Çamlıhemşin-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme

Karadeniz’in incilerinden olan Rize ilinin en güzel yerlerinden olan Çamlıhemşin yemyeşil doğası her karesi huzur dolu kartpostala benzeyen güzellikler ile ön plana çıkmaktadır. Çamlıhemşin bir sit alanı olarak ilan edilmiş çeşitli bitki türlerinin olduğu eski evlerin bulunduğu daha bir çok çeşitli güzelliklere sahip bir turizm beldesidir.  Bir çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Çamlıhemşin özellikle Arap turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Çamlıhemşin bozulmamış doğal yapısı eski ahşap evleri ve tarihi asma köprüleri ile ön plana çıkmaktadır. Hatta bazı diziler ve film sahnelerinin çekildiği bu doğa harikası yer Türkiye de ender bulunan güzellikleri barındırmaktadır. Lafı çok fazla uzatmadan bu doğa harikası yere ulaşım, konaklama ve yeme içme hakkında detaylı bilgileri sizlere aktarayım.

Çamlıhemşin’e Nasıl Gidilir?

Türkiye de en gözde doğa harikalarından olan Rize ilimiz de bulunan Çamlıhemşin yaylası ve köylerine en kolay ulaşım şekillerini sizler için aşağıda sıraladım:

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri:  Çamlıhemşin’e toplu taşıma aracı ile gidebilmek için Rize merkeze ya da  Ardeşen’e giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ayder yaylasına giden Çamlıhemşin den geçtiği için de onları kullanarak Çamlıhemşin’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri:  Özel araç ile gitmek isteyenlerin Trabzon tarafından gelecek olursanız Rize ilini geçip sahil yolundan Ardeşen ilçesini geçtikten hemen sonra Ayder tabelaları yönünde yolun sağından ayrılınız. Artvin tarafından da gelirken Ayder yaylası tabelalarını görünce ayrılınız. Bunlara ek olarak aşağıdaki harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Çamlıhemşin Konaklama ve Yeme İçme

Çamlıhemşin de ve çevresinde çeşitli konaklama imkanlarınız bulunmaktadır. Bazı aileler köy evlerini sezonda kiraya veriyor bu sayede Çamlıhemşin’in  en güzel yerlerinde konaklama imkanınız bulunmaktadır ayrıca çeşitli pansiyonlar da bulabilirsiniz yakın yerler de buna ek olarak ayder yaylasına giderek orada da konaklaya bilirsiniz. Yada yakıdaki ilçeler ve daha lüks oteller için Rize il merkezine gidebilirsiniz. Konaklama ücretleri ise sezondan sezona değişiklik gösterdiği gibi ortalama olarak 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Yeme içme olanaklarına değinecek olursak yöresel yiyecekleri bulabileceğiniz çevrede bir çok restoran ve kafeteryalar bulabilirsiniz. Yada ayder yaylasına çıkara orada da bu tür yiyecekleri bulabilirsiniz. Yeme içme fiyatları de çeşite göre değişiklik gösterebilir ortalama olarak 15 TL ile 50 TL arasında kişi başı ücretlendirme olabilir.

Evet değerli tatilciler Rize ilinin en güzel ilçelerinden olan Çamlıhemşin hakkında sizlere biraz bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Diğer gezilip görülecek yerler için bizi takip etmeye devam ediniz. Aşağıda Çamlıhemşin ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Çamlıhemşin Resimleri

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*