Dolmabahçe Sarayı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

dolmabahce-sarayi-giris-ucreti

Dolma bahçe sarayının geçmişten günümüze hakkındaki detaylı bilgileri ve günümüze kadar ulaşan aşamalarını görseller halinde incelemek için makalemizi ziyaret ediniz. İstanbul Beşiktaş da bulunan Dolmabahçe sarayı bizim milli saraylarımızdan en değerlilerin dendir. Boğaza karşı denize sıfır olan dolmabahçe sarayı iki yüz elli bin metre karelik bir alana sahiptir. Dolmabahçe artık dünyaca ünlü bir Türk yapıtı olmakla birlikte saray niteliğinde dünya literatürüne girmiş ve bahsi geçen tarihi binalardan olmayı başarmıştır. Dolmabahçe’nin tarihine inecek olur isek dolmabahçenin şuan bulunduğu yer Osmanlı zamanında 16. yy lar da bir koy idi koy olarak kullanılan mekan daha sonraları denizcilik eğlenceleri ve müsabakalarından kullanılmıştır bir süre sonra koy olan bölge iyice aşınmış be bataklığa dönüşmüştür. Osmanlı mimarları padişahın bu bölgeyi sahili sevmesi üzerine koy olan alan doldurulmaya başlanmıştır alanın dolması yıllar almasına rağmen iyice çalışılmış ve düzlen dikten sonra padişah bahçesi haline getirilmiştir. Burada padişahlar doğa ile baş başa kalmak isterlermiş yani halk arasında ki tabir ile kafalarını dinlemeye gelirlermiş.

Dolmabahçe sarayının inşaatı başladığında o dönemlerde Türkiye Avrupai tarzda eserlerden etkilenmeye başlamış dır Dolmabahçe sarayı da bu eserlere örnek verilebilecek en iyisidir. Dolmabahçe sarayı En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve sadece Avrupa mimarisi değil Osmanlı eserleri ile karıştırılmış bir harika eser meydana getirilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra saray hiç önemini kaybetmemiş Atatürk sarayı kullanmaya başlamıştır Atatürk son nefesini de bu sarayda vermiştir Osmanlı ve cumhuriyetin yoğun olarak hissedildiği tek saraydır. Dolmabahçe sarayı bu günlerde milli saray olarak ziyaretlere açıktır ve yılda milyonlarca yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Dolmabahçe sarayı normal müze kuralları içerisinde ziyaretçilere açılmıştır. Evet arkadaşlar sizlere Dolmabahçe sarayını anlatmaya çalıştım umarım biraz olsun saraya gitmeden yardımcı olabilmişizdir. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Dolmabahçe Sarayına Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en güzel saraylarından birisi olan Dolmabahçe sarayına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: 

Metro ile Dolmabahçe Sarayı’na ulaşım:  Saraya gitmek için metroyu tercih edecekler var ise  Taksim-Hacıosman Metro hattı ile Taksim’e kadar gelip, buradan füniküler ile Kabataş’a kadar kolayca ulaşabilirler.

Metrobüsle  ile Dolmabahçe Sarayı’na ulaşım: Metrobüse bindikten sonra  Zincirlikuyu Durağı’ndan  inerek buradan Taksim yönüne giden otobüslere binerek kolayca ulaşım sağlayabilirisiniz.

Otobüsle Dolmabahçe Sarayı’na ulaşım: Otobüs ile gelmek isteyenler olursa Kabataş ya da Beşiktaş’a gelen herhangi bir otobüsü binerek ulaşmaları mümkündür.

Dolmabahçe Sarayı’na Anadolu Yakası’ndan gelmek isteyenlerin ilk olarak Üsküdar’dan kalkan deniz motorları ile Kabataş’a gelmeleri gerekiyor daha sonra  5 dakikalık bir yürüyüş ile  ardından Dolmabahçe Sarayı’na kolayca  ulaşabilirler. Aynı şekilde Kadıköy ya da Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a gelerek de kısa bir yürüyüş ile Saraya ulaşabilirler.

Özel araç ile Dolmabahçe Sarayı’na ulaşım şekilleri:   Beşiktaş tabelalarını takip ederek Saraya kolayca ulaşabilirsiniz. Beşiktaş,Taksim,Eminönü yönünden saraya ulaşmak oldukça kolaydır bunlara ek olarak aşağıda eklediğim harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Dolmabahçe Sarayı giriş ücretleri güncel haliyle şu şekildedir: Selamlık Tam 30 TL, Selamlık İndirimli  15 TL, Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam 20 TL, Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi İndirimli 10 TL, Selamlık – Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam 40 TL, Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi İndirimli 20 TL, Saray Koleksiyonları Müzesi Tam 5 TL, Saray Koleksiyonları Müzesi İndirimli 2,5 TL

 Öğrenci Giriş Ücreti 

Öğrenci gezi bileti 5 TL, Saray Koleksiyonları Müzesi 2 TL

Not:Engelliler ve refakatçileri için giriş ücretsizdir, ayrıca Müze Kart burada geçerlidir.

Ziyaret saatleri ise  Dolmabahçe Sarayı 09:00-16:00 saatleri arasındadır.

Not: Dolmabahçe Sarayı Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilere kapalıdır

Evet değerli İstanbul severler sizlere İstanbul’un en önemli simgelerinden olan Dolmabahçe sarayı hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda saray ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili bizi takip etmeye devam ediniz.

Dolmabahçe Sarayı Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*