Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Cumalıkızık-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yeme-İçme-Konaklama

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Bursa » Cumalıkızık-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yeme-İçme-Konaklama

Sıcak havaların verdiği rehavetten uzaklaşmak ve en azından yoğun iş temposuna biraz ara vermek için hafta sonlarınızı değerlendirebileceğiniz bir yer Cumalıkızık. Bursa’nın tarihsel süreçten sonra şehirde süregelen tarihi mekanlar oldukça fazladır. Bunların arasında Cumalıkızık geçmişten bu güne tarihi dokusunu yitirmemiş ve köy havasını sürdüren görünümüyle ziyaretçilerinin oradan mutlu bir tabloyla ayrılmasına olanak vermiştir. Şehrin yorucu günlerini geride bırakacağınız ve keyifli bir hafta sonu yolculuğuna çıkabileceğiniz ender yerlerdendir.

Bursa Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna şahit olmuştur. Ayrıca bir Dünya Savaşı ile bir Kurtuluş Savaşı’na tanıklık etmiştir. Köyün savaşı nasıl atlatmış olduğu ise oldukça ilginç bir anlatıdır. Yan köylerin yağmalandığını duyan köylüler korkuya kapılır ve köyü koruyacak kimse olmadığından bir çocuğu askere erzak götürüyor gibi göstermek için dağa gönderirler. Dönüş yolunda Yunan askerlerine bile bile yakalanan çocuğa köyünde kaç asker olduğu sorulduğunda, çocuk soğukkanlılıkla köyümüzü koruyan yüzlerce askerimiz var der. Bunun üzerine Yunanlar köye zarar vermeden giderler. Anlatılan bu hikaye doğru mudur bilinmez ama o dönemi az zararla atlatan köylerden biridir Cumalıkızık.

Otantik görünümlü bu yerleşim alanıyla ilgili koruma çalışmaları ise 1980’lere dayanır. Anıtlar Yüksek Kurulu karar alarak Cumalıkızık tarihi koruma altına alınır. Bundan sonra köye izinsiz çivi bile çakmak yasak hale gelmiştir. 1981 yılında ise Kentsel ve Doğal Sit Alanı olarak ilan edilir. 2000 yılında UNESCO aracılığıyla Dünya Mirası Geçici Listesi ile korunan bölge 2014 yılında Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Şimdi de Cumalıkız nerede?, Cumalıkızık’a nasıl gidilir? birlikte bakalım.

Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir?

Cumalıkızık’a özel araçla Bursa ile Cumalıkızık arası 12 km’dir. Şehrin doğusuna doğru yola koyulmanızın ardından 20 dakika sonra köyde olacaksınız. İstanbuldan gelecek olanlar için toplamda 168 km’lik bir yol haritası çizmeniz gerekir. Bu da yaklaşık olarak 2 saat 20 dakika gibi bir süreyi kapsar.

İstanbul’dan ziyarete gelecek olanlar İDO ya da BUDO’yu kullanarak da daha kısa bir yolculukla Cumalıkızık’a ulaşabilirler. Mudanya iskelesinden 42 dakika, Gemlik iskelesinden 46 dakika ve Yalova iskelesinden 1 saat 12 dakikada köye ulaşılabilir.

Cumalıkızık’a Toplu taşıma araçlarıyla Bursa terminaline ulaştıktan sonra 38 numaralı belediye otobüslerini kullanarak Kent meydanına gelinmelidir. Buradan Cumalıkızık minibüslerini kullanarak yaklaşık 40 dakikada köye ulaşılır.

Cumalıkızık’ta Ne Yenir?

Cumalıkızık’ta ne yenir? sorusuna ilk yanıt serpme köy kahvaltısıdır. Özellikle Bursalıların hafta sonları kahvaltı yapmak için gittikleri köyde, köylüler kendi ürettikleri peynir, zeytin, reçel, domates, salatalık, tereyağı, kaymak, yumurta ve köy ekmeği gibi kahvaltılık ürünleriyle ziyaretçilerine tadı damaklarında kalacak bir kahvaltı hizmeti sunuyor. Kahvaltı yapmak için tercih ettiğiniz yerlerde köylü kızları köy kıyafetleriyle sunum yapıyor. Bunların yanı sıra kahvaltıda tercih edebileceğiniz gözlemeler de var. Cumalıkızık kahvaltı tercihiniz gözleme olduğunda kıymalı, peynirli, ıspanaklı patatesli gibi tüm çeşitlerini sizler için hazırlıyorlar. Cumalıkızık en iyi kahvaltı yerleri arasında Mavi Boncuk, Azime Ablanın Yeri, Narlı Bahçe, Saklı Konak, Sefa Osmanlı Kahvaltı Evi, Köylüm Gözleme Evi ve Mihriban Gözleme Evi bulunuyor. Cumalıkızık kahvaltı yapılacak yerler aynı zamanda akşam yemeği hizmeti de sunuyor.

Cumalıkızık’ta mantı, saç kavurma, adana kebap gibi çeşitleriyle akşam ya da öğlen yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlara sahip. Buraya geldiğinizde tarihi köy dokusunu gittiğiniz her mekanda görmeniz mümkün oluyor. Kınalı Kar Konak, Haci Arif’in Osmanlı Sofrası tercih edebileceğiniz mekanlardandır. Cumalıkız kahvaltı fiyatları ise tükettiğiniz doğal besinler göze alındığında oldukça uygun fiyatlarda. İki kişilik bir kahvaltı istediğinizde 50 TL gibi bir ücret ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

Kahvaltınızı yaptınız ve köyde gezintiye çıktığınızda karşınıza çok sayıda seyyar satış yapan köylülere rastlarsınız. Buradan reçel, sezonuna göre meyve ve sebze, köy domatesi, peyniri, sütü, turşu, tarhana, salça, erişte gibi çeşitli ürünlerden de satın alabilirsiniz. Tamamı organik besinlerden oluşan sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltının ardından köyde gezintiden de büyük zevk alacağınız bir yerdir Cumalıkızık.

Cumalıkız’da Gezilecek Yerler

Cumalıkızık tarihsel süreçten sonra korunarak günümüze kadar gelen bir köy. Burada gezip görebileceğiniz çok sayıda tarihi evler ve sokaklar var. Burada yaklaşık 270 adet ev bulunuyor. Yarısından fazlasında ise yaşamını sürdüren insanlar var. Evler tahta, moloz taş, kerpiç,ve ağaçtan yapılmış. Her biri sarı, mor, mavi, kırmızı gibi çeşitli renklere boyanmış. Sokaklar oldukça renkli bir görünüme sahip. Koruma altındaki köyde betonarme ev bulmak oldukça zor. Mevcut evler tarihsel yapısına göre restore edilmiş. Evler iç avlusu olan, cumbalı denilecek türden. Kahvaltı ve yemeklerinizi bu evlerin avlularında yiyorsunuz. Sokaklara baktığınızdaysa kaldırımı olmayan, taş döşemeli ve darlar. Şehir planlamasına girmeyen ve koruma altında olan sokaklar, evler Osmanlının tarih, mimarlık ve sanat anlayışını ortaya koyar cinsten.

Cumalıkızk’ta Küpeli Ev olarak bilinen bu ev 350 yaşındadır. Adını evin çeşitli bölgelerinde bulunan küpe çiçeğinden almıştır. Küpeli ev bir tür müze özelliği taşıyor. Küpeli eve giriş ücreti olarak 2,50 TL ödenirken içeriğinde Bursa’nın eski tarihsel eşyaları sergileniyor. Ayrıca bu ev UNESCO Derneği Proje Uygulama Evi olduğundan sürekli denetime tabii tutularak bozulması engelleniyor. Evin içerisinde başka şehirlerden eski olmasına rağmen herhangi bir ürün sergilenmiyor. Yalnızca Bursa’nın üretimi olan ve tarihi özelliği bulunan eşyalar bulunuyor.

Cumalıkızık cami ve hamamları da tarihsel özelliklerini taşıyor. Cumalıkızık Camii köy meydanında bulunan 300 yıllık bir camii olduğu düşünülen bir mimarlık eseri. Kitabesi olmadığı için kesin olarak inşa edildiği tarih ya da yaptıranın kim olduğu bilinmiyor. Camii ahşap dikler, revak ve başlığa sahip. Tüm bu tasarımlar Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor. İçerisinde Zekiye Hatun Çeşmesi bulunan Cumalıkız Camisinin kubbesi de yok. Cumalıkızık Hamamı’nın da ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bir mimarlık eseridir. Moloz taşlarla örülen hamam 1983 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılmıştır. Hamamı gezdiğinizde su deposunun, tıraşlık bölümlerinin sizi Osmanlıya götürdüğüne şahit olacaksınız. Tabii bu hamamın bazı bölümleri sonradan eklenilmiş.

