Bursa’da Gezilmeye Değer 8 Doğal Güzellik

  1. Cumalıkızık Köyü

Bursa’nın 300 yıllık tarihi dokusuna şahit olacağınız, kent ile bütünleşmemiş ve köy görünümünü kaybetmemiş en güzel mekanlarından birisidir Cumalıkızık. Doğal köy yaşamını hala sürdüren, sokaklarıyla, mekanlarıyla ve işletmecileri ile son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiren Cumalıkızık köyü, Bursa’nın doğusunda yer almaktadır. Özel araçla ve toplu taşıma araçlarıyla 365 gün rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu nadide köy, şehir merkezine 15 km uzaklıkta. Bundan yaklaşık 10-12 yıl önce Kınalı Kar dizisine ev sahipliği yapan ve bu tarihten itibaren popüleritesini artıran Cumalıkızık, haftasonlarını değerlendirmek isteyen günü birlik ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Cumalıkızık köyünde doğal serpme kahvaltı, gözleme, tarihi restoranlarda akşam yemeği yiyebilir, doğal yaşam ürünleri alışverişi yapabilir, bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.  Mekanları adeta eski Bursa’yı andıran, çevresindeki ormanlar ve doğal güzelliklerle ziyaretçilerin beğenisini kazanan Cumalıkızık’ta aktif olarak köy hayatı devam etmektedir. Restoran ve mekan işletmecileri de köyün yerlisini oluşturmaktadır. Gidilmesini mutlak surette önerdiğimiz, doğal yaşam tutkunları için muazzam bir köy Cumalıkızık.

Cumalıkızık’ta ne yapılır, Cumalıkızık’ta kahvaltı ve yemek fiyatları, Cumalıkızık nerede ve nasıl gidilir sorusuna linke tıklayarak: Cumalıkızık yanıt bulabilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/cumalikizik-nerede-nasil-gidilir-yeme-icme-konaklama.html

  1. Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Muradiyesarınç köyünde bulunan Suuçtu Şelalesi, ilçe merkezine 17 km uzaklıktadır. Fay hattı çökmesi sonucu oluşan şelale, dört mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır. Şelale ile bütünleşmiş bir gölet de bulunmaktadır. Suuçtu Şelalesi kayın ağaçları ile çevrili, 464 metre rakımda bulunmaktadır. Yazları serinleten, sesi ile büyüleyen Suuçtu Şelalesi 50 metre genişliğe kadar erişebiliyor ve yüksekliği 38 metredir. İsmini ise kayalara çarpıp yükselen suyun isminden almaktadır. Şubat-Mart ayları gibi Suuçtu Şelalesi maksimum debi seviyesine ulaşıyor. Şelale yakınlarında alabalık tesisleri, restoranlar bulunmaktadır. Yine şelalenin yakınlarında doğayla iç içe piknik yapma olanağına sahipsiniz.

Suuçtu Şelalesi’ne nasıl gidilir, Suuçtu Şelalesi otopark ücretleri, Suuçtu Şelalesi’nde ne yenir, ne içilir gibi sorulara yanıt bulmak için daha detaylı yazımızı bu linkte tıklayarak: Suuçtu Şelalesi inceleyebilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/suuctu-selalesi-nerede-nasil-gidilir-giris-ucreti-ziyaret-saatleri.html

  1. Uludağ Bakacak ve Seyir Terası

Uludağ Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan, Uludağ’ın en yüksek noktalarından birisi olan Bakacak Seyir Terası, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Bursa ilini baştan başa zirveden izleme imkanı bulabileceğiniz bu seyir noktası, gündüz ayrı bir güzelliğe, gece ayrı bir ışıltıya ev sahipliği yapmaktadır. Manzara tutkunları için ülkemizin ender güzelliklerinden birisidir. Uludağ seyir terasında eşsiz fotoğraflar çekebilir, seyir noktasındaki büfeden çayınızı yudumlarken Bursa’yı en üst noktadan izleyebilirsiniz.

Uludağ Bakacak’a nasıl gidilir, Uludağ Bakacak yakınlarında nerelerde kamp yapılır ve Bakacak ile daha ayrıntılı bilgiye erişmek için sizler için hazırladığımız yazımızı linkte tıklayarak: Uludağ Bakacak Seyir Terası inceleyebilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/uludag-bakacaka-nasil-gidilir-uludag-seyir-terasi.html

  1. Uludağ Milli Parkı

Ülkemizin kış aylarında en çok ziyaret edilen kayak merkezine ev sahipliği yapan Uludağ Milli Parkı aynı zamanda yaz aylarında serinlemek isteyenlerin ve doğa tutkunları için de nadide doğal güzelliklerden birisi. Uludağ Milli Parkı‘na Bursa il merkezinden teleferikle veya toplu taşıma (dolmuş) araçları ile ulaşmak mümkün. Uludağ Milli Parkı içerisinde birçok noktada piknik yapılabilir, kamp kurulabilir, ağaç evlerde ve otellerde konaklayabilirsiniz. Uludağ’ın eşsiz ormanları, temiz havası ve mükemmel manzarasına tanık olmak için yılın her günü Milli Park’ı ziyaret edebilirsiniz.

