camlica-tepesi

Çamlıca Tepesi-Nerede-Nasıl Gidilir?-Yemek Fiyatları

Şuraya Atla

Çamlıca Tepesi İstanbul’un en güzel noktalarından birisidir. İstanbul’un en güzel noktalarını seyretmek ve İstanbul’un en güzel fotoğraf ve videolarını çekmek için Çamlıca Tepesi harika bir yer. Çamlıca Tepesi oldukça fazla ziyaret edilen bir yer, gerek çevrede yaşayanlar gerekse de yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi göstermektedir. Bu makalemizde sizlere Çamlıca Tepesi hakkında detaylı bilgiler sunarak rehberlik hizmeti vermekteyiz.

Çamlıca Tepesi, İstanbul Boğazı’nı yaklaşık 360 derece açı ile görmektedir. Buda İstanbul Boğazı’nı  en güzel görüntüleyebileceğiniz yer Çamlıca Tepesi olduğunu göstermektedir. Temiz havasının yanı sıra gün batımı manzarası ile birlikte fotoğrafçıların en uğrak yerlerinden birisidir. Sadece normal fotoğrafçılar değil düğün fotoğraflarını açık havada çektirmek isteyen çiftlerinde en uğrak yerlerinden birisi Çamlıca Tepesi’dir. Çamlıca Tepesi iki kısma ayrılmaktadır. Birincisi Büyük Çamlıca Tepesi, diğeri sise Küçük Çamlıca Tepesidir.

Büyük Çamlıca Tepesi: Çamlıca tepeleri arasında en çok tercih edilen tepe Büyük Çamlıca Tepesi’dir. İçerisinde restoranlar, sosyal tesisler, Nur Baba Tekkesi  ve kafeler gibi bir çok eğlence ziyaret edilecek yer vardır. Denizden yüksekliği yaklaşık olarak 570 metre kadardır.

Küçük Çamlıca Tepesi : İçerisinde, Sofa Cihannüma, Topkapı Köşkleri, Çamlıca Korusu gibi eğlenceli mekanlar ve ziyaret edilmesi gereken önemli yerler bulunmaktadır. Küçük Çamlıca Tepesi’nde bulunan çeşitli restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilir, kafeteryalarda arkadaşlarınızla güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi’nin en önemli mekanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlıca Sosyal Tesisleri’dir. Orada en çok ziyaret edilen restoran ve kafeterya olma özelliğini taşımaktadır. Gerek her kesimden insana hitap edişi gerekse de fiyatlardan dolayı en çok tercih edilen kafeterya ve restorandır. Sadece bunlar değil tercih nedenlerinin arasında konumu da önemli ölçüde etkilidir.

Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Çamlıca Tepesi,  Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alıp ulaşımı oldukça kolay bir bölgedir. Çamlıca Tepesi’ne ulaşım şekilleri şu şekildedir.

Toplu taşıma araçları ile: İstanbul’un neresinden gelirseniz ilk olarak Üsküdar’a geliniz. Metrobüs hattı en uygun olan hattır. Üsküdar’a geldikten sonra  11A, 11D, 11E, 11F, 11G, 11K, 11L, 11P, 11ST, 11V, 11Y, 11ÜS, 320, 9A, 9Ç, 9ÜD, 9Ş otobüs hatlarından birine binerek turistik Çamlıca Tepesi Durağı’nda inmeniz gerekmektedir.

Özel araç ile: Özel araçları ile gelenler Altunizade Mevkii’ne geldikten sonra Çamlıca tabelalarını takip ederek Çamlıca’ya ulaşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey Nato yoluna girmeden devam etmenizdir. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum Google Maps üzerinden bulunduğunuz yerden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Kahvaltı ve Yemek Fiyatları

Çamlıca Tepesi’nde genel olarak kahvaltı fiyatları 14 TL ile başlayıp 50 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Yemek fiyatları ise yemek çeşitlerine göre 15 TL’den 70 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Çamlıca’da en güzel yerlerden birisi olan Çamlıca Sosyal Tesisi adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Tarihi

Çamlıca Tepesi, Bizans Dönemi ve Osmanlı’nın İstanbul’u fethinden sonra da en gözde bölgelerden birisi olmuştur. Osmanlı padişahlarından tepeleri ilk olarak aktif olarak kullanmayı tercih eden padişah 4. Murat olmuştur. 17. YY’da yapılaşmalar başlamış bazı köşkler inşa edilmiştir. İnşalar 18. YY da devam etmiştir. 19. YY’a gelindiğinde Çamlıca Tepesi adeta köşkler ile dolmuştur. Çamlıca Tepesi’nin dolması ile birlikte Osmanlı halkı kalabalıklardan uzaklaşma amacıyla 2. Abdülhamit Dönemi’nde Çamlıca Tepesi’ni boşaltmaya, buralara olan talebi azaltmaya başlamıştır. Çamlıca Tepesi birçok şarkıya, türküye, edebi eserlere konu olmuştur. Günümüzde ise İstanbul’da en popüler bölgelerden birisi haline gelmiştir.

Çamlıca Tepesi Resimleri 

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

6 Yorumlar

 1. Avatar

  Çamlıca tepesi gerçekten çok güzel bir yer istanbula sırf burası için bile gelinir.

 2. Avatar

  Çamlıca tepesinde kahvaştı bir başka oluyor herkese tavsiye ederim

 3. Avatar

  Çamlıca tepesine toplu ulaşımmı daha rahat olur yoksa özel araçlamı

 4. Avatar

  Çamlıca tepesindeki reatoranlar belediyeye mi ait yoksa özel mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir