dara antik kenti

Dara Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bu yazıda gezi severleri Türkiye’de bulunan nadide şehirlerden biri olan Mardin‘e götürerek gezilebilecek eşsiz mekanlar arasında yer alan Dara Antik Kenti ile tanıştıracağız. Kültür turizmi açısından oldukça zengin bir bölge olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bu mekanlardan bir tanesi de Mardin il merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan Dara Mezopotamya Harabeleri yani diğer adıyla Dara Antik Kenti ‘dir.

Efes Antik Kentine benzerliği sebebiyle Güneydoğu’nun Efesi olarak bilinen Dara Antik Kenti, zamanında Romalılar tarafından imparatorluğun sınırlarının güvenliğinin sağlanması amacıyla oluşturulmuş bir şehirdir. Mardin’in Oğuz köyünde yer alan bu antik kent; kilise, saray, çarşı, zindan, tophane, agora, köprüler, silolar ve su bendi kalıntıları gibi pek çok yapıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu antik kent içerisinde henüz gün yüzüne çıkarılmış daha bir çok tarihi yapı bulunuyor.

Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara Antik Kenti, İmparator Anastasius tarafından 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak amacıyla kurulmuş askeri bir garnizon kentidir. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kenti ’nin etrafı 4 kilometrelik surlarla örülmüştür. Dara antik kentinin etrafını çevreleyen surların yapımında yakın çevresindeki taş ocaklarından çıkarılan taş blokları kullanılmıştır. Kentin kuzeyinde 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne ise alana hakim bir iç kale kurulmuştur. Ayrıca köyün etrafında tarihi Geç Roma Dönemi’ne kadar uzanan mağara evleri bulunmaktadır.

Dara Antik Kenti devasa bir mezarlığa da ev sahipliği yapıyor. Burada yaşayaşan toplulukların öldükten sonra yeniden dirilmeye olan inançları nedeniyle savaşta ölen 3000 askerin bedeni, mağaralara oyulan antik mezarlara defnedilmiş vaziyette bulunmaktadır. Dara Antik Kenti aslında anlatmakla bitmeyecek güzel bir atmosfere sahip ve bunu ancak bu antik kenti gezerek anlayabileceğinizi ve gidip gezdiğinizde ise bu kentin abartılmadığını göreceğinizi düşünüyorum.

Mardin’de Gezilecek Yerler Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayıp İlgili Yazıyı Okuyunuz.

Dara Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Dara Antik Kentini gezmek için girişte herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ziyaret saatleri olarak ise 09.30 ile 18.30 aralığı belirlenmiş durumdadır.

Dara Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Mardin’e yaklaşık 30 km uzaklıkta tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş olan Dara Antik Kenti’nin açık adresi Mardin Nusaybin Karayolu üzeri, 47100 Oğuzlar Köyü ‘dür. Mardin il merkezinden özel aracınız ile yaklaşık 25 dakikaya buraya ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezinden kalkan otobüsler vasıtasıyla da buraya gelebiliyorsunuz. Ayrıca ister bir rehberle isterseniz de yerel halktan çocukların gönüllü rehberliğiyle bu güzel yeri keşfetme imkanınız bulunmaktadır.

Dara Antik Kenti ‘nin Harita Üzerindeki Konumu

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir