Ege’deki Mavi Bayrak’lı Plajlar Nerelerdir? Nasıl gidilir? Ücretleri Ne Kadardır?

Ülkemizdeki en önemli tatil merkezlerinin bulunduğu Ege kıyılarında, Mavi Bayrak’lı plaj sayısı oldukça fazladır. Bilindiği gibi Mavi Bayrak, bir plajın temizliği, güvenliği ve bunlar gibi 33 farklı kriterin sağlanmasıyla verilen bir semboldür. Dünya üzerindeki 49 ülkenin kullandığı uygulamada ülkemiz 459 bayrakla üçüncü sırada yer almaktadır. Bu bayrakların yaklaşık 210 tanesi Ege kıyılarında yer alır.

Ege kıyılarında Mavi Bayrak’lı plajlara sahip olan iller ve bu illerdeki plaj sayısı şu şekildedir:

 • Çanakkale: 10
 • Balıkesir: 19
 • İzmir: 52
 • Aydın: 30
 • Muğla: 100

Bu plajların belirlenmesi için yukarıda bahsedilen kriterler periyodik olarak kontrol edilmekte ve bunlardan zorunlu olanlar sağlandıktan sonra bayrak sembolleri verilmektedir. Ayrıca bu işlem her yıl yapılmakta ve daha sonraki dönemlerde yeterince özen göstermeyenlerin bayrakları ellerinden alınmaktadır. Böylesine zor bir sembolü, Ege kıyısındaki 200’den fazla plajın alması ülkemiz adına önemli bir gurur kaynağıdır.

Ege kıyılarındaki plajların bu kadar kaliteli olması, buralara çok sayıda otelin yapılmasına neden olmuştur. Bu otellerden bazıları direkt plajın önünde yer alır ve plajlarla oteller ilgilenir. Bu durumun olumlu ve olumsuz yanları vardır. Olumlu tarafı plajların temizliği ve güvenliği sürekli olarak sağlanması iken olumsuz yanı ise plajların çoğunlukla otel müşterileri tarafından kullanılmasıdır.

Ege’deki Mavi Bayraklı Plajların Özellikleri

Ege kıyılarında 200’den fazla Mavi Bayrak’lı plaj vardır ve bunların özellikleri ciddi anlamda değişkenlik gösterir. İl bazında plajlar hakkında bilgi verilmesi çok daha isabetli olacaktır.

Çanakkale’de bulunan plajların önemli bir kısmı, oteller tarafından kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise söz konusu plajların şehir merkezine olan uzaklığıdır. Plajlardan bazılarının kent merkezine uzaklığı 90 km’yi bulabilmektedir. Buradaki deniz suyunun temiz olmasının nedenlerinden bir tanesi de bu durumdur. Şehirlerin atıklarının gelmemesi ve sanayi tesislerinden uzak olunması bayrak sembolü almayı kolaylaştıran etkenlerdendir. Çanakkale’de bulunan plajların ortalama uzunluğu 50 metre civarıyken genişlik ise 25 metredir. Plajların bir kısmı için toplu taşıma seçeneği vardır.

Balıkesir’de bulunan plajların bir kısmı Marmara kıyısında iken önemli bir bölümü Ege kıyısında yer alır. Çanakkale’de olduğu gibi buradaki plajların bir kısmı otellerin kullanımındadır. Fakat halkın kullandığı plajlar da vardır. Şehir merkezlerine yakın konumda bulunan plajları halk rahat bir şekilde kullanırken uzak noktalar için aynı durum söz konusu değildir. Plajların uzunlukları farklılık göstermekte ve bazıları 50 metre civarındayken bazıları 400 metreden fazla olabiliyor. Kentte yer alan plajlardan bazıları 1990’lı yılların ortalarından itibaren kesintisiz Mavi Bayrak almayı başarmış durumdadır.

Ege’nin incisi olarak kabul edilen İzmir’deki Mavi Bayrak’lı plajların çok büyük bir kısmı otellerin kullanımdadır. Bunun nedeni şehrin dağınık yapısı ve bazı noktaların merkeze olan uzaklığıdır. Özellikle tatil bölgelerine yakın olan plajların neredeyse tamamı bu şekildedir. Yerleşim merkezlerinde bulunan plajları, çevre sakinleri yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Plaj sayısının fazla olmasından dolayı uzunluk ve genişlik ciddi farklılıklar göstermektedir. Bunun haricinde bazı plajlar çok uzun zamandır bu sembole sahip iken bazıları daha yeni bu sembolü almayı başarmıştır. Ayrıca 2018 yılında bu sembolü daha önce kazanmış olmasına karşın kaybeden plajlar vardır.

Ege kıyılarında yer alan bir diğer tatil noktası Aydın’dır ve buradaki plajların tamamı Kuşadası ve Didim sınırları içerisinde bulunur. Halkın kullanabileceği noktadaki plajlar sınırlı sayıdadır. Bunun nedeni ise çevresel etkenler ve gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı yaşanan kirlenme olarak gösterilebilir. Hafiften şehir dışında olan noktalardaki plajların ise neredeyse tamamı Mavi Bayrak almış durumdadır. Fakat son dönemde bayrak kaybeden plaj sayısı 4’e yükselmiştir.

Ege ve Akdeniz’in birleşim noktasında yer alan Muğla’da tam 100 tane Mavi Bayrak’lı plaj vardır. Bunlardan:

 • 69 tanesi Bodrum’da,
 • 9 tanesi Datça’da,
 • 9 tanesi Fethiye’de,
 • 20 tanesi Marmaris’te,
 • 3 tanesi Milas’ta,
 • 5 tanesi Ortaca’da,
 • 1 tanesi Ula’da bulunur.

2018 yılında hiçbir plaj Mavi Bayrak’ını kaybetmemiştir. Bu Muğla için önemli bir başarıdır ve bu sembole verilen önemi göstermektedir.

Ege’deki Mavi Bayraklı Plajlara Nasıl Gidilir?

Bu plajlara gitmek için öncelikle kent merkezlerine daha sonra ise bulundukları ilçelerin merkezlerine gidilmesi gerekir. Bu noktadan sonra ise varsa toplu taşıma kullanılarak ya da taksi ve özel araç gibi seçeneklerle plajlara gitmek mümkündür.

Ege’deki Mavi Bayraklı Plajların Ücretleri Ne Kadar?

Mavi Bayrak’lı plajlara giriş ücretsizdir.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*