Düden Şelalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücretleri-Ziyaret Saatleri

Düden Şelalesi Nerededir? Düden Şelalesi Özellikleri Nedir?

Antalya’ya 10 km mesafede olan Düden Şelalesi, yaklaşık olarak 40 metrelik falezlerden oluşur ve denize dökülür. Düden şelalesi yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Şelale girişinde develere binebilir, hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Doğayla baş başa kalacağınız muhteşem manzarasıyla Düden Şelalesi’nin etrafı çeşitli bitki örtüsüyle kaplıdır. Yemyeşil bir alanda akan şelale keyifli bir gezinti yapacağınız  yürüyüş alanlarına sahiptir. Ülkemizde var olması büyük önem taşıyan şelalede piknik yapabileceğiniz bir alanda mevcuttur. Ayrıca buraya kendi yiyeceklerinizi de getirebilirsiniz. Dış dünyadan uzaklaşacağınız bir konumda olması nedeniyle hafta sonu ziyaretçi akınına uğrayan şelaleye hafta içi gelebilir, daha sessiz bir ortamda vaktinizi geçirebilirsiniz.

Düden Şelalesi Çevresinde Neler Yapılabilir?

Şelale Aşağı ve Yukarı Düden Şelalesi olarak iki kola ayrılır. Her iki kolu da Akdeniz’e dökülen şelalenin bir de Düdenbaşı Şelalesi olarak adlandırılan çağlayanı mevcuttur. Düdenbaşı çağlayanının arkasına doğru yürüyüşe çıktığınızda karşınıza muhteşem bir mağara çıkıyor. Burada piknik yapmak isteyen ziyaretçilerin Yukarı Düden Şelalesi’ni tercih etmesini öneriyorum. Çünkü burası Devlet Su İşleri tarafından düzenlemeye alındı ve şelaleyi görmeye gelenler için bir mesire alanı düzenlendi. Şimdi de Düden şelalesi nerede, Düden Şelalesi’ne nasıl gidilir? gibi çeşitli sorularınıza yanıtlar verelim.

Düden Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Bir doğal güzellik olan Düden şelalesi şehir merkezine 10 km, Varsak’tan ise 1 km mesafededir. Kefez mesire alanında bulunan Düden şelalesine özel araçla ulaşmak için Varsak Yolu kullanılmalıdır. Bu yolu takip ettiğinizde şelaleye ulaşabileceksiniz. Ulaşım yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

Düden şelalesine toplu taşıma araçlarıyla da gidebilirsiniz. Şehrin böylesine büyüleyici tabiat harikasına herkes gelebilsin diye ulaşım da oldukça kolaydır.

Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için merkezden bineceğiniz Varsak minibüslerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Antalya Belediye otobüsleri de Düden Şelalesine gelmektedir. Düden’e gelen Belediye otobüsleri VC30, CV17A, CV17, VL62, VC 30, VC69, VF 66’dır. Antalya merkezden şelaleye ulaşım yaklaşık 40 dakikanızı alacaktır. Düden şelalesi ulaşım ücretlerine bakacak olursak, otobüsler kişi başı 5 TL olurken, taksi kullanarak şelaleye gelmenin bedeli ise yaklaşık 35 TL’dir.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Antalya’ya gelenlerin kesinlikle görmesi gereken bir tabiat harikası olan Düden Şelalesi adeta cennetten bir tasvir görünümündedir. Düden şelalesi giriş ücreti ise yalnızca 3 TL’dir. Bu ücret sembolik olarak alındığı belirtilirken, böylesine cüzi bir giriş ücreti vererek doğanın size sunduğu güzelliklere tanıklık edebiliyorsunuz.

Ziyaretçilerin büyük bir keyifle gezdiği alanda yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bu yürüyüş yolunu takip ederek nehri baştan sona görme şansını yakalayabilirsiniz. Şelaleden dökülen suyun arka kısmına da geçmek mümkün oluyor. Bu Düden Şelalesi’ni diğerlerinden ayıran özelliktir. Çünkü başka şelalenin arkasında şelalenin akışını izlemek mümkün değildir. Ayrıca şelalenin arka kısmında çok geniş bir mağara bulunuyor. Yaklaşık 40 metre uzunluğundaki mağarada dilek kuyusu da vardır.

Böylesine büyüleyici bir görsel sunan Düden şelalesi yer altından Lara’ya ulaşmakta ve Akdeniz’e dökülüyor.

Antalya’nın diğer gezilmeye değer yerlerini incelemek isterseniz: Antalya’nın En Gözde Tatil Yerleri ve Tanıtımları adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri

Doğa harikası Düden şelalesi ziyaret saatleri mevsime göre değişkenlik gösteriyor. Yaz aylarında düden şelalesine gelecek olanlar için alan 09:00-19:30 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.  Kış aylarında ise 09:00’da açılan Düden Şelalesi kapanışı 1 saat öne alarak 18:00’a kadar ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Alanın şelale bölgesinde falezler bulunduğundan çocuklarıyla gelen ziyaretçiler dikkatli olmalı ve küçük çocukların yalnız başına şelaleyi dolaşmasına izin vermemeleri güvenlik bakımından önemlidir.

Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin de dikkatini çeken ve büyük bir ilgiyle ziyarete geldikleri Düden Şelalesi’nin suyu ilin en önemli plajlarından Lara Plajı’na dökülmektedir.  Alanda kafeler ve restoranlar da vardır. Dinlenmek istediğinizde kafelerde oturabilir, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca buradan bir anıyla ayrılmak istiyorsanız hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize hediyeler seçebilirsiniz. Alanda bir de Gençlik Parkı vardır.

Düden şelalesinin en önemli yanları günübirlik gelebileceğiniz bir yer olması ve yakınında plajlar bulundurmasıdır. Pikniğinizi yaptıktan sonra serinlemek için plajlara yönelebilirsiniz.

Düden Şelalesi Konaklama

Düden Şelalesi’ni gezdikten sonra en güzel plajlara sahip Antalya’da konaklamak ve tatilinize devam etmek istediğinizde çeşitli konaklama olanaklarından yararlanabiliyorsunuz. Düden şelalesi yakınında konaklamak istediğinizde otel fiyatları 100-350 TL arasında değişiyor. Antalya Merkez’de de konaklayabileceğiniz gibi Düden Şelalesine 4-4,4 km uzaklıkta çok sayıda otel ve pansiyon vardır. Bunlar arasında Suite Laguna Apart Hotel, Ring Otel, Özkaymak Falez Otel, Hotel Antroyal ziyaretçilerinden tam not almış konaklama seçeneklerinden bazılarıdır.

Düden Şelalesi Fotoğrafları

Aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz:

Düden Şelalesi ile İlgili Aşağıdaki Video’yu da İzleyebilirsiniz:

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Alanya’nın sıcağından kaçıp ferahlamak, serinlemek isteyenler için ideal bir yer olan Dim Çayı ve Dim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir