Çatak Seyir Terası

Ülkemizin saklı kalmış güzelliklerinden birisi olan Çatak Kanyonu üzerine inşa edilmiş olan seyir terası, insanlara kanyonun en özel görüntülerinden birisini sunuyor. Kastamonu’nun Azdavay ilçesine yapılan ve 2017 yılının son dönemlerinde hizmete açılan seyir terası, bölgedeki turizm faaliyetlerini de oldukça hareketlendirdi. Karadeniz Bölgesinin doğal güzelliklerini daha yakından görmek için bölgeye gelenlerin önemli bir kısmı, Azdavay ilçesinde yer alan seyir terasına da uğruyor.

Azdavay ilçesinde yer alan Çatak Kanyonu, dünyanın en büyük 4.kanyonu olma özelliğine sahiptir. Bu özelliğinin dışında muhteşem bir görüntüsü olan kanyonun yeterince tanınmaması, Kastamonu için çok büyük bir kayıptır. Ormanları, kayalıkları, altından akan çayı ile ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunan Çatak Kanyonu’na yapılan seyir terası, buranın tanınmasında son derece etkili olmuştur.

Kanyonun güzelliğine güvenilerek inşa edilen seyir terasına ilk kazma 21 Temmuz 2017 tarihinde vurulmuş ve bu tarihten yaklaşık 45 gün sonra teras büyük ölçüde tamamlanmıştır. Tam olarak tamamlanmamasına rağmen bir kısmı insanların kullanımına açılan seyir terasını, bir haftada 10 bin kişi ziyaret etmiştir. Bu rakam terasın yapacağı katkıyı çok daha net bir şekilde göstermektedir.

Çatak Seyir Terası inşa edilirken 25 ton metal ve 10 ton cam kullanılmıştır. Bunların dışındaki diğer malzemelerle birlikte terasın toplam ağırlığının 60 ton civarında olduğu tahmin edilmektedir. Söz konusu ağırlığın boşlukta durabilmesi için çelik konstrüksiyonlar kullanılmıştır. Kullanılan çeliğin ve betonun toplam ağırlığı 900 tondur. Dolayısıyla da son derece güvenli olduğu söylenebilir. Terasın kanyonun tabanından olan yüksekliği 450 metredir. Tabanı cam olan teras, ziyaretçilerinin adrenalin seviyelerini yukarılara taşımaktadır. Toplamda 250 kişi kapasitesi olan terasın maliyeti 2 milyon lirayı bulmuştur.

Çatak Seyir Terası, 15 metre boya ve 10 metre de genişliğe sahiptir. Bu kısımlar tamamen boşluktadır. Çatak Kanyonu’nun 7 km’lik kısmı buradan izlenebilmektedir. Ayrıca kanyon tabanında bulunan ve kanyonu oluşturan Devrekani Çayı da buradan görülmektedir. Bütün bunların yanı sıra kanyona seyir terası ile birlikte engelli yolu da inşa edilmiştir. Yaklaşık 1.500 metre uzunluğa sahip olan bu yol sayesinde engelli vatandaşlarımız, kanyonu çok daha rahat bir şekilde gezebilecek.

Çatak Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde yer alan seyir terası, Kayabaşı Köyü’ne yakın bir konumda bulunmaktadır. İlçe merkezine sadece 16 km uzaklıkta olan seyir terasının il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 95 km’dir.

Buraya gelmek isteyenlerin farklı alternatifleri vardır. Toplu taşıma araçları ile buraya gelmek isteyenlerin öncelikle Kastamonu il merkezinde yer alan otogardan Azdavay otobüslerine binerek ilçe merkezine gelmesi gerekiyor. Daha sonra ise Çatak Seyir Terası servisleri ya da taksiler ile buraya gelinebilir.

Özel araçları ile seyir terasına gelecek olan kişiler ise Çatak Kanyonu Milli Parkı tabelalarını takip etmek suretiyle buraya ulaşabilir. Özel araçların seyir terasına 300 metre kala park edilmesi gerekiyor. Bundan dolayı bu mesafenin yürünmesi gerekiyor. Ayrıca yolun son kısmının iyi olmadığı söylenebilir. Asfalt değil stabilize yol şeklindedir.

Çatak Seyir Terası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Çatak Seyir Terası ilk olarak hizmete girdiğinde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyordu. Fakat 2018 yılında giriş için 3 TL ödenmesi gerekiyor. Sabah saat 09:00’da açılan seyir terası akşam 18:00 kapanıyor. Planlamanın bu saatlere göre yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde bu muhteşem manzaradan mahrum kalınabilir.

Tavsiyeler

Çatak Kanyonu, ülkemizin en özel yerlerinden birisidir ve buradaki seyir terasına gelen kişilerin kanyonu daha yakından görebilmesi için yürüyüş parkurunda zaman geçirmeleri tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 1.500 metre uzunluğa sahip olan parkur, yorucu olmasına karşın insanları adeta kendisine hayran bırakmaktadır. Özel araçları ile gelen kişiler seyir terasına gelmeden hemen önce yol ikiye ayrıldığında soldan ilerler ise yürüyüş parkuruna ulaşabilirler.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir