frig-turu

Eskişehir Frig Vadisi-Nerede?-Nasıl Gezilir?-Yürüyüş Güzergahları

Eskişehir-Kütahya-Afyon arasında bulunan Frig Vadisi, 3000 yıl öncesine dayanan çok eski bir medeniyettir. Bölgenin korunuyor olması sayesinde doğa ve tarihin kendisiyle baş başa kalabileceğiniz bir coğrafyadır. El değmemiş bir medeniyet olan Frig Vadisi, milli park kapsamına alınmadığından doğal güzelliğini kaybetmemiş bir yer. Eskişehir Frig Vadisi giriş ücreti ödeyerek girdiğiniz bir yer değil. İsminin vadi olarak geçiyor olması buranın vadi olmasından kaynaklanmıyor. Coğrafi bir görünümden çok Frig Vadisi kültürel bir anlama sahip. Friglerin kurmuş olduğu bu yerleşim yerinin tarihsel olarak değeri ve günümüze hiçbir değişikliğe uğramadan gelmesi, gizemli bir yerde 3000 yıl öncesini yaşamanızı sağlıyor. Frig Vadisi nerede?, nasıl gidilir? bunlara bakalım.

Frig Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Frig Vadisi 506 m uzunluğuyla ülkemizin en uzun 3. yürüyüş parkurudur. Frig Vadisi nerede derseniz, Eskişehir’e 59 km, Ankara’ya 297 km, İstanbul’a 292 km, Kütahya’ya 27 km ve Afyonkarahisar’a 121 km uzaklıktadır. Frig Vadisi’ne ulaşım için yol asfalt ve sorunsuzdur. Kütahya-Eskişehir-Afyon bölgesinde bulunan Frig Vadisi, Kütahya-Eskişehir karayoluna 26 km uzaklıkta bulunan Sabuncupınar’dan başlayan, Ovacık köyüne kadar devam eden kocaman bir yerleşim yeridir.

Eskişehir Frig Vadisi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaşım da yapılabiliyor. Eskişehir merkezden Seyitgazi otobüsüne binmeli ve Seyitgazi’de indikten sonra taksiyle ulaşım yapabilirsiniz. Afyon’dan gelmek isteyenler ise İhsaniye otobüsleriyle İhsaniye’ye gelerek buradan taksi ile Frig Vadisi’ne gelebilirsiniz. Taksi tercih etmediğinizde uzun bir yürüyüş sonrasında Frig Vadisi’ne ulaşmak mümkündür.

Eskişehir Frig Vadisi öylesine büyük bir alana yayılmıştır ki toplamda 3 il, 1 ilçe, 4 belde, 45 köy ve 6 mahalleden geçmektedir. 67 adet yürüyüş parkuru vardır.

Frig Vadisi Güzergah ve Rotalar (Yürüyüşçüler için İdeal Güzergahlar)

Frig uygarlığını gözler önüne seren Frig Vadisi, Gordion (Ankara), Seydiler (Afyonkarahisar), Yenice Çiftliği(Kütahya)’yle vadinin kalbi olan Eskişehir’de birleşir. 3000 yıl önce Friglerin yürüdükleri bu rotalarda günümüzde de aynı şekilde yürüyebilir, tarihi daha derin duygularla yaşayabiliriniz. Aşağıda 3 adet rota açıklayacağız. İncelemenizi öneririz.

1.Rota: Afyonkarahisar-Ankara karayolu üstü Seydiler beldesinden başlayan ilk rotada Friglerin kendilerine özgü eserlerini görme şansını yakalıyorsunuz. Seydiler beldesinde başlayan bu rota ile Frigya’da önemli jeolojik oluşumlara şahit olabilirsiniz. Antik dönemde birçok medeniyetin önemli izlerini taşıyan Ayazini‘ni takip ederek görmek için heyecanlanacağınız Frig Vadileri’ni ve Frig eserlerini izleme şansı yakalayacaksınız.

Vadiler: Köhnüş ve Karababa vadileri.

Eserler: Aslantaş, Yılantaş, Maltaş, Aslankaya ve Burmeç.

Patikaları takip ederek Sarıcaova isimli bir Çerkez köye ulaşılıyor. Bu noktadan itibaren iki farklı güzergah seçeneği ile karşılaşılıyor. Birisi yolun devamı niteliğinde Yazlıkaya’ya giden parkur; diğeri ise oldukça zevkli bir yürüyüş güzergahı olan Asmainler Saklı Vadisi içerisinden geçen parkur. Asmainler Vadisi’nden geçerek Kütahya sınırları içerisinde kalan bağlantı yolu Rota:2’nin bağlantısıdır.

2.Rota: Kütahya sınırlarındaki bu parkur Kütahya-Eskişehir Karayolu’nun 15. km’sinde yer alan Ahmetoğlu köyüne bağlı Yenice Çiftliği‘nden başlamaktadır. Irmak kenarındaki güzel bir vadi ağzında güzel bir yürüyüş imkanı sunmaktadır. Doğa yürüyüşü tutkunları için tasarlanmış adeta. Arada sırada antik yollar ve yapıtlarla da karşılaşabileceğiniz güzergahta Sabuncupınar üzerinden Fındık’a ulaşılır. Ardından burada iki farklı yola ayrılır ve ikisi de Doğuluşah Köyü’nde birleşir. Fındık Vadisi’nden devam eden yolda Sökmen, Lütfiye, Sandıközü, İnli ve Yumaklı Köyleri bulunmaktadır. Ardından Frigya’daki en önemli doğal güzelliklerinden olan Zahran Vadisi görülmektedir. Buradan geçerek Kümbet Köyü üzerinden Yazlıkaya’ya ulaşır.

3.Rota: Bu rota yine Eskişehir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Friglerin döneminde önemli yerlerden olan Yazlıkaya ve Gordin’u Pessinus üzerinden birleştirir. Friglerin en parlak dönemlerinden olan MÖ  7. yy’da siyasi ve kutsal dini merkezlerinden olan Yazlıkaya rota üzerindedir.

Frig Vadisi’nde Nerede Kalınır? (Konaklama)

Frig Vadisi’ni 1 günde tamamı gezilemeyecek büyüklükte bir alanı kapsamaktadır. Bu yüzden Frig Vadisi’nde konaklamak isteyenler için bazı alternatifler bulunuyor. Frig Yolu güzergahındaki Sabuncupınar, İnli, Sarıcaova, Lütfiye, Demirli köylerinde ev pansiyonu hizmeti veriliyor. Frig Evi olarak adlandırılan bu evler köy evlerinin pansiyona çevrilmesi hizmete ismini vermiştir.

Frig Vadisi’nde bir başka konaklama seçeneğiyse kamptır. Frig Yolu rehber kitabını incelediğinizde çadır kamı kurabileceğiniz alanları görebilirsiniz. Ayrıca Frig Vadisi’ne 59 km uzaklıktaki Eskişehir, 27 km uzaklıktaki Kütahya ya da 121 km uzaklıktaki Afyonkarahisar’ın ya da bu illerin çevre ilçelerindeki konaklama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Frig Vadisi GPS ve Rehber Kitap

Frig Yolu’nda gezintiye çıktığınızda yer aldığı alanın tamamını eksiksiz gezebilmek için Frig Yolu web sayfasında bulunan GPS verilerini indirebiliyorsunuz. Ayrıca hem Türkçe hem de İngilizce olmak üzere Frig Yolu rehber kitabı kitapçılarda satılıyor. Bu rehber kitap 1/130 000 ölçekli bir haritadır. Toplam rota uzunluğu 506 km olan Frig Vadisi’nde kolay bir gezinti için kırmızı-beyaz işaretler de düşünülmüştür. Yol boyunca önemli noktalarda tabelalar da vardır.

Eskişehir Frig Vadisi’nde Ne Yenir?

Geniş bir coğrafyayı kaplayan Frig Adası’nda Eskişehir kısmında çig börek, haşhaşlı dolama, kapama, arapaşı gibi yörenin ünlü yemeklerinden yiyebilirsiniz. Kütahya’da tutmaç çorbası, gediz ve cimcik güveci ünlü yemeklerdendir. Afyonkarahisar’da ise haşhaşlı ve kaymaklı yiyeceler ile hamur işleri yörenin önemli sofralarındandır.

Frig Vadisi Hakkında Bilgiler

Jeolojik yapısı itibariyle volkanik tüflerden oluşan Frig Vadisi dağlık bir alanda yer alıyor. Volkanik tüflerin kolaylıkla işlenebilme özelliği, Friglerin kayaları oyarak inşa ettiği önemli bir mimariyi şekillendirmelerini sağlamıştır. Kendinden sonrakilere örnek teşkil etmiştir.

Eskişehir Frig Vadisi evrensel bir değere sahiptir. Bunu inşa ettikleri mimarilerinde sosyal hayatlarını ve dini ritüellerini ortaya koymaları sağlıyor. Kaya anıtlarda zengin süslemeler de göze çarpıyor.

Frig Vadilerinden Midas Yazılıkaya Vadisi’nde Akpara, kale, Kocabaş Kale, Gökgöz Kale, Pişmiş Kale ve Midas Anıtı bulunmaktadır. Kümbet Vadisi’nde bulunan Ballık Kale, Kümbet Asar Kale, Yapıldak Asar Kaya görülmesi gereken yerlerdendir. Köhnüş Vadisi’nde Demirli Kale, Üçler Kaya, Köhnüş Kale, Çukurca Kale, Delik Taş, Döğer Asar Kaya, Kırk Merdiven Kale, Nallı Kaya önemli Frig eserleridir. Türkmen Dağı’nın kuzeyinde kalan küçük vadilerdeyse Doğuluşah kalesi ve Fındık Asar Kaya bulunmaktadır.

Frig Vadisi Fotoğrafları:

Frig Vadisi Yol Tarifi:

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir