Çamlıca Tepesi-Nerede-Nasıl Gidilir?-Yemek Fiyatları

12.496 views

Çamlıca tepesi İstanbul’un en güzel noktalarından birisidir. İstanbul’un en güzel noktalarını seyretmek ve İstanbul’un en güzel fotoğraf ve videolarını çekmek için çamlıca tepesi harika bir yer. Çamlıca tepesi oldukça fazla ziyaret edilen bir yer, gerek çevrede yaşayanlar gerekse de yabancı turistler çamlıca tepesine oldukça fazla ilgi göstermektedir. Bu makalemizde sizlere Çamlıca tepesi hakkında detaylı bilgiler […]Çamlıca Tepesi-Nerede-Nasıl Gidilir?-Yemek Fiyatları

Çamlıca tepesi İstanbul’un en güzel noktalarından birisidir. İstanbul’un en güzel noktalarını seyretmek ve İstanbul’un en güzel fotoğraf ve videolarını çekmek için çamlıca tepesi harika bir yer. Çamlıca tepesi oldukça fazla ziyaret edilen bir yer, gerek çevrede yaşayanlar gerekse de yabancı turistler çamlıca tepesine oldukça fazla ilgi göstermektedir. Bu makalemizde sizlere Çamlıca tepesi hakkında detaylı bilgiler sunarak rehberlik hizmeti vermekteyiz.

Çamlıca tepesi İstanbul boğazını yaklaşık 360 derece açı ile görmektedir. Buda İstanbul boğazını  en güzel görüntüleyebileceğiniz yer çamlıca tepesi olduğunu göstermektedir. Temiz havasının yanı sıra gün batımı manzarası ile birlikte fotoğrafçıların en uğrak yerlerinden birisidir. Sadece normal fotoğrafçılar değil düğün fotoğraflarını açık havada çektirmek isteyen çiftlerinde en uğrak yerlerinden birisi çamlıca tepesidir. Çamlıca tepesi iki kısma ayrılmaktadır. Birincisi Büyük çamlıca tepesi diğeri sise küçük çamlıca tepesidir.  Büyük çamlıca tepesi: Çamlıca tepeleri arasında en çok tercih edilen tepe büyük çamlıca tepesidir. İçerisinde restoranlar, sosyal tesisler, Nur baba tekkesi  ve kafeler gibi bir çok eğlence ziyaret edilecek yer vardır. Denizden yüksekliği yaklaşık olarak 570 metre kadardır. Küçük çamlıca tepesi:  Küçük çamlıca tepesi : içerisinde, sofa cihannüma, Topkapı köşkleri, çamlıca korusu gibi eğlenceli mekanlar ve ziyaret edilmesi gereken önemli yerler bulunmaktadır. Küçük çamlıca tepesinde ayrıca bulunan çeşitli restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilir kafeteryalarda arkadaşlarınız ile güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Çamlıca tepesin in en önemli mekanı İstanbul büyükşehir belediyesinin çamlıca sosyal tesisleridir. Orada en çok ziyaret edilen restoran ve kafeterya olma özelliğini taşımaktadır. Gerek her kesimden insana hitap edişi gerekse de fiyatlardan dolayı en çok tercih edilen kafeterya ve restorandır. Sadece bunlar değil tercih nedenlerinin arasında konumu da önemli ölçüde etkilidir.

Çamlıca Tepesine Nasıl Gidilir?

Çamlıca tepesi  Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alıp ulaşımı oldukça kolay bir bölgedir. Çamlıca tepesine ulaşım şekilleri şu şekildedir.

Toplu taşıma araçları ile: İstanbul’un neresinden gelikseniz ilk olarak üsküdara geliniz. Metrobüs hattı en uygun olan hattır. Üsküdara geldikten sonra  11A, 11D, 11E, 11F, 11G, 11K, 11L, 11P, 11ST, 11V, 11Y, 11ÜS, 320, 9A, 9Ç, 9ÜD, 9Ş otobüs hatlarından birine binerek turistik çamlıca tepesi durağından inmeniz gerekmektedir.

Özel araç ile: Özel araçları ile gelenlerin Altunizade mevkine geldikten sonra Çamlıca tabelalarını takip ederek çamlıcaya ulaşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey nato yoluna girmeden devam etmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden bulunduğunuz yerden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Kahvaltı ve Yemek Fiyatları

Çamlıca tepesinde genel olarak kahvaltı fiyatları 14 TL ile başlayıp 50 TL ye kadar değişiklik göstermektedir. Yemek fiyatları ise yemek çeşitlerine göre 15 TL den 70 TL ye kadar değişiklik göstermektedir. Çamlıca da en güzel yerlerden birisi olan Çamlıca Sosyal Tesisi adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Tarihi

Çamlıca tepesi Bizans dönemi ve Osmanlının İstanbul’u fethinden sonra da en gözde bölgelerden birisi olmuştur. Osmanlı padişahlarından tepeleri ilk olarak aktif olarak kullanmayı tercih eden padişah 4. Murat olmuştur. 17. YY da yapılaşmalar başlamış bazı köşkler inşa edilmiştir. İnşalar 18. YY da devam etmiştir. 19. YY a gelindiğinde çamlıca tepesi adeta köşkler ile dolmuştur. Çamlıca tepesinin dolması ile birlikte Osmanlı halkı kalabalıklardan uzaklaşma amacıyla 2. Abdülhamit döneminde çamlıca tepesini boşaltmaya buralara olan talebi azaltmaya başlamıştı. Çamlıca tepesi bir çok şarkıya, türküye, edebi eselere konu olmuştur. Günümüzde ise İstanbul da en popüler bölgelerden birisi çamlıca tepesidir.

Çamlıca Tepesi Resimleri 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çamlıca Tepesi-Nerede-Nasıl Gidilir?-Yemek Fiyatları (6 Yorum)


instagram türk takipçi satın al