Çanakkale Deniz Müzesi Tam Olarak Nerede? Giriş Ücreti Çalışma Saatleri

Çanakkale de görülmesi gereken yerler arasında en önemlilerinden bir tanesi de Çanakkale Deniz Müzesi‘dir. Çanakkale Deniz Müzesi çimenlik kalesinde bulunup Çanakkale savaşına ait eserleri barındırmaktadır. Çanakkale Deniz Müzesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı askeri bir müzedir. 1915 Çanakkale Savaşı ruhunu yaşayabilmeniz için mutlaka bu müzeye gitmeniz gerekmektedir. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere müzeye giriş ücretleri ve ulaşım açısından bilgi vereyim.

Çanakkale Deniz Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu Taşıma ile: Kilitbahir feribotlarını kullanarak iskeleden Fevzipaşa’ya giden dolmuşların herhangi bir tanesine binip kolayca müzeye gidebilirsiniz.

Özel araç ile: Özel aracınızla gidebilmeniz için aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden kolayca yolvtarifi isteyebilirsiniz.

Çanakkale Müzesi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müze sabahları saat 09:00 da açılıp akşam 17:00’a kadar ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze giriş ücreti ise 6 TL’dir. Müzeye Müze Kart ile giriş yapabilir, bayramlarda ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Çanakkale Deniz Müzesi’nde Neler Var?

Birinci sınıf askeri müze statüsünde bulunan Çanakkale Deniz Müzesi; halka açık bir müzedir.  1915 Deniz ve Kara Savaşları’nda neler yaşadığına dair bilgi  ve birikim sunmaktadır. 18 Mart 1982 tarihinde, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin yıl dönümünde açılmıştır. Çanakkale Deniz Müzesi’nin içerisinde birçok farklı alan ve mekan bulunmaktadır. Bu alanlar: Çanakkale Deniz Müzesi Parkı, Çimenlik Kalesi, Kale Bahçesi ve Kale Girişi, Resim ve Fotoğraf Galerisi, Nusret Mayın Gemisi.

Çanakkale Deniz Müzesi Parkı: Bu parkta çeşitli silahlar, Uluç Ali Reis adlı denizaltının periskobu ve birçok farklı askeri güç sergilenmektedir. Ziyaretçiler bu alanda oturabilir, dinlenebilirler.

Çimenlik Kalesi: 1461-1462 yıllarında Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un denizden daha iyi savunulması için yaptırmış olduğu 2 kaleden birisidir. Zaman içerisinde yıpransa da yakın zamanda birçok kez tadilat edilmiştir.

Kale Bahçesi: Baruthane binasının yakında, Abdülaziz ve Fatih dönemlerinden kalma iki adet cami yer almaktadır. Farklı zamanlara ait birçok top ve savaş araçları bu alanda sergilenmektedir.

Bunların haricinde daha birçok farklı alan ve sergi bulunmaktadır. Buram buram tarih kokan, insanı duygulandıran bu mekanı mutlaka gezmenizi öneririz. Aşağıda Çanakkale Deniz Müzesi’ne ait birkaç resim bulunmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi Fotoğrafları

Check Also

Marmara’daki Mavi Bayrak’lı Plajlar Nerelerdir? Nasıl gidilir? Ücretleri Ne Kadardır?

Ülkemizdeki en küçük deniz olan Marmara Denizi kıyılarında çok sayıda plaj vardır. Bu plajlardan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir