Bodrum kalesi resimleri
Bodrum kalesi

Bodrum Kalesi-Nasıl Gidilir?-Giriş ücreti-Çalışma Saatleri

Şuraya Atla

Bodrum kalesi şehrin gözbebeği haline gelmiş turizmin en gözde seçeneklerinden birisidir. Bodrum kalesi aynı zamanda Sualtı arkeoloji müzesi olarak da kullanılmaktadır. Kale enteresan bir coğrafya üzerine kurulmuş iki adet limanın arasında inşa edilmiştir. O zamanın şartlarına göre böyle bir yapının nasıl yapıldığı ise merak onuşu olmuştur. Adeta o günün şartlarında bir kaleden daha fazlası olan yarım ada oluşturulmuştur. Kalenin içerisinde inşa edilen kulelere ülkelerin isimleri verilmiştir. Zamanla kulenin duvarlarına takviyeler yapılmıştır. Kalenin içerisine girmek için toplamda 7 kapı geçmeniz gerekmektedir. Geçilen her bir kapının üzerine çeşitli armalar bulunmaktadır. Bu armalar çeşitli hayvan ve benzeri figürlerden oluşmaktadır. Kalenin içerisinde kaleyi idare edebilmek için çeşitli gözlem kuleleri ve diğer ihtiyaçlar için yapılar inşa edilmiştir. Kalenin en göze çarpa yerinde 2. Mahmut’un turası yer almaktadır. Bodrum kalesi bir dönem hapishane olarak da kullanılmıştır. Şu an kale içerisinde bulunan müzede bir çok önemli eser sergilenmektedir. Bodrum kalesi 1500 yılların başında Muğla’nın bodrum ilçesinde iki liman arasında taş zemin üzerine kurulmuştur ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bodrum kalesi ülkemizin önemli eserleri arasına girmeyi başarmıştır. Yılda binlerce yerli veya yabancı turisti ağırlamaktadır. Yani sadece bir kale değil diğer müzelere de gitmiş olacaksanız bir taşla birkaç kuş birden vuracaksınız. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere ulaşım bilgileri ve diğer önemli bilgileri aktarayım.

Bodrum Kalesi Giriş Ücretleri ve Çalışma Saatleri

Ülkemizin ender güzelliklerinden birisi  bodrum kalesine giriş ücretleri 20 TL dir müze kart ve diğer tüm müze uygulama ve kampanyaları burada da geçerlidir. Daha uygun fiyatlar ile ziyaret etmek isteyenler için bazı firmaların müze kart ile anlaşmalarını takip etmeleri gerekmektedir.

Bodrum Kalesi çalışma saatleri şu şekilde: öğleden önce  09:00-12:00 öğleden sonra 14:00- 19:00 olarak belirlenmiştir. Bu saatler içerisinde sorunsuz bir şekilde kaleyi ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum kalesine nasıl gidilir?

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi derin duygularını içinde barındırdığı Bodrum kalesine çeşitli ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma ile nasıl gidilir: Kale şehir merkezine oldukça yakın olmasından dolayı ulaşımı da çok kolaydır.  Bodruma indikten sonra otogardan kalkan  kaleye giden bütün dolmuşlar ve otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Yada tur firmalarının tur seferlerine katılarak ziyaret edebilirsiniz.

Özel araç ile nasıl gidilir:  Özel araç ile gelecekler için şehir merkezine giriş yaptıktan sonra bodrum kalesi tabelalarını takip ederek kaleye kolayca ulaşmaları mümkündür. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum Google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilir kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bodrum Kalesi Konaklama ve Yeme İçme

Bodrum kalesi şehir merkezinde yer aldığından konaklama bakımından şehir merkezinde bir çok lüks oteller, pansiyonlar günlük kiralık evler ve daha bir çok konaklama imkanı vardır. Konaklama ücretlerine değinecek olursak konaklama ücretleri 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Erken rezervasyon yaparak çok daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Genellikle tatilini önceden planlayıp kış aylarında otellerden yerlerini ayırtanlar oldukça düşük fiyatlara konaklama yapabilmektedir. Yeme içme olanakları yine şehir merkezinde bulunmasından dolayı oldukça zengindir. Her bütçeye uygun olacak şekilde bir çok restoran ve kafeterya yer almaktadır. Yeme içme fiyatları da 15 TL ile 50 TL arasında günü kurtarıp güzelce karnınızı doyurabilirsin.

Bodrum kalesi hakkında sizlere anlatacağım bu kadar idi tatile çıkmadan önce ne ile karşılaşacağınızı öğrenmek amaçlı mutlaka araştırma yapmalısınız. Umarım bu makalemde sizlere rehberlik edebilmişimdir. Diğer gezilecek yerler hakkında bilgiler için bizi takip ediniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Aşağıda bodrum kalesi ile alakalı çeşitli görselleri bulabilirsiniz.

Check Also

kumbahçe halk plajı

Bodrum Kumbahçe Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Bodrum Kumbahçe Plajı, halk plajı olarak hizmet veren nadide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir