Bufavento Kalesi
Bufavento Kalesi

Bufavento Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Şuraya Atla

Bufavento Kalesi, Kuzey Kıbrıs’taki Beşparmak Dağları’nda bulunan bir kaledir. Kalenin inşa tarihi net olarak bilinmemektedir. Bununla beraber kaleye ulaşım zordur. Bufavento Kalesi, olası saldıırlara karşı savunma amacıyla yapılmıştır. Lakin deniz seviyesinden 950 metre yüksekte bulunan kale, dağ üzerinde bulunduğundan doğal bir savunma mekanizması zaten öne çıkmaktadır. Kale aynı zamanda Kıbrıs’ın en yüksekte kurulmuş kalesidir.

Bufavento Kalesi, çok rüzgarlı bir tepede kurulduğundan “rüzgardan korkmayan” anlamına gelen “Bufavento” adını almıştır. Lüzinyanların hüküm sürdüğü 1192-1489 yılları arasında kale hapishane olarak da kullanılmıştır. Venedikliler döneminde ada savunması için kıyı şeridindeki kaleler önem kazandığından, Bufavento Kalesi ihmal edilmiştir.

Kale ile ilgili süregelen bir efsane de şu şekildedir: Kıbrıs, Tapınak Şovalyelerinin egemenliğine girdiğinde hastalanan bir Bizans prensesi ve köpeği buraya kapatılır. Bir süre sonra prenses, zaman içerisinde köpeğinin iyileştiğini farkeder. Bu nedenle köpeğini takip eden prenses, köpeğinin her sabah kalenin aşağılarındaki bir kaynakta yıkandığını görür ve kendisi de burada yıkanmaya başlar. Prenses tamamen iyileşerek kaynağın bulunduğu yere Ayios Ionnis Chrysostomos Manastırı olarak bilinen tapınağı yaptırır.

Doğa yürüyüşüyle, çevredeki tarihi izleriyle ve manzarasıyla Bufavento Kalesi, görülmeye kesinlikle değer.

Bufavento Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya giden ana yol üzerinden yaklaşık 10 kilometre sonra Beşparmak Dağları üzerinden yolun en tepesindeki Bufavento Kalesi yol tabelasını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Girne üzerinden gelecek ziyaretçiler için ise öncelikle dağ yolundan Gazimağusa’ya gidilmesi gerekiyor. Aynı yol üzerinden devam ettikçe Beşparmak Dağları’na çıkarsanız ve tepeye ulaştığınızda sağa ayrılan yolu, Bufavento Kalesi tabelasını takip ederseniz buraya ulaşabilirsiniz.

Bufavento Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bufavento Kalesi’ne giriş için herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu değildir. Giriş ücretsizdir. Kale, salt bir biçimde herhangi bir müzeleştirme ve ya restorasyon çalışması bulunmadığından sınırlı bir ziyaret süresi de bulunmamaktadır. Haftanın her günü 24 saat açık olduğunu belirtebiliriz.

Bufavento Kalesi’ne ulaşım sadece merdivenle sağlanmaktadır. Merdivenleri tırmanmak 1 saat bile sürebilir. Kaleye ulaşınca karşılaştığınız manzaranın yorgunluğunuzun dineceğini söyleyebiliriz.

Bufavento Kalesi Resimleri

Check Also

İskele Belediyesi Makenzi Halk Plajı Nerede? İskele Plajı Hakkında Bilgi

Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan ve İskele Belediyesine bağlı olarak hizmet veren İskele Makenzi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir