Erfelek Tatlıca Şelaleleri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Sinop ilinin Erfelek içesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarında bulunan sıra şelalelerdir. Tatlıca’da toplamda 28 ayrı şelale bulunmaktadır. 20 sene önce Erfelek Barajı’nın yol yapım çalışmaları sayesinde ulaşım sorununun ortadan kalkması sonucu keşfedilen bir vadide yer alırlar. Erfelek’e yaklaşık olarak 10, Sinop’a ise 45 kilometre uzaklıktadır. Şelalenin çevresinde dinlenme alanları vardır ve burada kamp yapma olanağı mevcuttur. (ARTIK KAMP YAPILAMIYOR. LÜTFEN SON FİYATLAR İÇİN YENİ YAZIYI OKUYUN) Doğa karşısında piknik yapabilir, eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Karasu Deresi üzerindedir. Bu bölge tırmanma yapılabilir. Şelale kenarında bulunan oyukları kullanarak bu doğa sporunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı şelalelerin tepesindeki dönüş yolu, doğada yürüyüş amacıyla kullanılabilir. Bu yol üzerinde çay bahçeleri bulunmaktadır. Şelalelerin en tepesinde de kafe hizmeti verilmektedir. Kamp alanında restoran, hediyelik eşya dükkanları, tuvalet, piknik alanı, market bulunmaktadır.

Suyun ve bitkilerin birleşimiyle oluşan manzara oldukça etkileyicidir. Bu sebeptendir ki her geçen yıl ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Erfelek Tatlıca Şelalelerine Nasıl Gidilir?

Sinop otogarından Erfelek ilçesine her yarım saatte bir dolmuş kalkmaktadır. Erfelek’e vardıktan sonra da Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne giden dolmuşlar buradan sıkça geçmektedir. Özel araçları ile gidecekler için açık adresi ‘57500, Erfelek Yolu, 57000 Akören/Sinop Merkez/Sinop’ şeklindedir.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, günümüzde Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altındadır. Şelalelere giriş için araç ücreti 12 TL olarak belirlenmiştir. Şelalelerin havzasını, suyun başladığı noktada yer alan kaynak suyu, yağmur ve eriyen karların suları oluşturmaktadır. Suyun düştüğü bazı bölgelerde derinliği farklı bir çok gölet oluşmuştur. Buralarda yerli halk ve ziyaretçiler serinlemek amacıyla göletleri kullanabilir. Ayrıca ziyaretçiler burada kamp yapmak istediğinde yetkililere gecelik 5 TL ödeyerek bunu gerçekleştirebilirler.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, bir tabiat parkı olduğundan ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koruması altında olduklarından tanımlı bir ziyaret saati bulunmaktadır. Saat 09:00-19:00 arasında ziyaretçilere açık olduğunu söyleyebiliriz. Sessizlik ve mükemmel doğa manzarası uyumunun bir arada olduğu Erfelek Tatlıca Şelaleleri özellikle şehirlerde yaşayan kişilere önerilmektedir.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Fotoğrafları

Check Also

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Konaklama, Ulaşım ve Giriş Ücretleri

Sinop, orta karadeniz bölgemizin en şirin ve güzel illerinden biridir. Birbirinden güzel doğal değerleri barındıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir