çavuşinde gezilecek yerler

Çavuşin Nerede? Nasıl Gidilir? Çavuşinde Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler tarafından her dönem büyük ilgi gören Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi dokusuyla kültür turizmi açısından da oldukça zengindir. Bu kültürel zenginliklerden biri de Çavuşin Ören Yeri ve Kapadokya bölgesindeki bilinen en eski kilise olan Çavuşin kilisesi‘dir.

Kapadokya tur programlarında da güzergah içerisinde sıkça yer alan Çavuşin Ören Yeri, Nevşehir Göremeye 2.5 km uzaklıktadır. Geçmişe ait izleri taşıyan bu ören yerinde bulunan yapılar farklı kültürdeki insanların zaman içerisinde aynı bölgede nasıl yaşadığının bir işareti olarak yer alıyor.

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Ören Yerinde bulunan en önemli yapılardan biri hiç şüphesiz Çavuşin Kilisesidir. Göreme- Avanos yolu kenarında bulunan ve zamana karşı hala büyük bir direnç gösteren Çavuşin Kilisesi‘nin bir kısmı yıkılmış olsa da tarihi dokusunu korumaya devam ediyor. Kilisenin duvarlarında Hristiyan dünyasında yaşanan önemli olayların anlatıldığı tasvirler ve önemli kişilerin resimleri yer alıyor. Normalde giriş ücreti 10 TL olan Çavuşin Kilisesi 2019 yazından itibaren tadilat nedeniyle kapalı tutuluyor ancak dışarıdan bu eşşiz kiliseyi görmenize engel bulunmuyor.

Çavuşin Köyü

Çavuşin Kilisesinin hemen aşağısında bulunan Çavuşin Köyü tarihi evleri ve camileri ile görülmesi gereken bir diğer yer olarak dikkat çekiyor. Avanos ilçesine bağlı olan Çavuşin Köyü çoğu gezgin tarafından pek bilinmese de oldukça hoş bir atmosfere sahip. Köyün hemen arkasında yükselen kaya evleri, tepeden gözüken görkemli manzara ve köy sakinlerinin misafirperverliği, burayı zaman ayrılması gereken bir nokta olarak öne çıkarmakta. Ayrıca Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerinden olan Pasabağ Vadisi de ( Rahipler Vadisi ) Çavuşin köyüne yakın bir mesafede bulunuyor. Çavuşin köyünü gezmeye geldiyseniz yerel halkın yaptığı el işi seramikleri de görmeli ve bunlardan almalısınız.

Vaftizci Yahya Kilisesi

Çavuşin Köyünün üst tarafında bulunan Vaftizci Yahya Kilisesi her ne kadar bilinçsiz bir şekilde tahrip edilse de tarihe ışık tutan bu kilisenin de görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Keşke insanımız biraz daha bilinçli olsa da bu güzel yerler zamana karşı direnebilse. Vaftizci Yahya Kilisesi‘nin duvarlarında bulunan freskler ile dönemin olayları anlatılıyor.

Çavuşin bölgesinde yukarıda bahsettiğimiz kiliselerin dışında Üç Haçlı Kilise, Aziz Jean Kilisesi ve Haçlı Kilise gibi önemli kiliseler de bulunmaktadır.

Çavuşin Nerede? Nasıl Gidilir?

Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı olan Çavuşin köyü. Nevşehir merkeze 4,5 km uzaklıkta ( yaklaşık 15 dakikalık mesafede ) Göreme-Avanos yolu kenarında bulunmaktadır. Nevşehir merkezden özel turlar aracılığıyla buraya gelebileceğiniz gibi kendi aracınızla da tabelaları takip ederek kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Çavuşin Harita Üzerindeki Konumu

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir