Bostanlı Seyir Terası

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yer alan Bostanlı Seyir Terası, insanların gün batımını izlemeleri için yapılmıştır. Güneşin, Ege Denizi üzerinden süzülerek batışını izlemek isteyen insanların uğrak noktası haline gelen seyir terası, aynı zamanda yaya köprüsü olarak da kullanılmaktadır. Bu özellikleri ile klasik seyir teraslarından çok daha farklı bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında inşa edilen Bostanlı Gün Batımı Terası, sahile gelerek zaman geçirmek isteyenlere özgür mekanlar sunmaktadır. Çelik konstrüksiyon üzerine eklenen ahşap malzemelerle oluşturulan bu yapı, son derece sağlam ve güvenlidir. İnsanlar buraya gelip uzanarak ya da oturarak gün batımını izlemektedir. Söz konusu yapı, adından da anlaşılacağı gibi gün batımını izlemek için yapılmıştır ve buna bağlı olarak öğle saatlerinde çok sıcak olmaktadır. Dolayısıyla da insanların akşamüzeri buraya gelmesi gerekir. Diğer zaman dilimlerinde buraya gelen kişilerin keyif alması çok zordur.

Denize doğru uzanan Bostanlı Seyir Terası, farklı yapısıyla insanların denizden, gün batımından ve doğal ortamdan daha fazla keyif almasını sağlıyor. Ayrıca yapım şekliyle doğanın bir parçası gibi durması, söz konusu yapının bir diğer özelliği olarak dikkat çekiyor. Bostanlı Seyir Terası içerisinde kafe ve restoran tarzı yerler bulunmamasına karşın yapının çok yakın bir noktasında alışveriş yapılacak market tarzı bir işletme vardır. Buradaki fiyatlar normale göre bir nebze daha pahalı olsa da alışveriş yapılabilecek seviyede olduğu söylenebilir. İnsanlar buradan istedikleri ürünleri temin edebilirler.

Bostanlı Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Bostanlı Seyir Terası, İzmir’in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı Mahallesi içerisinde yer almaktadır. Karşıyaka ilçe merkezine 8 km mesafede yer alırken İzmir kent merkeziyle arasında 18 km vardır. Buraya gelmek isteyenler toplu taşıma araçlarını kullanabilecekleri gibi özel araçları ile de buraya gelebilirler. Özel araçlarıyla buraya gelecek olan kişilerin Hasan Ali Yücel Bulvarı’na ulaşarak tabelaları takip etmesi yeterlidir. Bazı dönemlerde yoğunluktan dolayı park yeri sorun olabiliyor.

Bostanlı Seyir Terası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Bostanlı Seyir Terası, 24 saat boyunca açıktır ve giriş de ücretsiz olarak yapılmaktadır. Her aksam izmiri seyredebileceğiniz denizin üzerinde yer alan bir noktada yer almaktadır. Akşamları serin rüzgar ile bir miktar deniz havası alabileceğiniz, belki yaninda bir bira icebileceginiz hoş bir yer. Belediyenin bir otomat tuvaleti vardır ama girmek isterseniz biraz sıra beklemeniz gerekmektedir.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir