Dilek Milli Parkı- Nasıl Gidilir?-Dilek Yarım Adası- Giriş Ücreti-Konaklama

Aydın il sınırları içerisinde bulunan bir doğa harikası olan milli park dünyada eşi benzeri olmayan güzelliklere sahip yarım ada olarak doğa sever turistleri ağırlamaktadır. Ada dağın deniz ile bitiştiği yerde yaklaşık olarak 20 km kadar uzunluğu ve 6 km kadar da genişliği vardır. Doğa sporları ile uğraşan ve kapçıların uğrak yerlerinden birisi olan milli park gelen insanları denizin huzuru doğanın sakinliği içerisinde adeta büyülemektedir. Aydında mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisi olan milli parkı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum. Milli park toplamda 67.675 hektarlık alana sahiptir. Toplam alan içerisinde 11.000 hektara yakın bir alanı 1966 yılında milli park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Geriye kalan kısım ise 1994 yılında Büyük Menderes Deltası olarak koruma altına alınmış ve milli park olarak ilan edilmiştir. Milli park Yunanistan adalarından olan Sisam Adası’nın tam olarak karşısında yer almaktadır. Tarih öncesi şehirlerin önemli kalıntı eserlerinin de bulunduğu milli park sadece doğa güzellikleri ile değil tarihi dokuları ile de insanları oraya çekmektedir. Park içerisinde 800 den fazla farklı bitki çeşitleri vardır. Dünyada bulunmayan bitki türleri burada bulunmaktadır. Öyle ki 6 türde bitki dünyada sadece burada var ve 18 tür bitkide Türkiye de sadece milli parkta var. Milli park içerisinde bulunan bazı önemli bitki türleri şöyledir: Karaağaç, Karaçam, Kara Selvi, Erguvan, Defne,Sandal Ağacı, Zeytin, Yasemin, Meşe türleri, Akçaağaç, Ihlamur, Çınar, Zakkum, Kokarçalı, Hanımeli, Kavak, İncir, Ahlat, Böğürtlen, Alıç, Menengiç,  Keçiboynuzu, Katırtırnağı, Dişbudak, Sumak, Funda  gibi oldukça çeşitli ve önemli bitki türleri burada bulunmaktadır. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere ulaşım ve konaklama gibi önemli bilgilerden bahsedeyim.

Dilek Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Dünyanın en güzel doğa alanlarından birisi olan dilek milli parkına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım:  Aydın il merkezine geldikten sonra Kuşadası ve Söke ilçelerine giden herhangi bir dolmuşa bininiz. İlçelerin birine ulaştıktan sonra Davutlar ve Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım: Özel aracı ile gidecek olanların ilk olarak Kuşadası yada Söke ilçesine doğru yola çıktıktan sonra ilçeyi geçerek Davutlar ve Güzelçamlı beldeleri üzerinden milli parka gidebilirler.Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum Google Maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Konaklama ve Yeme İçme, Giriş Ücreti

Milli park içerisinde konaklama imkanı yoktur sadece yetkili mercilerden izin alarak kamp kurabilirsiniz. Bunun yanında civar ilçelerde bulunan lüks otellerin yanı sıra motel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Konaklama ücretleri 80 TL ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yeme içme olarak ağırlıkla ege yemeklerini bulabilirsiniz. Restoran sayısı oldukça fazladır. Hatta milli park içerisinde balık satın alıp tüketebilirsiniz. Milli park giriş ücretleri : kişiler 3 TL, motosiklet 7 TL, otomobil 12 TL, minibüs 45 TL, midibüs 60 TL, otobüsler ise  120 TL. Evet arkadaşlar sizlere milli park ile ilgili anlatacaklarım bu kadar idi Aydın ilinde daha fazla gezilip görülecek yerler hakkında detaylı bilgi için bizi takip ediniz. Aşağıda milli park ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Dilek Milli Parkı Resimleri

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*