Uludağ’a nasıl çıkılır, Uludağ Milli Park’a nasıl gidilir, Uludağ’da konaklama ve Uludağ kamp alanları hakkında daha detaylı bilgiye linkte tıklayarak: Uludağ Milli Parkı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/uludaga-nasil-gidilir-konaklama-yerleri-ve-fiyatlari.html

  1. Trilye

Bursa’nın deniz ve doğa manzarasının muhteşem uyumuna şahit olabileceğiniz, tarih kokan mekanlarıyla ünlü Trilye beldesi, yemyeşil görüntüsü ile cezbetmektedir. Zeytin bağlarının nadide örneklerine tanık olabileceğiniz, eşsiz koyları ve Rum mimarisinin kalıntıları ile mest olacağınız bir belde. Bursa il merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede bulunan Triye, yaz kış binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir stresinden sıkılanların ve manzara sevenlerin en uğrak noktalarından birisi olarak nitelendirilmektedir.  Trilye’yi ziyaret edenlerin, Mudanya’ya da uğramalarını öneriyoruz.

Trilye’de ne yenir, Trilye’ye ulaşım nasıl sağlanır ve Trilye’de konaklama ve Trilye’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi için yazımızı linkte tıklayarak: Trilye ulaşabilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/trilye-nasil-gidilir-konaklama-yerleri-ve-fiyatlari-zeytinbagi.html

  1. Sansarak Kanyonu

Doğa severlerin uğrak mekanlarından birisi olan Sansarak Kanyonu, piknik ve kamp alanları ile meşhurdur. Haftasonları ise tıklım tıklım dolmaktadır. Bisiklet ve doğa yürüyüşü tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği doğal güzelliklerden birisidir. Tek bir çivi çakılmamış olan Sansarak Kanyonu’na rehber olmadan girmeye izin verilmiyor. Fakat gittiğinizde mutlaka bir rehber bulmanız mümkün olacaktır.  Sansarak Kanyonu yakınlarındaki köyleri gezebilir, köy ekmeği, keçi peyniri, domates, biber gibi malzemeleri en doğal olanından temin edebilirsiniz.

Sansarak Kanyonu‘na nasıl gidilir, Sansarak Kanyonu’nda gezilecek yerler ve Sansarak Kanyonu hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımızı linke tıklayarak: Sansarak Kanyonu inceleyebilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/sansarak-kanyonu-nasil-gidilir-tur-fiyatlari-ne-kadar.html

  1. Ayvaini Mağarası

Nilüfer ilçesine bağlı Uluabat gölü yakılarında bulunan Ayvaini Mağarası, ülkemizin en uzun 6. mağarasıdır. Mağaranın 2 girişi bulunmaktadır. Girişler arasındaki mesafe 5.5 km’dir. Ayva köyü bir girişinde, Doğan Köyü ise bir diğer girişindedir. Köylülerin söylediklerine göre ziyaretçiler için en ideal giriş Ayva köyündeki giriştir. Henüz mağaraya adım atmadan çevredeki güzellikler sizi mest etmeye yetecek. Ayvaini mağarası yakın tarihte keşfedilmiş bir mağaradır. 1970 senesinde 3 İspanyol keşfetmiştir. Mağarada karşılaşacağınız doğal oluşumlar ise dikitler, sarkıtlar, damlataşları ve travertenler olacaktır. Bazı bölgelerde bu oluşumların boyutu 4 metreye kadar uzanmaktadır. Karların erimesi ile ilkbahar aylarında mağarada biriken su birikintileri güzel bir görüntüye sahne olmaktadır. Turizme kapalı bir mağara olan Ayvaini Mağarası, yalnızca maceracı gezginlerin uğrak yeridir. Ziyaret için bizim önerimiz ise mutlaka mağaraya girmeden önce Ayva köyü muhtarlığına bilgi verilmesidir.

Ayvaini Mağarası’na nasıl gidilir, Ayvaini Mağarası nerededir ve Ayvaini Mağarası ile bilmek isteyeceğiniz tüm ayrıntılara yazımızdaki linkte tıklayarak: Ayvaini Mağarası ulaşabilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/ayvaini-magarasi-nasil-gidilir-nerede-konaklama-bursa-nilufer.html

  1. Gölyazı Köyü

Bursa’nın gezilmesi gereken mekanlarından birisi de eşsiz güzelliği ve manzarası ile Gölyazı Köyü’dür. Yeşilliği, gölü, mimarisi, tarihi, kültürü ve modernleşmemiş olması Gölyazı Köyü‘nü görülmeye değer kılan nedenlerden bazılarıdır. Ayrıca yemek kültürü de doğal köy havasını bozmamaktadır. Gölyazı Köyü’nde bulunan Apollon tapınağı tarihi mimarisini ortaya koymaktadır. Köydeki Manastır da gezip görebileceğiniz mekanlardan birisidir. Bizans Kilisesi‘nden kalma bölümler, köyün girişindeki Constantinus Manastırı ve surlar mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Gölyazı Köyü’nün farklı kılan bir diğer neden ise kuş gözlemciliğinin gerçekleştiriliyor olmasıdır.

Gölyazı Köyü’ne nasıl gidilir, Gölyazı Köyü’nde yemek ve kahvaltı, Gölyazı Köyü nerede ve Gölyazı Köyü ile ilgili tüm detaylara linkte tıklayarak: Gölyazı Köyü ulaşabilirsiniz.

Link: https://uzungoltur.net/golyazi-koyu-bursa-golyazi-koyune-nasil-gidilir.html

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir