bilecikte gezilecek tarihi yerler

Bilecik’te Gezilecek Tarihi Yerler

Şuraya Atla

Bilecik’te Gezilecek Yerler yazımızla öncelikle sizlere Bilecik’in tarihinden sonrasında ise gezilecek yerlerinden bahsedeceğiz.

Bilecik’in Tarihi

Bilecik şehri, Marmara bölgesinin güneydoğusunda, Marmara, Ege, Karadeniz ve İç Anadolu yolunun birleştiği yerdir. Kentin bilinen en eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma vardır. Arazi, Osmanlı imparatorluğunun köklerinin ekildiği yerler açısından çok önemlidir.

Nehir vadisinin yeşil bereketli topraklarında yer alan Bilecik, Bursa’nın doğu komşusudur.

Tarihi geçmişi, M.Ö. 1950’ye kadar uzanır; burada Hitit, Filibe, Likyalı, Pers ve Makedon gibi birçok uygarlık yer almıştır. İl, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda önemli ve etkili kişi olan Şeyh Edebali’nin türbesi ile görülmeye değerdir. Yakınında Orhan Gazi’nin türbesi vardır. Her eylül havzasında bir festival düzenlenir.

Bilecik’te Gezilecek Yerler

Bilecik’ten 30 km uzaklıkta, adını çevreleyen çok sayıda söğüt ağacından alan Söğüt kasabası yer almaktadır. Söğüt Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu yerdir.Burada Türk tarihinin ünlü şahsiyetlerinin yaşam boyutu büstleri vardır. Türkiye tarihinin tamamını gözünüzün önünde getirmek istiyorsanız, Etnografya Müzesi‘ni ziyaret etmelisiniz. İlde pek çok tarihi mezar ve cami vardır. Oniks el sanatları, Bilecik’ten çok değerli bir hatıra olarak tavsiye edilir.

Anadolu Selçuklu Hükümdarı Keykubat Alaeddin, Söğüt bölgesini 1232 yılında Ertuğrul Gazi’nin yönettiği bir bölge olarak vermiştir. Bu bölgeye, Oğuz Bölgesinden Türkmenler getirilmiş ve bu bölgeye Ertuğrul Gazi tarafından yerleştirilmiş ve bu nedenle Osmanlı imparatorluğunun kökleri burada atılmıştır.

Söğüt bölgesi deniz seviyesinden 665 m yüksekliktedir. Şehir merkezine 29 Km, Bozüyük ilçesine 22 km, Eskişehir il merkezine ise 51 km uzaklıktadır.

bilecikte gezilecek yerler

İşte Söğüt’te yüzyıllar boyunca hayatta kalan tarihi eserlerin listesi; Ertuğrul Gazi Camii, Balaban Camii, Sultan Mehmet Çelebi Camii, Hamidiye Camii (Çift Minare Camii), Ertuğrul Gazi Camii (Mescidi Kuyulu), Dursun Fakih Türbesi, Ertuğrul Gazi Mozolesi, İsa Sofi Türbesi, Ertuğrul Gazi Müzesi, Vali Said Bey Çeşmesi

Her yıl 10 Eylül, Ertuğrul Gazi Camii civarında Ertuğrul gazi adına bir anma töreni düzenlenmektedir.

Şeyh Edebali, Anadolu’daki ilk Ahi şeyhlerden biridir. Sultan Osman Gazi’nin (Osmanlı imparatorluğunun kurucusu) kayın babasıdır. 1208 yılında Horasan’da doğmuştur. Şeyh Edebali Türbesi, eski Bilecik şehrinin kurulduğu vadinin üstüne Orhan gazi tarafından yaptırılmıştır. Türbe bir kubbe ile örtülmüş, ancak daha sonra mezarın üstünü örtmek için kil kiremitli bir çatı yapılmıştır. Türbe büyük bir salon ve 2 ayrı odadan oluşmaktadır. Büyük odanın sumaklı mescit olarak kullanıldığı ve diğer odanın misafirhane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir