Datça Aktur Kamping Nerede? Nasıl Gidilir? Aktur Kamp Olanakları ve Kamp Ücretleri

datça aktur kamping

Aktur Çadır ve Karavan Kampı:

Kaş, Adrasan, Demre, Fethiye, Yedi Göller gibi yerlerde kamp yaptım. Herkes tarafından kabul edilen bir gerçek vardır ki; Aktur Kamping Türkiye’deki kamp alanları arasında açık ara 1 numaradır. Avrupa’daki kamp alanlarına en yakın kamp alanı olduğu birçok kişi tarafından söylenir. İnsanlar 20-30 sene boyunca burada kamp yaptıkları için çocukları burada tanışıp evlenen aileler var. Burada tanışıp samimi olup İstanbul’da görüşen gruplar var. Yıllarca sadece buraya gelen başka hiç bir kamp yerini bilmeyen kampçılar var. Burası Aktur, gerçekten Türkiye’de benzeri yok. .

Aktur Kamping Nerede?

Datça’ya 30 km, Marmaris’e 40 km, Muğlaya 95 km mesafededir. Bence en büyük avantajı Marmaris’e yakın olmasıdır.

Aktur Kamping’de Olup da Diğer Kamplarda Olmayan Özellikler Nelerdir?

Aktur A.Ş.(Anonim Şirketi) 2.500 üyeden oluşan bir şirket. 3 tatil beldesinde yazlıkları var. Datça Aktur 1970’li yıllarda yapılan yaklaşık 1800 yazlıktan oluşuyor. Çadır kamp alanı işte bu yazlıkların aidatını düşürmek amacı ile kurulmuş. Yazlıklarının kenarında olan ormanlık araziyi Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiralamışlar ve elektrik, su, kanalizasyon bağlantılarını yaparak hizmete açmışlar.Yani en temel özelliği iyi yönetilen bir A.Ş. olması ve ihtiyaç duyulan alt yapıyı yapmak için işin başında kaynak ayırabilmesi. Oysa diğer kamp alanları genelde aile işletmesidir. Aile işletmelerinde bolca iyi niyet ve samimiyet bulursunuz ama imkan bulamazsınız.

Kamp alanı içerisinde çadır ve karavan parselleri ayrı ayrı belirtilmiş. Her parselde kendine ait elektrik prizi ve çeşme var. Pişirme ünitelerinde yemeğinizi pişirebilirsiniz (Çok kullanıldığı akşam saatlerinde ateş biraz kısık oluyor). Tuvalet ve banyo gün içinde sürekli temizleniyor. Sadece buraya bakan görevlileri var. Genel olarak kamplarda en büyük problem tuvaletlerin temizliğidir. Bir orman kampında kamp sahibine her şey güzel, tuvaletler kirli demiştim. Tuvaletler için bir görevliyi sürekli tuvaletin başına koymam lazım o da imkansız demişti. İşte Aktur Kamping o imkansızı yapıyor.

Aktur Kamping Olanakları:

Kampçılar için değil zaten Aktur Yazlıkları için kurulmuş imkanlar var. Kampçılar da bu imkanlardan faydalanıyor. Kamp Alanı çıkışına 30 metre mesafede Migros Jet var. Toplam 2 adet Migros Jet var. En yakın A101 Karaincir’de. Biz buzdolabını A101’den doldurduk, Migros’dan takviye yaptık. Migros’ta simit ve haşhaşlı poğaça süper. Çalışanlar ilgili.

Aktur içerisinde Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri köy pazarı kuruluyor. Kamp alanına biraz ters. Saat 10’da gittiğinizde bazı şeyleri bitmiş bulabilirsiniz. Direkt Ayşe Teyzem köyde üretiyor ve buraya getiriyor. Domates, salatalık, kahvaltılık biber, kavun, kayısı vb. çok iyi lezzette, şehirde bulmanız imkansız gibi. Ayrıca çok farklı ev yapımı reçeller, değişik peynirler vb. var. Kamp Alanına yaklaşık 1km mesafede. Sahilin eşsiz manzarasından yürüyerek gidiyorsunuz. Pazarda en iyi ürünü sahil tarafından girdiğinizde(Sağınızda börekçi ve peynirci oluyor) sol taraftaki uzun stand satıyor, biraz kalabalık satış yaparlar, ürünleri 1 tık lezzetlidir. Çadır alanına gelip günlük balık satanlar da var.

Eczane, kuaför, restoran, kafeterya vb. herşey yürüme mesafesinde. Hatta Aktur’un kendine ait ambulans, itfaiye, çöp arabası vb var. Yani kampçılar Aktur yazlıkları için kurulmuş bir sistemden faydalanıyor. Yoksa çadır ve karavan kampı için kimse böyle olanaklar sunamaz. Aktur Kamping’in farkı bu işte..

Aktur Kamping’de Yüzme:

2 koy var, burada yüzebilirsiniz. Kamp alanını karşınıza aldığınızda sağ taraftaki koy biraz daha rüzgarsız ama dışarıdan gelen günübirlikçilerin geldiği nispeten kalabalık bir yer. Soldaki koyun ise denizi biraz daha yosunlu, günübirlikçiler gelmediği için daha sakin bir koy. Her 2 yer için de bir şemsiye edinmenizi öneririm. Özellikle sabah 7-9 gibi sol taraftaki Mavi Bayraklı koy mükemmel olur. Çocuklar her 2 koyda da Ağustos olmasına rağmen biraz üşüdüler.Bence sol taraftaki koy daha güzel.

Datça’dan yem aldık, 2 koy da balık tutmaya çalıştık ama tutamadık. Bu konuda çok becerikli olmadığımızı da belirtmem lazım.

Aktur Kamping Fiyatları:

Buzdolabı, çamaşır yıkama dahil güncel fiyatlar şu şekildedir;

aktur kamping ücretler

ELEKTRİK 1 KW: 1,60 TL
BUZDOLABI GÜNLÜK: 15,00 TL
ÇAMAŞIR YIKAMA (TEK YIKAMA): 15,00 TL
TENİS KORTU(SAATİ): 40,00 TL
KARAVAN ÇEKME ÜCRETİ: 60,00 TL
KARAVAN KIŞLAMA: 65,00 TL
RÖMORK KIŞLAMA: 30,00 TL

Bölgeyi Gezme:

Biz Marmaris, İçmeler, Datça, Eski Datça, Palamutbükü, Akyaka, Sedir Adası’na gittik. Datça’da fiyatlar uygun, özellikle akşam gidilmeli. Bir termos çaya 40TL verdik. Balık, alkol düşünenler için içkini yanında getir uygulaması var. İçki senden, balık, mezeleri 65TL’ye veren sahile sıfır restoranlar var. Burada tekne turları yemek dahil kişi başı 80TL. 1 yaşındaki çocuğa bile 80TL istiyorlar. Bence koylar açısından Akyaka’dan tekne turuna çıkmak daha mantıklı. Eski Datça’da 1 limonata 18TL olmuş. Can Yücel’in evi var. Ziyarete kapalı, evinin kapısının fotoğrafını çekebilirsiniz Palamutbükü’nde şemsiye, şezlong kiralanacak yer yok. Bir restoran var 15TL’ye kiralayabiliyorsunuz ama bisküvi dahi yedirmem diyor. Biz bayağı yüklü gittiğimiz için ve kalabalık olduğumuz için bize uymadı. Palamutbükü’nde araba plaj kumuna saplanabiliyor, arabayı kum zemine yaklaştırmamak iyi olur. Akyaka ise müthiş bir yer. Oraya en az yarım gün ayırmalısınız. Plajı çok kalabalık. Ama Azmak nehri boyunca tekne gezintisine katıldık, aile başı 50TL verdik. Azmak Nehri boyunca kafeteryalar uygun fiyatlı. İçmekle bitmeyen 7-8 kişilik demlik çay 30TL, balık ekmek 15TL. Sedir Adası, Kleopatra Plajı zaten olağanüstü bir yer. Yani Datça gezilmesi gereken yerler açısından Akyaka yanında hikaye kalıyor. Sedir Adası’na tekne ile gidiş ücreti 2019 için kişi başı 30TL, çocuklar için toplu pazarlık etmeniz faydalı oluyor. Sedir Adası, Kleopatra Plajı’na 2019 giriş kişi başı 30 TL, ancak Müze Kart sahibi iseniz giriş ücretsiz. Kleopatra plajında ise şezlonglar ücretsiz. Kültür Bakanlığı işletiyor ve mükemmel işletiyor. Kumu eski dönemlerde Mısır’dan gelmiş küçük ama olağanüstü güzellikte bir plaj. Mutlak görülmeli bence..

Kamp Alanı Resimleri

Kendi çektiğim resimlerden oluşan bu galeri kamp alanı hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Aktur Kamping’de Rezervasyon İşlemi:

2019’da rezervasyon sistemine geçtiler. Şubatta rezervasyon açıldı, martta Eylül’e kadar kamp alanını doldurdular.Gitmeyi düşünüyorsanız bence Ocak’ta arayın.
Aktur Kamping her kampçının kalması gereken bir yer.

Datça Aktur Kamping Nasıl Gidilir?

Aktur kampinge gelmek için İstanbul ve Ankara’dan direk uçuşlarla Datça’ya 160 km uzaklıkta bulunan Dalaman havalimanına ulaşabilirsiniz.  Havalimanından Marmaris’e kadar servis ile ulaşım sağladıktan sonra buradan da saat başı kalkan minibüsler aracılığıyla Datça Aktur Kamp alanına gelmeniz mümkün.

Bodrum havalimanından gelecekler ise feribot servisi ile Datça’ya 1,5 saat içinde gelme imkanına sahiptir.

Datça ile Aktur Kamping Tesisleri arasındaki mesafe 30 km olup yaklaşık olarak 15-20 dakikalık bir yolculuk gerekiyor. Ayrıca, Aktur Kamping ile Marmaris arası da 35 km olup yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bunun dışında Rodos ve Sömbeki adalarından kalkan feribot ve deniz otobüsleri ile Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Datça Aktur Kamping Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*