elazığ saklıkapı kanyonu

Elazığ Saklıkapı Kanyonu Gezi Rehberi

Elazığ‘da gizli kalmış doğal bir cennet olan Saklıkapı Kanyonu‘nun keşfediliş hikayesi oldukça ilgi çekici. Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Akuşağı köyünde bir vatandaşın mantar ararken bu doğa harikasını görerek fotoğraflaması ve sosyal medyada paylaşmasıyla bu gizli cennet keşfedilmiş ve valilik tarafından Saklıkapı Kanyonu olarak isimlendirilmiştir.

2019 yılı itibariyle Elazığ valiliği tarafından yapılan çalışmalarla namının tüm Türkiye’ye yayılması amaçlanan Saklıkapı Kanyonu‘nun Elazığ bölgesinin önemli bir turizm bölgesi haline gelmesinde oldukça büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Yaklaşık 2,5 km uzunluğundaki Saklıkapı Kanyonu yer yer 200 metreye kadar çıkan yüksekliği ile kanyon içerisinde gezenleri kendisine hayran bırakıyor.

Elazığ’ın Baskil ilçesine yaklaşık 36 km uzaklıkta bulunan Saklıkapı Kanyonu içerisinde barındırdığı karstik oluşumları, flora ve faunasıyla doğa severleri cezbediyor.

Henüz yeni keşfedilmiş bir bölge olması sebebiyle pek fazla insan tarafından bilinmeyen Saklıkapı Kanyonu’nun önümüzdeki yıllarda Doğu Anadolu Bölgesinde en çok ziyaret edilen alanlardan biri olacağı aşikar.

İnanç turizmi, göl turizmi, kayak turizmi ve jeotermal turizm açısından oldukça zengin bir bölge olan Elazığ ilinin bu turizm çeşitliliğine Saklıkapı Kanyonu ve Karaleylek Kanyonu’nun da dahil olmasıyla birlikte Elazığ’ın her mevsim ziyaret edilecek bir yer olduğu belirtiliyor. Saklıkapı Kanyonu‘na yakın zamanda oluşturulacak tur paketleri ile tekne turları da düzenlenecek.

Elazığ Saklıkapı Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Akuşağı köyünde yer alan Saklıkapı Kanyonu Elazığ merkeze yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunurken, Baskil ilçe merkezine ise 36 km uzaklıkta bulunuyor.

Saklıkapı Kanyonuna kara yolu ile ulaşılabildiği gibi Karakaya Baraj Gölü üzerinden teknelerle de ulaşmak mümkün olacak.

Elazığ Baskil Saklıkapı Kanyonu Konumu

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir