Emirgan
Emirgan

Emirgan Korusu-Nerede-Nasıl Gidilir-Kahvaltı Fiyatları-Otopark Ücretleri

İstanbul’a nefes aldıran güzelliklerin en başında gelen Emirgan korusu hakkında sizlere bilgi vereceğim. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Emirgan korusu güzellikleri ile İstanbulluları büyülüyor. Özellikle hafta sonları insanların akınına uğrayan Emirgan korusu toplamda 42 hektar kadar alandan oluşmaktadır. Koru yamaçlar üzerine kurulu doğanın yapısını hissettiren özelliklere sahip, içinde ruhunuzun kaybolacağı eşsiz huzur ile birlikte bol miktarda oksijeni de sizlere sunmaktadır. Emirgan korusunun kuruluş amacı; 17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a hediye edilmek için kurulmuştur. Emirgan korusunun o zamanki ismi Emirgan değildi ilk olarak ismi Feridun bahçeleri olarak bilinmekteydi . Emirgan korusu zaman içerisinde el değiştirmiştir. Emirgan korusuna sahip olanların arasında Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından  hediye edilen Mısır Hıdivi İsmail Paşa da vardır. Bu dönemde Emirgan korusunun içerisine üç adet köşk inşa edilmiştir. Bu köşkler günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır köşklerin isimleri şu şekilde; Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılmaktadır. 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak hizmete açılmıştır. Son olarak 2006 yılından beri İstanbul da düzenlenen lale festivalleri burada düzenlenmektedir. Lafı çok fazla uzatmadan İstanbul’un gözdesi Emirgan korusuna ulaşım ve diğer önemli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Emirgan Korusu’nda Neler Yapılabilir?

Mekanın en dikkat çekici yeri ve en kalabalık yeri meydandır. Ortada yer alan göl ve içerisindeki ördekler güzel bir manzara sunuyor. Fakat oturmak için bankları kullanmanız biraz güç olabilir. Özellikle haftasonları yoğun bir talep olmaktadır. Göl ile birlikte bir diğer dikkat çeken ayrıntı şelalelerdir. Suyun dinlendirici sesi sizi alıp götürecektir. Çiçeklerle bözenmiş bu eşsiz manzara yerli ve yabancı turistlerce ilgi görmektedir. Emirgan Korusu’nda bulunan 5 farklı alan: Sarı Köşk, Meydan İstanbul, Beyaz Köşk, Büyük Havuz ve Gölet sizlere farklı atmosferler sunacak. Ağaçlara özenle yerleştirilmiş sanatsal motifler, resim çektirmeyi sevenlerin akınına uğruyor. Göl üzerindeki mini köprü, laleler ve birçok ayrıntı doğayı seven ziyaretçiler için son derece muazzam.

Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

İstanbul’un gözbebeği, doğa harikası olarak ta bilinen Emirgan korusuna en kolay ulaşım şekillerini sizler için aşağıda sıraladım.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri:  İstanbul’un hemen her yerinden Mecidiyeköy’e ulaşım metrobüs ile oldukça kolaydır. Buraya geldikten sonra 29Ş hat numaralı otobüsler direk olarak Emirgan korusuna kadar gelmektedir.Bunun yanında Mecidiyeköyden Levent’e gelen otobüsler ile Leventten EL2 hattına binerek de kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kabataş tarafından 25E, 40T ve 22RE hat numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Zincirlikuyu tarafından 40B numaralı otobüs ile Taksim tarafından ise 40, 40T ve 42T hat numaralı otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracı ile Emirgan korusuna gelmek isteyenlerin Beşiktaş Sarıyer sahil yolunu kullanarak, Sakıp sabancı müzesinin yanında olan Emirgan korusuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca yol üzerinde bulunan tabelaları takip edebilirsiniz. Bunun yanında aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatları- Otopark Ücretleri

Emirgan korusunda huzur dolu bir kahvaltı yapmak isterseniz Kahvaltı Fiyatları hafta içi 22,5 TL ve 25 TL. Hafta sonu açık büfe kahvaltı ise kişi başı 35 TL. Kahvaltı saatleri olarak da sabah saat 09:00 dan öğlen 14:00’a kadardır. En çok merak edilen hususlardan birisi olan da otopark ücretleridir Emirgan korususu otopark ücretleri; 0-2 saate kadar 10 TL,0-4 saat 20 TL,tüm gün 40 TL’dir.

Evet değerli İstanbul severler İstanbul da en güzel doğa güzelliklerinden olan Emirgan korusu hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Aşağıda Emirgan korusu ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Bunun yanında soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili bizi takip etmeye devam ediniz.

Emirgan Korusu Resimleri

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir