Erfelek Tatlıca Şelaleleri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Sinop ilinin Erfelek içesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarında bulunan sıra şelalelerdir. Tatlıca’da toplamda 28 ayrı şelale bulunmaktadır. 20 sene önce Erfelek Barajı’nın yol yapım çalışmaları sayesinde ulaşım sorununun ortadan kalkması sonucu keşfedilen bir vadide yer alırlar. Erfelek’e yaklaşık olarak 10, Sinop’a ise 45 kilometre uzaklıktadır. Şelalenin çevresinde dinlenme alanları vardır ve burada kamp yapma olanağı mevcuttur. (ARTIK KAMP YAPILAMIYOR. LÜTFEN SON FİYATLAR İÇİN YENİ YAZIYI OKUYUN) Doğa karşısında piknik yapabilir, eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Karasu Deresi üzerindedir. Bu bölge tırmanma yapılabilir. Şelale kenarında bulunan oyukları kullanarak bu doğa sporunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı şelalelerin tepesindeki dönüş yolu, doğada yürüyüş amacıyla kullanılabilir. Bu yol üzerinde çay bahçeleri bulunmaktadır. Şelalelerin en tepesinde de kafe hizmeti verilmektedir. Kamp alanında restoran, hediyelik eşya dükkanları, tuvalet, piknik alanı, market bulunmaktadır.

Suyun ve bitkilerin birleşimiyle oluşan manzara oldukça etkileyicidir. Bu sebeptendir ki her geçen yıl ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Erfelek Tatlıca Şelalelerine Nasıl Gidilir?

Sinop otogarından Erfelek ilçesine her yarım saatte bir dolmuş kalkmaktadır. Erfelek’e vardıktan sonra da Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne giden dolmuşlar buradan sıkça geçmektedir. Özel araçları ile gidecekler için açık adresi ‘57500, Erfelek Yolu, 57000 Akören/Sinop Merkez/Sinop’ şeklindedir.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, günümüzde Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altındadır. Şelalelere giriş için araç ücreti 12 TL olarak belirlenmiştir. Şelalelerin havzasını, suyun başladığı noktada yer alan kaynak suyu, yağmur ve eriyen karların suları oluşturmaktadır. Suyun düştüğü bazı bölgelerde derinliği farklı bir çok gölet oluşmuştur. Buralarda yerli halk ve ziyaretçiler serinlemek amacıyla göletleri kullanabilir. Ayrıca ziyaretçiler burada kamp yapmak istediğinde yetkililere gecelik 5 TL ödeyerek bunu gerçekleştirebilirler.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, bir tabiat parkı olduğundan ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koruması altında olduklarından tanımlı bir ziyaret saati bulunmaktadır. Saat 09:00-19:00 arasında ziyaretçilere açık olduğunu söyleyebiliriz. Sessizlik ve mükemmel doğa manzarası uyumunun bir arada olduğu Erfelek Tatlıca Şelaleleri özellikle şehirlerde yaşayan kişilere önerilmektedir.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Fotoğrafları

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*