘de ayrıca Hacivat ve Karagöz ile de tanışıyorlar. Perde arkasına geçen çocuklar kendi sesleriyle Hacivat ve Karagöze can verip eğlenceli vakit geçiriyorlar. Hatta Karagöz ve Hacivat kıyafetlerini giyerek eğlencelerine eğlence katmaları da mümkün oluyor.

Masalları yalnızca aile bireylerinden dinleyen ya da televizyondan izleyerek öğrenen çocuklar, burada masal ebesinden masalları dinleyerek hayal dünyalarına güç katıyorlar. Aynı zamanda masal dinlerken mısırlarını patlatıp yiyebilmeleri de mümkün oluyor. Bu sırada anne babalar da sıcak bir şeyler içerek yorgunluklarını atabilmekteler.

Yaşayan Müze’de çocuklar ebru sanatıyla da bir araya gelerek belki de daha önce hiç görmedikleri bir şeyin varlığı ile tanışmanın heyacanını yaşıyorlar.

Ülkemizde bir örneği daha bulunmayan Yaşayan Müze‘de hem keyifli bir gün geçirmek hem de tarihi ortamını solumak ve yaşamak mümkündür. Beypazarı’na gelenlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan müze, kurşun döktürmek ya da ebru sanatı yapabileceğiniz aktiviter gibi değişik deneyimleri ziyaretçilerine sunmaktadır.

Beypazarı Yaşayan Müze Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ankara merkeze yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta olan Beypazarı’na, Ankara’dan D-140 yolunu kullanarak ulaşabilmek mümkün. İstanbul’dan ise E-80 otoyolundan Akyazı çıkışından yine D-140 yoluna girilerek Beypazarı’na ulaşmak mümkündür.

Ankara merkezden Beypazarı’na otobüsler de kalkmaktadır. Bu otobüsleri kullanarak ilçeye ulaşmak mümkün.

Yaşayan Müze Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

Beypazarı Yaşayan Müze’ye girmek ücretlidir ve öğrenciler için 6TL, yetişkinler için ise 8TL talep edilmektedir.

Müze tüm sezon boyunca 09:00 ile 20:30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamak üzere faaliyet göstermektedir.

Beypazarı Yaşayan Müze Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir