Bir Günlük Amsterdam Gezisi – Amsterdam Gezilecek Yerler

amsterdam gezisi

Amsterdam Hakkında Bilgi

Bu makalemizde gezmeyi seven bir arkadaşımızın 1 günlük Amsterdam gezisine yer vererek Amsterdam hakkında bilgi sahibi olmanızı ve gezilecek müzelerini görmenizi sağlayacağız. Esra Hanıma Amsterdam gezisini uzungoltur.net sitesinde paylaşmamıza izin verdiği için teşekkür ederek Amsterdam turumuza başlıyoruz.

Dilerseniz video sayesinde Esra Hanımın eşsiz anlatımıyla 1 günlük Amsterdam yolculuğunda nereleri gezdiğini de görebilirsiniz.

12.yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, Hollanda‘nın en kalabalık şehri ve başkenti konumundadır. Ülke topraklarının büyük bir bölümü deniz seviyesinin altında olan şehir kültürel anlamda da oldukça zengindir. Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Amsterdam tarihi dokusuyla Avrupa’daki nadir kentlerden biridir.

Amsterdam’a tren vasıtasıyla ulaştıktan sonra 1 günlük konaklama için uygun bir tercih olan bot evine, tren garından çıkışta ücretsiz feribot seferiyle gidiyoruz ve eşyalarımızı yerleştirdikten sonra artık Amsterdam’ı görmeye hazırız.

Amsterdam çiçek pazarı

Amsterdam’ın merkezi diyebileceğimiz Dam Square – Dam Meydanı’ndan geçerek Çiçek Pazarına uğruyoruz. Buradaki küçük gezintiden sonra Amsterdam’daki müze gezimiz için 60 Euro ücretle 1 günlük I Amsterdam City Card alarak müze gezimize başlıyoruz.

Rusk Museum ( Rijks Müzesi ) Gezisi

İlk önce Rembrandt‘ın eserlerinin de sergilendiği Ruks ( Rijks ) Museum‘a geliyoruz. Rembrandt, Hollanda’nın altın çağı denilen bir dönemde yaşamış, ışığın ve gölgelerin ustası olarak bilinen ünlü bir ressamdır. Çoğu ressamın aksine lüks içinde yaşayan zengin bir ressam olan Rembrandt resimlerini ölmeden önce sattığı için eserleri dünyanın dört bir yanına yayılmıştır

Rembrandt’ın en bilinen eserlerinden biri olan Night Watch – Gece Devriyesi Rijks müzesinde sergilenmektedir.

Van Gogh Museum ( Van Gogh Müzesi ) Gezisi

Herkesin kulağını kesme hikayesiyle bildiği Van Gogh‘un aslında çok farklı bir hikayesi bulunmaktadır. Sarhoş bir babaya sahip olan Van Gogh çocukluktan itibaren rahip olmayı istemiş ancak sınavları geçemediği için bu mümkün olmamıştır. Resim yapmaya 30’lu yaşlarında başlayan Van Gogh rahiplikten sonra kendisi için en doğru tercihin resim yapmak olduğunu düşünmüş, renkleri ve resim yapmayı çok sevmiştir. Ardından çiftçi bir ailenin kızına aşık olan Van Gogh, aşkından karşılık göremeyince kulağını keserek o kıza göndermiş ve aradan çok zaman geçmeden 37 yaşındayken intihar ederek hayatına son vermiştir. Yaşarken değer görmeyen bir ressam olan Van Gogh öldükten sonra eserleriyle dünyaca bilinen bir ressam haline gelmiştir.

Amsterdam Van Gogh Müzesi

Amsterdam’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Van Gogh Müzesi herkese hitap eden eserlerden oluşmaktadır.

Amsterdam Bot Turu

60 Euro ücret karşılığında almış olduğunuz Amsterdam Card ile ücretsiz olarak bot turuna katılmanız mümkün. Şehrin göbeğinden geçen kanallar üzerinde yaptığınız bot yolculuğuyla Amsterdam’ın pek çok yerini görebiliyorsunuz.

Müzeleri gezdikten sonra gezimize şehir turuyla devam ediyoruz. Sokak başlarında çalan müzisyenler sayesinde Amsterdam geziniz sırasında kendinizi her an bir müzik şöleninin içerisinde bulmanız da mümkün oluyor.

Amsterdam’ın dikkat çeken özelliklerinden birisi de şehirde genel olarak arabanın pek tercih edilmemesi bunun yerine bisikletin yaygın olarak kullanılmasıdır.

Dost canlısı bir şehir olan Amsterdam gezimize şimdilik burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Bir Günlük Amsterdam Gezisi Video

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*