Cumalıkız Etnografya Müzesi’nde mahallenin geçmişini yansıtan eşyalar sergileniyor. Osmanlı Dönemi’nden kalan savunma, aydınlatma, taşıma, gibi değerli parçalar da bulunuyor. Ayrıca mutfak, ısıtma ve tarım aletleri de sergileniyor. Cumalıkızık köyünün geçmişine ışık tutan bu müze kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

Cin Aralığı olarak adlandırılan dar geçit tarihsel süreçte bir olaya istinaden adını almıştır. Aslında çıkmaz bir sokağın sonunda yaklaşık 3 karış genişliğinde olan geçide işgalciler askerleri kovalar ve onlar da bu çıkmaz sokağa girerler. Bir anda gözden kaybolmaları cinlerin kaçırdığına dair bir söyleme neden olur ve isminin de Cin Aralığı olarak kalmasına neden olur.

Cumalıkızık Kınalı Kar isimli dizinin çekildiği yerdir. Bulanlar Konağı, Kınalı Kar Köy Evi gibi yerler dizide kullanılan konaklardandır. Bu konaklarda kahvaltı yapabilir, akşam yemeği yiyebilir hatta konaklayabilirsiniz. Cumalıkız köyü özellikle Kınalı Kar dizisiyle merakları uyandıran bir yer olmaya başlamış ve daha sonrasında pek çok kişinin ziyaret ettiği yerlerden biri haline gelmiştir.

Bunların yanı sıra köy meydanında iki adet tarihi çınar ağacı bulunmaktadır. Bu çınar ağaçlarının gövdeleri 4-6 metre genişliğindedir. Cumalıkız çınar ağaçlarını buraya geldiğinizde görmeyi ihmal etmeyin.

Cumalıkızık’ta Konaklama

Ahşap, taş ve kerpiçten yapılmış bu evleri gezip gördükten sonra Cumalıkız’ta konaklamayı tercih ettiğinizde misafirler için hazırlanan konakları tercih edebilirsiniz.  Demir tokmaklı ahşap kapılı evler kocaman avlularıyla konaklamak isteyenlerin hizmetine açılmış. Cumalıkız konaklama için dizinin çekildiği konaklar pansiyona çevrilmiş. Burada konaklayabileceğiniz konaklara Bulanlar Konak Pansiyon, Mavi Boncuk Konuk Evi, Gülizar Konuk Evi, Abbasi Ala Butik Pansiyon sayılabilir. Buraların işletmeciliğini yapan köylüler oldukça cana yakın insanlardır. Konaklama yaptığınız bu yerlerde yeme-içme hizmetleri de verilmektedir. Cumalıkız Konaklama ücreti kişi başı 100-150 TL arasında değişmektedir.

Cumalıkızık sokaklarında taze ve el yapımı ürünler satılmaktadır. Köyün tamamını gezmek ve kahvaltı yapmak için 2-3 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca köye özel kıyafetler ve çeşitli hediyelik eşyalar da sokaklarda çoğunlukla köy kadınlarının başında durduğu tezgahlarda satılmaktadır. Ayrıca araçlarınızı park edebileceğiniz büyüklü küçüklü otoparklar da bulunuyor. Ara sokaklarda bulunan bazı otoparklardan ücret alınmazken, köy meydanındaki büyük Cumalıkızık otopark ücreti 5 TL’dir.

Cumalıkızık Fotoğrafları

Aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz :

Cumalıkızık-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yeme-İçme-Konaklama - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kızılcahamam Kaplıcaları Nerede, Tanıtımı ve Termal Suların Faydaları Ankaradan Abant Gölüne Nasıl Gidilir? Uzungöl Bungalov Belgrad Ormanı Giriş Ücretleri Rüstempaşa Camii- Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yol Tarifi Muğla da gezilecek en güzel yerler

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  instagram türk takipçi satın al projeksiyon perdesi Olympos Divasa Hotel ankara temizlik