Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bufavento Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Kıbrıs » Bufavento Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Bufavento Kalesi, Kuzey Kıbrıs’taki Beşparmak Dağları’nda bulunan bir kaledir. Kalenin inşa tarihi net olarak bilinmemektedir. Bununla beraber kaleye ulaşım zordur. Bufavento Kalesi, olası saldıırlara karşı savunma amacıyla yapılmıştır. Lakin deniz seviyesinden 950 metre yüksekte bulunan kale, dağ üzerinde bulunduğundan doğal bir savunma mekanizması zaten öne çıkmaktadır. Kale aynı zamanda Kıbrıs’ın en yüksekte kurulmuş kalesidir.

Bufavento Kalesi, çok rüzgarlı bir tepede kurulduğundan “rüzgardan korkmayan” anlamına gelen “Bufavento” adını almıştır. Lüzinyanların hüküm sürdüğü 1192-1489 yılları arasında kale hapishane olarak da kullanılmıştır. Venedikliler döneminde ada savunması için kıyı şeridindeki kaleler önem kazandığından, Bufavento Kalesi ihmal edilmiştir.

Kale ile ilgili süregelen bir efsane de şu şekildedir: Kıbrıs, Tapınak Şovalyelerinin egemenliğine girdiğinde hastalanan bir Bizans prensesi ve köpeği buraya kapatılır. Bir süre sonra prenses, zaman içerisinde köpeğinin iyileştiğini farkeder. Bu nedenle köpeğini takip eden prenses, köpeğinin her sabah kalenin aşağılarındaki bir kaynakta yıkandığını görür ve kendisi de burada yıkanmaya başlar. Prenses tamamen iyileşerek kaynağın bulunduğu yere Ayios Ionnis Chrysostomos Manastırı olarak bilinen tapınağı yaptırır.

Doğa yürüyüşüyle, çevredeki tarihi izleriyle ve manzarasıyla Bufavento Kalesi, görülmeye kesinlikle değer.

Bufavento Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya giden ana yol üzerinden yaklaşık 10 kilometre sonra Beşparmak Dağları üzerinden yolun en tepesindeki Bufavento Kalesi yol tabelasını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Girne üzerinden gelecek ziyaretçiler için ise öncelikle dağ yolundan Gazimağusa’ya gidilmesi gerekiyor. Aynı yol üzerinden devam ettikçe Beşparmak Dağları’na çıkarsanız ve tepeye ulaştığınızda sağa ayrılan yolu, Bufavento Kalesi tabelasını takip ederseniz buraya ulaşabilirsiniz.

Bufavento Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bufavento Kalesi’ne giriş için herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu değildir. Giriş ücretsizdir. Kale, salt bir biçimde herhangi bir müzeleştirme ve ya restorasyon çalışması bulunmadığından sınırlı bir ziyaret süresi de bulunmamaktadır. Haftanın her günü 24 saat açık olduğunu belirtebiliriz.

Bufavento Kalesi’ne ulaşım sadece merdivenle sağlanmaktadır. Merdivenleri tırmanmak 1 saat bile sürebilir. Kaleye ulaşınca karşılaştığınız manzaranın yorgunluğunuzun dineceğini söyleyebiliriz.

Bufavento Kalesi Resimleri


Bufavento Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yuvacık Aytepe | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi Uludağa Nasıl Gidilir?-Konaklama Yerleri ve Fiyatları Fethiye Çalış Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Fethiye Kelebekler Vadisi-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----