Erciyes Dağı ve Erciyes Kayak Merkezi – Gezi Rehberi

erciyes kayak merkezi

Kayseri’nin gözdesi olan Erciyes Dağı 3917 metre yüksekliğe sahip olup yılın her döneminde var olan bembeyaz kar örtüsü ile adeta duvağını takmış bir gelini andırıyor. Tüm yıl boyunca erimeyen kar örtüsüne sahip olmasından dolayı zamanında Hititler tarafından Beyaz Dağ anlamına gelen Kutsal Harhari Dağı denilen Erciyes Dağı sönmüş bir volkanik dağdır ve Kapadokya’nın oluşmasında etkin rol oynamıştır.

Erciyes Dağı sadece kış turizmi açısından değil sahip olduğu diğer imkanlarla da önemli bir turizm noktası konumundadır. Kayseri‘de mutlaka gidilmesi gereken bir yer olan Erciyes Dağı bulutların arasında yükselen zirvesiyle İç Anadolu bölgesinin en büyük dağı, Türkiye’nin ise 5. büyük dağıdır.

erciyes kayak merkezi teleferik

Kayseri Erciyes Dağında Yapılabilecek Aktiviteler

Özellikle kış sporlarının yoğun olarak yapıldığı bir alan olan Erciyes Dağı, kayak severlerin olduğu kadar zorlu dağ tırmanışı ve doğayla iç içe yürüyüş gerçekleştirmek isteyenlerin de sıkça tercih ettiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri ilinin güneyinde bulunan Erciyes Dağı erimeyen kaliteli kar örtüsüyle buranın muhteşem bir kayak merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Kayseri merkeze yaklaşık 30 km mesafede bulunan Erciyes dağı her türlü kayak, snowboard ve kayma tekniklerini uygulayabileceğiniz, profesyonel ve amatör sporcular için özel olarak oluşturulmuş ayrı kayak pistlerine sahip. 2019- 2020 yılı için güncel teleferik ücreti ise 7 TL olarak belirlenmiş. Ayrıca kayak malzemelerini ve kıyafetlerini kayak merkezinde kiralayabiliyorsunuz.

Erciyes Dağ Tırmanışı

Her mevsim ziyaretçilerini ağırlayan Erciyes Dağı kış mevsiminde önemli bir kayak merkezi olarak dikkat çekerken ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde ise dağ tırmanışı için oldukça elverişli olmaktadır. Ayrıca sahip olduğu ulaşım ve konaklama imkanları sayesinde burayı gezmeye gelenlere mükemmel bir Erciyes tatili sunmaktadır.

Trekking Parkuru ( Doğa Yürüyüşü)

Kayseri ile Niğde arasında olan göller bölgesinden Kapuzbaşı Şelalelerine kadar uzanan trekking parkuru yaz döneminde Erciyes’e gelen doğa tutkunları için vazgeçilmez bir doğa yürüyüşü rotası oluşturmaktadır.

Erciyes Dağ Bisikleti ve Kamp

Erciyes Dağı, dağ bisikleti ile gezmek ve kamp yapmak isteyenler için de oldukça uygun bir ortama sahiptir.

erciyes kayak merkezi dağ bisikleti

Erciyes Kayak Merkezi Kahvaltı ve Yemek

Son günlerde Kayseri pastırması ile Kastamonu pastırması arasında şiddetli bir rekabet olsa da Kayseri’nin pastırması ve sucuğu da mutlaka denenmelidir. Erciyes Kayak Merkezinde kahvaltı ve yemek fiyatları orta düzeydedir. 4 kişilik serpme kahvaltı fiyatı 60-70 TL arasında olurken yemek fiyatları seçtiğiniz menüye göre değişiklik göstermektedir. Kayak merkezinde bulunan restorantlar ise ihtiyacı karşılayacak düzeyde kalitelidir.

Erciyes Kayak Merkezi Konaklama

Erciyes Kayak Merkezine kışın tadını çıkarmak için gelen tatilciler dilerse merkeze yakın olmasından dolayı daha uygun fiyatlarla Kayseri ilinde konaklayabilir ancak kayak merkezi ve Erciyes Dağının muhteşem manzarası yanı başımda olsun denilirse geceliği 800 TL’den başlayan fiyatlarla çeşitli otellerde konaklama imkanına sahiptir.

Erciyes Dağı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kayseri‘nin güneyinde merkeze ortalama 30 km uzaklıkta bulunan Erciyes Dağına İç Anadoluda merkezi bir konumda bulunmasından dolayı ulaşım kolaydır. Ankara ve İstanbul illerinden Kayseri’ye tren, otobüs veya uçakla ulaşmak mümkündür. Kayseri merkezden Erciyes’e sürekli otobüs seferi olduğu gibi özel araçları ile gelenler ise yol boyunca tabelaları takip ederek Erciyes Dağı Kayak Merkezine rahat bir şekilde ulaşabilir.

Erciyes Kayak Merkezinin Harita Üzerindeki Konumu

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*